Понад двадцяти років (із 1998 року) в Китаї тривало масове дослідження China-PAR (Prediction for atherosclerotic cardiovascular disease risk in China) про користь зеленого чаю. В результаті дослідники з'ясували, що любителі зеленого чаю рідше страждають на серцево-судинні захворювання і пізніше вмирають.
У дослідженні взяли участь майже 101 тисяча осіб. Середній час спостереження - 7,3 року.
Як наголошується в результатах дослідження, що опубліковані в журналі European Journal of Preventive Cardiology, люди, які регулярно (тобто не менше трьох разів на тиждень) п'ють зелений чай:
У шанувальників зеленого чаю, які старше п'ятдесяти років, інсульт та ішемічна хвороба серця розвивалися на 1,41 року пізніше, ніж у людей, які рідко п'ють чай. При цьому люди з даної вікової категорії жили в середньому на 1,26 років довше.
Читати такожЗелений чай шкідливий: чому напій не можна пити літрамиОкремо вчені проаналізували, як на тривалість життя й якість здоров'я впливає регулярність і тривалість споживання чаю. Ця група складалася більш ніж з чотирнадцяти тисяч добровольців (спостереження в середньому проводилися через 5,3 року і 8,2 року).
В цьому випадку постійна багаторічна звичка пити чай (у порівнянні з непостійним вживанням напою) знизила ризик:
"Корисні властивості чаю найбільш проявлені у людей, які регулярно вживають цей напій. Поліфеноли (див. нижче) не зберігаються в організмі протягом тривалого часу, тому для виникнення кардіозахисного ефекту необхідно часте його споживання", - пояснив керівник дослідження доктор Донгфен Гу.
Варто підкреслити, що більшість учасників пили виключно зелений чай (майже половина – 49%) через національний менталітет. Утім, 8% добровольців виявилися прихильниками чорного чаю.
Однак коли дослідники порівняли, який чай корисніше - зелений або чорний, то виявилося, що у шанувальників чорного чаю поліпшення взагалі не спостерігалося.
Дослідження відзначили, що зелений чай благотворно впливає на здоров'я і тривалість життя завдяки поліфенолам, які входять до його складу: вони знижують кров'яний тиск, а також рівень ліпопротеїнів і ліпідів у крові (які в свою чергу є провокаторами розвитку серцево-судинних захворювань).
У свою чергу чорний чай в обов'язковому порядку проходить етап ферментації, під час якого поліфеноли окислюються і, відповідно, втрачають свої антиоксидантні властивості.