Нещодавно видана книга американського бізнесмена і філантропа Білла Ґейтса "Як врятуватися від кліматичної катастрофи. Де ми зараз і що нам робити далі" піднімає питання змін клімату. Згідно зі спостереженнями Ґейтса, людство вже зазнає глобальних економічних збитків через кліматичні зміни, і в подальшому проблема лише зростатиме, якщо нічого не змінити. Шкодить довкіллю, за словами автора, виробництво всього, чим ми користуємося щодня — від одягу і харчових продуктів до техніки та гаджетів.
Значний вплив на кліматичні зміни чинить, зокрема, виробництво побутової техніки та устаткування для будинків — для цього задіяні величезні потужності у всьому світі. А служить така техніка порівняно недовго: так, в середньому, посудомийної машини вистачає на 5 років, холодильників та пральних машин — на 7-10, кухонних витяжок — на 8.
У США, за даними Агентства охорони навколишнього середовища (EPA), щорічно генерується 1,6 млн. тонн небезпечних відходів у домашніх господарствах. Знизити ці показники може допомогти системний підхід і робота по скороченню забруднення по всіх напрямках.
Однією з таких "рятівних паличок" у світі екологічного хаосу вже став український стартап Shipshape, який допомагає зберегти і продовжити терміни експлуатації цілих будинків у США.
За допомогою сенсорних датчиків, які встановлюються на побутову техніку, створюється "цифровий двійник" пристрою, і за його станом господар може спостерігати просто зі свого смартфону. Для цього на додаток оформлюють передплату за досить символічні кошти. Програма виводить загальний "індекс здоров'я" будинку і демонструє, на скільки відсотків зі 100 дім "здоровий".
Як розповів співзасновник проєкту Микола Седлецький, така система HomeHealth вчасно помітити загрозу виходу техніки з ладу, сигналізує про те, що спливає гарантійний термін експлуатації пристрою, або що його використовують неправильно.
"Такий підхід ще й дає змогу перевести ваш будинок у режим максимальної енергоефективності, — говорить винахідник. — Господар будинку бачить, коли, скажімо, варто скоротити час роботи вентиляційних чи насосних пристроїв, бо в цьому немає необхідності, може керувати технікою дистанційно. На всіх підключених пристроях ведеться облік витрат електроенергії, що також допомагає зробити розрахунки і оптимізувати всю внутрішньобудинкову екосистему".
Стартап вийшов на американський ринок у 2020 році, у розпал пандемії, і зібрав уже понад 2 млн доларів інвестицій. Наразі системи працюють у домогосподарствах штатів Тенессі, Алабама, Джорджія та ін. Саме у цих регіонах найчастіше трапляються підтоплення будинків, тож постійно існує загроза виходу з ладу систем відкачування води та руйнування повінню всього, що є в домі. Система аналізує погонні чинники та попереджає про такі загрози, разом з тим допомагаючи тримати на контролі стан насосів у будинку.
Можливість обладнати датчиками Shipshape будь-яку вже наявну техніку в будинку дає додаткові еко-бали цьому проєкту: людям не потрібно купувати нову спеціалізовану техніку, вони можуть просто продовжити життя вже наявної. Співпрацюють розробники і з виробниками техніки — дедалі більше брендів випускають домашню техніку з вбудованими датчиками від Shipshape.
Довідка:
Микола Седлецький, 36 років, український розробник і експерт у галузі ІоТ, мешкає в Одесі, навчався у політехнічному інституті. Починав роботу з власної веб-студії, працював на аутсорсингових проєктах, зокрема, в компанії Luxoft у Києві. Понад рік мешкав у Австрії, працював як тімлід, розробник та архітектор. Нині працює віддалено над проєктами, які реалізуються у США.