У 2021 році на гривню чекає подальше знецінення – уряд сам заклав такий розвиток подій, розрахувавши бюджет-2021, виходячи з курсу 29,1 гривень за долар.
Це – поганий сигнал усім гравцям і на внутрішньому, і на зовнішньому ринку. Він говорить про те, що в новому році українська економіка залишатиметься кризовою, оскільки девальвація національної валюти є ознакою кризи в економіці.
Поки що можна орієнтуватися і готуватися до курсу, закладеного в бюджеті. Далі все багато в чому залежатиме від епідемічної ситуації в Україні та у світі: як довго ще триватиме пандемія коронавірусу, скільки діятимуть карантинні обмеження, якими будуть економічні втрати від них.
Якщо жорсткий карантин в Україні затягнеться на кілька місяців, то ми можемо не втриматися в рамках, закладеного в бюджет курсу: ситуація буде набагато гіршою.
Курс гривні також залежить від кон'юнктури нашого експорту. А його структура сьогодні зазнає великих змін через обмеження у зв'язку з пандемією. Ціни на ресурси і курси валют змінюються в дуже широкому діапазоні, тому складно спрогнозувати навіть такі речі, як подальшу вартість одного бареля нафти, скільки коштуватимуть газ і електроенергія, метал і зерно. Тому великою мірою від цін на наші експортні товари залежатиме і можливість уряду утримувати девальвацію гривні.
У 2020 році були всі умови для збереження стабільного курсу гривні, тому що за період карантину вітчизняний експорт впав на 7,5%, проте набагато суттєвіше впав імпорт – на 15%. Таким чином, за час карантину збалансувалася наша зовнішня торгівля. Як би дивно це не звучало, пандемія і карантин послужили позитивним фактором у даному випадку.
В таких умовах, ще й отримуючи кредити і валютні вливання від зарубіжних партнерів, спокійно можна було забезпечувати стабільність курсу гривні. Але, на жаль, курсова політика нашої влади – інша: вона націлена на девальвацію гривні, яка і відбулася.
Якщо в 2021 році до цього додасться ще й несприятлива кон'юнктура на наш експорт, а ситуація в цілому негативно позначиться на нашому торговому балансі, тоді можна очікувати більш глибокої девальвації, ніж до 29,1 гривень за долар.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України, кандидат економічних наук, спеціально для Главреду