Київ розробив кілька сценаріїв щодо врегулювання російсько-українського конфлікту на Донбасі. Реалізація плану Б залежить від дій адміністрації Джо Байдена у США та економічної ситуації. Найбільш вдалим варіантом є введення миротворців і створення тимчасової міжнародної адміністрації в регіоні, однак такий сценарій наразі малоймовірний. Якщо Захід підтримає відключення Росії від SWIFT, то Москва може піти на поступки Україні.
Про це заявив учасник делегації Києва у Тристоронній контактній групі з питань врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш в ефірі телеканалу Україна 24, коментуючи заяву Леоніда Кравчука про можливе затвердження РНБО плану Б щодо ОРДЛО вже на початку 2021 року.
За його словами, ще у 2019 році в рамках Ради національно безпеки і оборони були розроблені п'ять планів (без чіткої нумерації) з вирішення збройного конфлікту на Донбасі. Застосування кожного з них залежить від ситуації на міжнародній політичній арені. Наприклад, реалізація плану Б пов'язана з тим, як діятиме адміністрація Байдена і що буде зі світовою та європейською економікою.
"План Б напевно буде залежати від перших кроків адміністрації Байдена, буде залежати від того, які будуть зміни у Європі, в тому числі з коронавірусом, тому що це буде впливати на економічну ситуацію в світі і у Росії", - вважає Гармаш.Читати такожКрах перемовин і удар по Мінських угодах: експерт розкрив план для України щодо Донбасу
При цьому український парламентер вважає, що найбільш оптимальний варіант врегулювання конфлікту – це введення миротворців і створення тимчасових міжнародних адміністрацій в окремих районах Донецької та Луганської областей. Однак наразі немає підстав для того, щоб запустити такий механізм реалізації сценарію.
Що стосується посилення тиску на Москву з боку Заходу, то росіяни можуть змінити свою позицію в тому випадку, якщо західні держави підуть на відключення Росії від світової платіжної системи SWIFT.
"Я думаю, Кремль сьогодні лякає будь-який економічний тиск, оскільки економіка Росії стала слабкішою.... Ідея може бути реалістичною, якщо вона буде підтримана нашими західними партнерами. Вона зробить Росію дійсно більш поступливою", - підкреслив Сергій Гармаш.