Цифровий детокс: як гаджети крадуть час та що з цим робити

Поради, які допоможуть жити offline / Unsplash

Главред розповідає про наслідки життя в телефоні і радить, коли пора сідати на digital-дієту.

Карантини, локдауни і, як наслідок, самоізоляція неминуче стимулюють проводити більше часу зі смартфоном. Часом, ми і самі не усвідомлюємо, як кілька кліків переростають в постійну тривожну перевірку нових оповіщень.

Главред розповідає про наслідки життя в телефоні і радить, коли пора сідати на digital-дієту. А ще ми зібрали основні правила цифрового детокса і знайшли "aurea mediocritas" для тих, хто поки не готовий відмовитися від гаджетів надовго.

Скільки часу ви проводите за смартфоном

У квітні минулого року неурядова організація Parents Together, що об'єднує понад 2 мільйони американських батьків, оприлюднила результати опитування. 49% батьків сказали, що їхні діти проводять перед екранами більше ніж 6 годин на день.

А це на 500% більше, ніж до COVID-19. 26% дітей сидять онлайн понад 8 годин на день. 85% батьків зізналися, що стурбовані надлишком часу, який їхні діти знаходяться в мережі. А Facebook, за останніми даними, входить до трійки найпопулярніших сайтів.

Ви й самі можете перевірити, скільки проводите часу "в онлайні". На Iphone – перейдіть в «Налаштування», далі «Екранний час» – «Дивитись свою активність». На Android – перейдіть в «Налаштування», далі «Акумулятор», відкрийте та натисніть «Витрата батареї».

Залежність від смартфона - які наслідки

Проблеми відносин в сім'ї. Кетрін Стейнер-Адер, клінічний психолог, який спеціалізується на сімейних відносинах в цифрову епоху, схиляється до думки, що Інтернет все ж викликає залежність, тому що, те, як її пацієнти розповідають про інтернет, нагадує розповіді про наркотики або алкоголь: "Це розриває нашу сім'ю, руйнує наш шлюб. Таке відчуття, що ніби мене немає. Я не можу змусити свою дитину зупинитися".

Погіршення здоров'я. Проведений біля екрана час істотно підвищує ризики розвитку захворювань опорно-рухового апарату. Навантаження на очі призводить до погіршення зору, головного болю і порушення сну.

Емоційна залученість. Соцмережі, месенджери, всілякі додатки для обміну фото і відео – це своєрідні атракціони для мозку. Ми так звикаємо до віртуальних розваг, що потрапляємо в залежність від гаджетів, а внаслідок неї отримуємо:

Що таке цифровий детокс

Так називають період, коли людина через втому від безперервного потоку інформації перестає використовувати смартфон, планшет і комп'ютер поза роботою. Це своєрідний перепочинок, коли вільний час можна витратити на живе спілкування, прогулянки, творчість або медитацію, а не на гаджети.

В одному ряду з поняттям digital-детокса стоїть медіааскетизм (від англ. Media-Asceticism і буквально означає "цифрове утримання"). Це спосіб життя, при якому люди не заперечують важливість новітніх засобів комунікації та інтернет-технологій, але при цьому не зависають в телефоні кожну вільну хвилину. Медіааскетизм – це прагнення розумно обмежувати своє проведення часу в Інтернеті.

Як зрозуміти, що пора на дієту

Зрозуміти, чи потрібен цифровий детокс саме вам, допоможе простий чек-лист. Чим більше тверджень зі списку описують ваш "лайфстайл", тим сильніше ваша залежність від сучасних технологій і тим більше вам потрібен відпочинок.

  1. Переміщаючись по квартирі, ви постійно носите смартфон з собою.
  2. Нерідко буває так, що ви включаєте телевізор або YouTube, відкриваєте одну з соцмереж на ноутбуці або планшеті і в той же момент гортаєте фото в Instagram з телефону.
  3. Переглянувши новини в соцмережах, Ви оновлюєте стрічку і тут же йдете на друге коло.
  4. Від фотографій модних луків в стрічці вам хочеться викинути свій одяг і купити нову.
  5. Після чергової публікації фото або історії в соцмережах ви раз у раз перевіряєте кількість переглядів і лайків
  6. Ви завжди моментально відповідаєте на повідомлення, тому розраховуєте, що співрозмовники будуть так само швидко реагувати на ваші, і дратуєтеся, якщо доводиться чекати.
  7. Ви відчуваєте хвилювання, близьке до паніки, якщо раптом не знаходите телефон поруч.
  8. Перше, що ви бачите після пробудження, і останнє перед сном – це екран смартфона.
  9. Стрес, недосип, швидка стомлюваність, проблеми з багатозадачністю стали вашими постійними супутниками.
  10. Ви не прочитуєте новини повністю, вдумливо і до кінця. Вам цікаві лише заголовки замість змісту.

Як організувати цифровий детокс

Будемо чесні, діджитал-детокс частково неможливий в сучасних реаліях. У зв'язку з цим ми радимо кілька простих способів, які допоможуть зберегти здоров'я, і контролювати час в телефоні.

Слідкуйте за часом використання кожної програми. Перейдіть в розділ «Налаштування»> «Екранний час», натисніть «Включити Екранний час», натисніть «Продовжити», виберіть «Це мій [пристрій]»). Після включення функції «Екранний час» ви побачите звіт про використання пристрою, додатків і вебсайтів.

Переналаштуйте та відфільтруйте всі свої цифрові канали. На додаток до попереднього пункту. Вимкніть непотрібні повідомлення, почистьте списки друзів в соцмережах, щоб не відриватися на чергове фото кота сестри маминої шкільної подруги. Хорошим помічником стануть розумні годинник або багатофункціональний фітнес-браслет. З ними ви перестанете хапатися за смартфон при кожному дзвінку, але не пропустіть дійсно важливе повідомлення.

Додаток Microsoft Family Safety – (сімейний контроль) дозволяє налаштувати ліміт часу для окремих додатків, ігор або будь-яких інших видів активності.

Не використовуйте гаджети перед сном. Читання нескінченної стрічки новин або перегляд роликів непомітно краде час на нічний сон.

Є таке правило 21 дня. Навичка вбудовується за 21 день тому якщо вдасться, наприклад, 21 день не ставити "лайки" або 21 день засипати без гаджетів – це закріпиться в хорошу звичку.

В одній з попередніх заміток ми зібрали добірку платформ і каналів, які допоможуть перейти в інтенсивний режим підготовки до ЗНО-2021 або ж просто освіжити вже освіжене.

Новини заразКонтакти