З 1 серпня 2021 року в Україні можуть зрости тарифи на електроенергію. Саме до цієї дати Кабмін раніше продовжував дію ПСО - механізму публічних спецзобов'язань, завдяки якому вартість електроенергії для населення вдавалося утримувати на рівні 1,68 гривні за 100 кВт-год. Втім, як кажуть в Міненерго, діючий тариф на електрику не покриває витрат, оскільки він удвічі нижчий за реальні ринкові ціни.
Голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко розповів Главреду, що є кілька сценаріїв перегляду тарифу.
"Для тих, хто споживає менше 100 кВт-год (за даними Міненерго - це близько 42% населення), планують навіть зменшити вартість електроенергії – орієнтовно до 1-1,2 грн», - озвучив він деталі першого сценарію.
Для тих, хто споживає від 100 до 300 кВт-год, є два варіанти – або знову ділити тариф на дві частини, тобто до 200 кіловатів – по 1,68 грн, до 300 кіловатів – 2,3-2,4 грн. Тим українцям, які споживають понад 300 кіловатів доведеться платити по 3,5 гривні.
"Другий сценарій - 1,68 до 100 кіловатів; 2,3 - 2,4 грн – до 300 кіловатів і понад 300 - 3,5 гривні. Певна логіка в цьому є - чим більше споживаєш, тим більше платиш", - зазначив Попенко.
При цьому, за його словами, в даному випадку важливо те, як вестимуть облік спожитої енергії, оскільки це може створити прецедент для корупції. А саме - контролери можуть за певну плату записувати у власників лише 100 кіловатів, а не ті показники, які є насправді.
Попенко вважає, що прогнозоване подорожчання явно буде не останнім, тому що на енергетичному ринку є дисбаланс платежів: з одного боку, держава платить споживачам "зеленої енергії", а з іншого – збиткові держпідприємства. Тому проблеми, пов'язані з цим дисбалансом, імовірно, і далі продовжать перекладати на споживачів, і відповідно, знову підвищувати тарифи.