"Азіровка" і корупція: експерт пояснив, чим можуть обернутися мовні іспити для чиновників

Деякі кандидати на посади можуть постаратися обійти закон, якщо вони не знають української мови, вважає Доній / Главред

Державі потрібно було забезпечити додаткові можливості для оволодіння мовою, якщо дійсно стоїть мета поширити українську.

Перед тим, як вимагати володіння українською мовою, слід надати додаткові можливості для її вивчення. Проте іспити для чиновників вже почалися, але цих можливостей держава так і не забезпечила.

А Україні передусім потрібно було зайнятися цим, якщо дійсно стоїть мета поширити українську мову. Таку думку в коментарі Главреду озвучив політичний аналітик, голова Центру досліджень політичних цінностей, колишній народний депутат України, голова мистецького об'єднання "Остання барикада" Олександр Доній.

За його словами, без реального знання української мови, але з бажанням зайняти ту чи іншу посаду, будуть спроби певних кандидатів на посади обійти закон, а тому може зрости ризик корупційних дій при спробі отримання сертифіката.

"Крім того, проблемою є те, що всі перевірочні центри розташовані нерівномірно по країні і є навіть не в кожному обласному центрі. Відповідно, претендент повинен витратити час і кошти на дорогу в інше місто. Тобто держава в цьому плані не йде назустріч громадянам, а ускладнює життя, що, безперечно, сприятиме певному психологічному опору», - вважає аналітик.

Доній додав, що формальне володіння українською мовою може бути приводом для критики і насмішок, навіть якщо людина щиро намагається говорити українською.

"Приклад - Азаров: він був прем'єр-міністром, якого висміювали за неправильну манеру говорити українською, хоча він намагався це робити (...) Потрібно заохочувати людей, які намагаються говорити українською. Вимога, щоби всі говорили за одним стандартом, може викликати психологічний опір. Навіть якщо людина спілкується українською мовою, але не такою, якою називають правильною ті, хто вважає себе патріотами, це добре», - вважає він.

Читати такожСкладання мовного іспиту буде доказом бажання чиновника працювати на Україну - Ніцой

На думку аналітика, поширювати українську мову потрібно з любов'ю, заохочувати її вивчення, а не зневажати тих, хто говорить не так, не з таким акцентом, не з такими наголосами тощо".

"Така проблема цілком може виникнути в системі запроваджених іспитів, а тому кваліфікація тих, хто створює систему оцінювання, та їхнє розуміння мови, є вкрай важливими», - резюмував експерт.

Як повідомляв Главред, українські чиновники 19 липня почали складатати іспити на рівень володіння українською мовою, про що повідомила Національна комісія зі стандартів державної мови.

Як заявляв уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, в 2021 році іспит на знання української стане обов'язковим для всіх претендентів на посади в органах державної влади або місцевого самоврядування, не уникнути його і майбутнім народним депутатам.

Новини заразКонтакти