Повторний карантин закінчиться для України катастрофою

Жорсткий карантин приведе Україну до повної економічної катастрофи/ УНІАН

Ще рік такої політики - і майбутнє держави Україна буде під великим питанням.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що жорсткий карантин в Україні повернуть у разі фіксування на добу 11-15 тисяч випадків зараження Covid-19. А напередодні президент Володимир Зеленський на зустрічі з релігійними лідерами зазначив, що в Україні повторно введуть жорсткий карантин, якщо добова захворюваність складе 9,5 тисяч осіб і більше. Так що влада цілком допускає можливість повторного введення загальнонаціонального локдауну. А, судячи з прогнозів епідеміологів, ці цифри не за горами.

Багато фахівців прогнозують, що в Україні неминуче наростання пандемії і, як наслідок, введення жорсткого карантину.

Читати такожКоронавірусний локдаун: що в Україні закриють одразу після виборівЩо чекає українську економіку в разі повторного загальнонаціонального локдауну? Приблизно те ж, що і навесні. Думаю, буде знову заборонена робота транспорту, зупинена робота практично всієї сфери послуг і цілий ряд інших заходів, з якими ми познайомилися навесні. Все це неминуче призведе до величезного падіння українського виробництва, подальших втрат зовнішніх і внутрішніх ринків, а також наростання боргів.

В принципі, у вже створеній в Україні ситуації цього робити не можна, тому що подібні заходи призведуть до повної економічної катастрофи і великих соціально-політичних потрясінь. І всі ці процеси, звичайно ж, будуть супроводжуватися масовими протестами.

Читати такожЩо чекає українську економіку в разі повторного карантинуХоча, безумовно, вже той рівень захворюваності в Україні, який спостерігається сьогодні, є одним з найвищих у Європі. Наша система охорони здоров'я вже перенапружена. Як відомо, в окремих українських містах, наприклад, у Харкові, вже зараз практично неможливо госпіталізувати людину, хвору коронавірусом. Очевидно, така картина чекає всю країну...

Природно, виникають питання, які вже задають опозиційні політики. Куди все-таки подівся антикоронавірусний фонд, і чому його не використовували на боротьбу з пандемією і зміцнення системи охорони здоров'я? Хто відповідатиме за нецільове використання фондів та перенаправлення цих коштів на дорожнє будівництво? Тут у нашого уряду, а, в першу чергу, прем'єр-міністр Шмигаля, можуть бути дуже серйозні проблеми, в тому числі і кримінального характеру.

Говорячи про економічну катастрофу, яка чекає Україну в разі повторного локдауну, маю на увазі, що неминуче подальше падіння обсягів виробництва і в сфері послуг, і у виробничій сфері, подальше падіння ВВП, неможливість збалансувати бюджет, неможливість проводити в повному обсязі соціальні виплати. Вже зараз йде процес виходу нерезидентів з українських цінних паперів, а нові кредитори в таких умовах, швидше за все, не прийдуть. Тобто ситуація буде гіршою, ніж весь цей час.

Крім того, в цих умовах буде неминуче зростання безробіття. Тому що, якщо навесні під час першого загальнонаціонального карантину бізнес ще зміг профінансувати частину людей (своїх співробітників), то зараз він вже буде не в змозі це зробити.

Читати такожЯк вмираюча Економіка України доведе курс до 39,5 гривень за доларПри цьому люди нікуди не зможуть їздити на заробітки в інші країни. А, значить, без засобів до існування в Україні залишаться мільйони людей. Звідси-і неминуче зростання злочинності.

Все це в сукупності і можна назвати катастрофою.

Що може чекати Україну далі, після катастрофи, викликаної кризою? Такі потрясіння, безумовно, дуже послаблюють державу. В Україні вже спостерігаються тенденції до, м'яко кажучи, регіоналізації. А після місцевих виборів я не виключаю, що місцеві еліти побажають взяти відповідальність за свої регіони в свої руки.

Тому загроза регіоналізації лише зростатиме.

Ще рік такої політики - і майбутнє держави Україна буде під великим питанням.

Віктор Суслов, Заслужений економіст України, екс-міністр економіки України, спеціально для головреда

Новини заразКонтакти