Добровільна вакцинація по-українськи: що робити в разі примусу

В Україні поки відсутні належні законодавчі підстави для проведення обов'язкової, або, тим більше, примусової вакцинації.

коронавірус
Вакцинацію в Україні для окремих професій можуть зробити обов'язковою / Reuters

З четверга, 23 вересня, Україна перейшла до "жовтої" зони карантинних обмежень. За день до цього Кабмін схвалив рішення про обов'язкову вакцинацію для вчителів і чиновників. Як з'ясував Главред, напередодні рішень Уряду про посилення карантину, на підприємствах почастішали випадки непрямого примусу до вакцинації. А це, як запевняють юристи, є незаконним, незважаючи на протилежні заяви МОЗ.

Школи у "жовтих" зонах працюють з обмеженнями

Найбільш болісно обмеження жовтої зони відбилися на навчальних закладах, де за правилами "жовтої" зони для функціонування шкіл, дитячих садків і вузів повинні бути вакциновані не менше 80% співробітників.

У зв'язку з цією вимогою, в низці областей розгорівся скандал - так, школи Львова та Івано-Франківська напередодні карантину збиралися закривати повністю, навіть без можливості дистанційного навчання. Однак пізніше стало відомо, що в Івано-Франківську, незважаючи на обмеження, школи все-таки продовжать роботу в звичайному режимі - як заявив мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, до початку обмежень усі школи міста досягли показника вакцинації в 80%.

У Львові ж, до слова, роботу шкіл теж дозволили, однак, як уточнив градоначальник Андрій Садовий, учителям доведеться мати при собі сертифікати вакцинації, довідку про перенесений ковід в останні півроку або негативний ПЛР-тест.

"Ми не можемо розбалансувати навчальний процес, тим більше, що ми не знаємо, що нас чекає через місяць-два. Ми завжди ще можемо перейти на онлайн-навчання. Дистанційна освіта не дає ефекту, тому зараз використовуємо кожен день очного навчання, дотримуючись усіх норм безпеки", - заявив Садовий.

Реклама

У той же час, два столичних вузи - Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана та КНУ імені Тараса Шевченка - перейшли на дистанційне навчання через відсутність 80% вакцинованих педагогів.

Примус до вакцинації в Україні незаконний

Як стверджують численні фахівці, причому не тільки в Україні, але і в світі, вакцинація від ковіда на даний момент є найбільш дієвим способом уникнути важких форм коронавірусу і госпіталізацій, хоча і не дає гарантії від зараження коронавірусом.

Однак варто зазначити, що вакцинація всередині підприємств не завжди виявляється добровільним рішенням українців. "У нас примушують навіть перехворілих і кажуть, що закриють через двох нещеплених. Я буду боротися, якщо навіть доведеться звільнитися", - розповіла Главреду на правах анонімності співробітниця одного зі столичних музеїв, яка зіткнулася з примусом до вакцинації на робочому місці.

Як розповіли в громадській організації "Вакцинація: вільний вибір", останнім часом почастішали скарги щодо непрямого примусу до вакцинації від коронавірусу.

читайте такожВакцинація в Україні: Голубовська розповіла, кому можна почекати з щепленням"Дуже часті звернення від вчителів та інших працівників держсектора, а також працівників супермаркетів зі скаргами на погрози (не фіксуються письмово), психологічний тиск, нацьковування вакцинованих працівників на невакцинованих (фрази типу "через таких, як Іванов, нас закриють"). При цьому, роботодавці не видають наказів вакцинуватися, або надають папери, наказом не є. Деякі роботодавці дають наказ, оформлений за нормами діловодства, але без підпису", - заявили Главреду в організації. І додали, що серед загроз також часті звільнення, невиплата або скорочення зарплати, позбавлення премій, відпусток.

У МОЗ, де днями планують затвердити перелік професій, для яких буде обов'язкове щеплення від COVID-19, такі вимоги до вакцинації є законними. Як зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, Європейський суд з прав людини у квітні цього року підтвердив положення національного законодавства про те, що обов'язкова вакцинація є законною і не суперечить Конвенції про захист прав людини та основних свобод.

Водночас, українське законодавство примусової вакцинації, навіть для окремих категорій громадян, не передбачає. "Стаття 19 Конституції України говорить про те, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законом. Закону про обов'язкову вакцинацію від COVID-19 немає, це щеплення навіть не внесено до календаря щеплень. Та й закон, що фіксує обмеження прав людини або будь-які санкції для нього внаслідок невакцинування, теж відсутній", - звертають увагу в організації "Вакцинація: вільний вибір".

Цю ж позицію підтверджують і юристи. На думку адвоката АО Credence Сергія Головка, теоретичний обов'язок вакцинації передбачений одразу декількома законодавчими актами, але цей обов'язок не підкріплений ніякими елементами примусу, і в більшості випадків вимагає обов'язкової наявності їх згоди.

"Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб" передбачає можливість проведення обов'язкових щеплень у разі поширення особливо небезпечних інфекцій на певних територіях. Але для практичного застосування цих положень повинні прийматися додаткові підзаконні нормативні акти, які в даний час відсутні. Так що в Україні поки відсутні належні законодавчі підстави для проведення обов'язкової, або, тим більше, примусової вакцинації", - зазначив адвокат.

У зв'язку з цим, експерти радять у разі примусу до вакцинації звертатися в правоохоронні органи, фіксувати всі погрози в присутності правоохоронців і контролювати нарахування премій і вимагати письмові пояснення від керівників у випадку невідповідностей.

viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter
Реклама
Популярне
Привернете біду: названо три речі, які не можна робити після заходу сонцяПривернете біду: названо три речі, які не можна робити після заходу сонця В Україні "повна катастрофа": хворі з купленими COVID-сертифікатами заполонили лікарніВ Україні "повна катастрофа": хворі з купленими COVID-сертифікатами заполонили лікарні Надя Дорофєєва топлес заінтригувала фанатів і показала "те, що важливіше за все"Надя Дорофєєва топлес заінтригувала фанатів і показала "те, що важливіше за все" Гарний початок: у Москві обвалився шматок Кремля (відео)Гарний початок: у Москві обвалився шматок Кремля (відео) Чому така висока смертність від COVID-19 в Україні?Чому така висока смертність від COVID-19 в Україні?

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти