Про що йдеться у матеріалі:
Багато українців вважають козаків втікачами з кріпацьких сіл, які шукали пригод на «Дикому полі». Але ця версія — частина радянського міфу, що не має нічого спільного з реальністю. Про справжнє походження козаків у відео на YouTube розповів засновник проєкту «Реальна історія» та продюсер 1+1 media Акім Галімов.
Главред з'ясував походження козаків.
За словами Галімова, уявлення про козаків як про кріпаків, які тікали від шляхти, — це вигадка, створена радянською іще раніше імперською історіографією.
«Міф про втікачів-кріпаків був народжений у Радянському Союзі. Він добре лягав в основу класової соціалістичної ідеології», — пояснює він.
Радянська пропаганда зображала козаків як селян, які повстали проти багатих панів, як «перших представників класової революції». Але це, за словами Галімова це «повна нісенітниця».
Ще один міф — це уявлення, що першим козацьким гетьманом був Дмитро Вишневецький. Галімов нагадує, що козаки існували задовго до нього.
«Діяльність Вишневецького припадає на середину 16-го століття, а перші згадки про козаків зʼявилися наприкінці 15-го», — зазначає він.
До Вишневецького козацькими загонами керували інші історичні постаті.
«Видатний науковець, батько нашої з вами історії Михайло Грушевський вважає, що першими козацькими загонами керував чоловік на ім’я Юрій Пац або Пацевич», - йдеться у відео.
Дивіться відео про історію козацтва:
«Подібно Ромулу, зробив з маси безстрашних ратоборців полки, завжди готові до війни… озброїв їх самопалами та мечами і поставив над ними старшину», - додає Галімов.
Галімов наголошує, що перші козацькі ватажки мали шляхетне походження й володіли військовим досвідом. Наприклад, Предслав Лянц-Коронський, староста Хмільника, організовував спільні походи разом із Дашковичем.
«Року 1506-го першим козацьким гетьманом був Предослав Лянц-Коронський, людина сенаторського роду», — цитує літопис Григорія Грабянки Галімов..
А польський хроніст Мартін Бельський описував його як воїна, який «пройшов цілу Європу, побував также в Єрусалимі… і, вернувшись додому, воєнній штуці багато відмінив і нового завів».
Такі факти повністю суперечать образу безграмотного селянина з сапою.
«Всі перші відомі козацькі ватажки… були представниками шляхецького роду, тобто лицарями, феодалами із потужною владою», - підкреслює Галімов.
Акім Галімов пояснює, що козацтво виникло в добу, коли найбільш впливовим соціальним класом у Європі були лицарі. Деякі з них втратили маєтки або були змушені шукати нове місце для самореалізації — так вони ставали козаками.
«На питання, хто такі козаки, можна відповісти так. Це українські лицарі, які змогли створити свою незалежну країну», — каже він.
Саме ця країна (Козацька держава) — стала основою для сучасної України.
«Без наших лицарів-козаків не було б і нас, і з вами. Ось така реальна історія», — підсумовує Галімов.
Вам також може бути цікаво:
Акім Альфадович Галімов— український журналіст, сценарист, автор і продюсер історичних проектів 1+1 Media. У проекті "Реальна історія" Акім Галімов створює невеликі відео на важливі історичні теми.