Про що йдеться у матеріалі:
Український тризуб, національний символ державності, має тисячолітню історію і приховує в собі чимало загадок. Про це розповів у відео на YouTube професійний історик, голова Інституту національної пам'яті України Олександр Алфьоров, розкривши маловідомі факти про походження та значення цього знаку.
Главред з'ясував, яка історія українського тризуба.
«Тризуб, який ми сьогодні бачимо, це графічне зображення тризуба Володимира Святого, або Володимира Великого, або, як кажуть, Володимира Святославича», — пояснює історик.
За словами Алфьорова, тризуб князя Володимира мав багато варіантів.
«На його монетах Тризуб має дуже багато варіацій. Ми говоримо про штемпельні варіації. Тризуб по-різному вирізали, але і сам тризуб Володимира Святого був різним. І навіть є варіанти, де нижня частинка у вигляді сердечка. І це є факт. У монетах Володимира Великого є таких глобальних близько 4–5 відмінностей. Хоча, звісно, зберігається тризуб», — зауважує він.
Точне значення знаку невідоме, адже жодне джерело тих часів цього не пояснює. Але існують цікаві гіпотези.
«Що він означає? Це сокіл, це знак волі, це знак триєдності, це знак ростового духа, це три світи», — каже Алфьоров в ефірі проєкту "Світ навиворіт".
Дивіться відео про значення герба України:
"Крім того, якщо ми подивимося, як він зображений, то це родовий знак. Він не подібний на інші європейські герби державні, де більше зображено тварини, рослини, оре, леви і так далі. У нас це родовий знак, яким користувалися наші князі. Це найбільш характерна риса української геральдики. І вона має тисячолітню традицію", - вказує кандидат історичних наук, геральдист Олег Однороженко.
Алфьоров також наголошує, що Володимир не успадкував цей знак, а створив власний на основі родового.
«Тризуб Володимира Святого був переробленим знаком. Бо його батько Святослав Хоробрий мав інший знак – двозуб. І діти Святослава кожен зробив на ньому свою відміточку», — розповідає історик.
Алфьоров звертає увагу, що в часи князя Володимира знак не вважався гербом у сучасному розумінні.
«Знак Володимира ніколи не називався гербом. Це був його особистий знак. Геральдика як наука виникає пізніше, в 12–13 століттях», — пояснює він.
Вперше тризуб як державний символ з’явився у 1917 році.
«22 березня 1918 року він приймається як герб Української Народної Республіки», — нагадує історик.
Згодом він залишився гербом і в період правління Скоропадського:
«Під час перевороту 29 квітня 1918 року, коли до влади прийшов гетьман Павло Скоропадський, Тризуб за наполяганням Скоропадського залишається гербом, але стає в композиції з іншим гербом — козаком з мушкетом», — додає Алфьоров.
Після цього тризуб використовувався в усіх важливих періодах українського державотворення — у Карпатській Україні, під час акту 30 червня 1941 року, в УГВР.
«Тризуб стає гербом цілого українського народу, українців в Україні та поза межами України», — підкреслює історик.
Дивіться відео про те, хто та коли придумав тризуб:
Історик звертає увагу на факт того, що тризуб — саме знак Володимира, встановили завдяки його монетам.
«Якби не було у Володимира Великого монет, ми б ніколи не знали, кому належить оцей символ. Виключно на монетах Володимира Святого він підписаний: "Володимир на столі" і "це його срібло», — говорить Алфьоров.
На інших артефактах, таких як цегла з Десятинної церкви, тризуб теж трапляється, але без чіткої прив’язки до особи.
Алфьоров зазначає, що знак Володимира Великого ніколи не називався гербом. Тому що це був його особистий знак.
"Але геральдика, як наука, і, власне, геральдика в цілому виникає в часи десь першого Христового походу, розвивається в 12-13 сторіччях до Володимира Великого. І тому у Володимира Великого ніколи не було герба, так, в розумінні історичному", - йдеться у відео.
Також, за словами історика, тризуб, коли його проголосили та намалювали на банкноті у 1917 році, був відомий одному відсотку українського населення.
«Про тризуб ніхто не знав. Окрім поціновувачів історії, які ставали на бік того, що в срібниці є монети Володимира Святого. Коли тризуб з'явився на українських грошах у 1917 році, коли його проголосили гербом, він став одним із найвідоміших символів визвольних змагань України», — підкреслює він.
І саме як символ боротьби тризуб дійшов до наших днів:
«Під час боротьби за українську незалежність тризуб стає символом боротьби. Він стає для більшовиків забороненим символом. І от саме через символ боротьби він проходить до нас, в Україну», — резюмує Алфьоров.
Вам також може бути цікаво:
Олександр Анатолійович Алфьоров (нар. 30 листопада 1983, Київ) — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Голова Інституту національної пам’яті України, майор запасу ЗСУ, передає Вікіпедія.