Про що йдеться у матеріалі:
Україні вдалося зберегти унікальний артефакт, який міг опинитися в Ермітажі — легендарну скіфську пектораль. Цю прикрасу вважають безцінною, як з історичної, так і з художньої точки зору. У 1970-х Кремль намагався забрати її до Росії, але завдяки рішенню української влади і створенню Скарбниці Національного музею історії України, артефакт залишився на Батьківщині. Про це йдеться у програмі "Загублений світ" на 2+2.
Главред з'ясував, де зараз знаходиться скіфська пектораль.
Пектораль — це ритуальна прикраса, що мала сакральне значення і належала лише верховному правителю.
«Це церемоніальна річ. Три-чотири рази на рік на якісь свята вождь надягав цю пектораль», — пояснює археолог, доктор історичних наук Олександр Симоненко.
Одягнувши пектораль, володар бере на себе відповідальність.
"Ця відповідальність, вона знову ж таки покладена богами. Це боротися зі злом, боротися за добробут свого суспільства», — додає Юрій Полідович, завідувач відділу Скарбниці Національного музею історії України.
Найвідоміша скіфська прикраса була знайдена на початку 1970-х у Кургані Товста могила. Він був розташований на території гірничо-збагачувального комбінату на Дніпропетровщині та вважався неперспективним для дослідження. Єдиним, хто наполягав на розкопках, був український археолог Борис Мозолевський.
«Було визначена доля кургану Товста могила, коли Мозолевський, дивившись на нього, казав: "Там буде щось велике і блискуче. І про це взнають всі". І всі були раді», — розповідає краєзнавець Мирослав Жуковський.
Пектораль лежала не в поховальній камері, а в нестандартному місці.
«Пектораль лежала, як би, в нестандартному місці, не в поховальній камері, а в коридорчику-дромусі, який вів від вхідної ями до цієї поховальної камери», — уточнює Юрій Полідович.
Дивіться відео про те, який археолог знайшов пектораль:
Знахідка зробила Мозолевського всесвітньо відомим і врятувала від репресій. Адже в СРСР його переслідували: слухав заборонені радіо, писав антирадянські вірші, товаришував із Василем Стусом.
«Чи стане сил не стати на коліна, не впасти, не зламатись на вітрах? Чи в Києві нову весну зустріну? Чи, може, вже в мордовських таборах?» — писав сам Мозолевський.
Унікальна прикраса могла опинитися в Росії — цього вимагали з Москви. Але Київ встиг захистити культурну спадщину.
«У 1965 році виник задум. Тоді це була така українська відлига, і першим секретарем ЦК компартії України був Петро Шелест. Хоча він був і комуніст, але він пам'ятав, що він українець. Якщо всі попередні знахідки скіфської атрибутики були вивезені окупантами-росіянами в Ермітаж, то скіфську пектораль Мозолевському вдалося залишити в Україні», — пояснює антрополог, доктор історичних наук, професор Сергій Сегеда.
Саме створення Скарбниці Національного музею історії України стало вирішальним фактором.
Сама пектораль застрахована на $5 мільйонів, але насправді — безцінна.
«Пектораль застрахована була на 5 мільйонів доларів. Як витвір мистецтва, вона безцінна, їй нема ціни», — наголошує археолог Олександр Симоненко.
Вона абсолютно досконала з естетичної точки зору.
"Втілення найвищих проявів і досягнень ювелірного мистецтва античного часу. Зробили його, в певності, античні майстри. А ось зміст, який закладений, він є суто скіфський», — додає Юрій Полідович.
Дослідники вірять, що у прикрасі закладена філософія скіфського світорозуміння — вічний колообіг життя і смерті.
«Їм як жертву подаються коні – Богу Сонця, Богу Війни і Перемоги. В першу чергу це саме коні, це найвища жертва. Далі олень і кабан. Що цікаво, більша кількість – це кінські кістки, менша кількість – оленів і кабанів. Тобто практика підтверджує зображення», — пояснюють дослідники.
Вам також може бути цікаво:
"Загублений світ" — це телевізійна програма, що виходить на каналі 2+2, яка висвітлює надзвичайні події, світові таємниці та неймовірні історії.
Новий сезон програми зосереджений на війні в Україні. Він висвітлює ключові події, що змінюють світ, та розповідає про людей, які стали героями під час війни, демонструючи їхню стійкість, винахідливість та оптимізм. Програма також досліджує темні аспекти війни, включаючи причини певних подій та плани російських ідеологів.