Хліб, заражений цвіллю, є непридатним для вживання, заявив хлібний сомельє Ігор Лаврешин.
Як підкреслив він в ефірі каналу Україна 24, в літній період, через підвищену температуру і вологість багато стикаються з проблемами бактеріальних інфекцій.
"Якщо на хлібі цвіль - ні в якому разі такий хліб не можна вживати в їжу, тому що якщо вона вже з'явилася, це вже свідчить про те, що глибоке зараження пліснявими спорами вже відбулося в хлібі. Зрізати ні в якому разі не можна. Такий хліб не можна вживати в їжу", - говорить експерт.
Він пояснив, що темні сорти хліба всередині нерідко починають заражатися бактеріальною інфекцією, яка називається картопляна хвороба: «Якщо ви відчуваєте мінімальний неприємний запах і хліб всередині липкий, ні в якому разі такий хліб теж не можна вживати".
Співрозмовник також оцінив якість лавашів тривалого зберігання, які з'явилися на полицях магазинів.
За його словами, лаваш тривалого зберігання - це дешевий продукт, адже в в своєму складі має велику кількість масел.
"Найголовніше - велика кількість стабілізаторів, які не дозволяють цьому хлібу псуватися. Сказати, що він небезпечний, я не можу, тому що якщо цей хліб був вироблений і імпортований на територію України, то він відповідає певним ГОСТам і технічним умовам. Але сказати, що цей хліб корисний, я б не сказав. Якщо ви хочете купити хороший лаваш - купіть звичайний лаваш без додавання цих глушників. Такий продукт зберігається три дні - не більше. А хліб зберігається до 5 днів", - додав Лаврешин.
Нагадаємо, раніше повідомлялося про те, що м'які сорти морозива, яке продається на вагу, можуть бути небезпечні.
М'які сорти морозива небезпечні, адже часто до кінця незрозуміло, як його виробляють.