Багатьом власникам срібних прикрас доводилося стикатися з такою проблемою, як потемніння срібла. Коли на прикрасах з’являється неприємний чорний відтінок, часто позбутися від нього буває не так уже й просто.
Радимо також прочитати матеріал: Треба знайти заховане слово за 6 секунд: непроста загадка для кмітливців
Український біохімік Гліб Репіч у "Сніданку з 1+1" розповів, чому чорніє срібло і як очистити срібло від чорноти. Він описав метод, який дуже ефективно впорається з цим завданням.
"Срібло дуже часто тьмяніє. Часто багато хто каже, що це нібито пов’язано з тим, що щось не так з організмом, але це не так. Проблема в тому, що срібло окислюється, тому що воно реагує з сірководнем, а сірководень завжди присутній там, де є люди. І це ніяк не пов’язано зі здоров’ям. Це в принципі нормальний процес, що срібло тьмяніє, якщо повітря вологе, якщо воно містить сірководень, срібло буде тьмяніти", – пояснив біохімік Гліб Репіч.
Гліб Репіч розповів про дієвий метод, як очистити срібло від чорноти. Для цього буде потрібна емальована каструля. Вона потрібна для того, щоб у ній можна було перекип’ятити прикраси.
"Чому емальована? Тому що нам потрібно буде створити гальванічну пару", – зазначив біохімік.
Далі потрібно взяти алюмінієву фольгу, скласти у неї срібні прикраси, які потрібно почистити.
Але при цьому варто враховувати, що срібні прикраси з ніжними камінцями (бірюза, малахіт тощо) бажано не кип’ятити. Прикраси з діамантами таким чином можна чистити – діамантам це не зашкодить.
Потрібно нагріти у каструлі воду й насипати туди соди – можна кілька столових ложок або навіть більше (можна орієнтуватися на пропорцію 2 чайні ложки соди на 200 мл води). У воді після цього утворяться бульбашки і піна. Далі срібло разом з фольгою покласти у воду, щоб вона їх повністю покривала.
"Обов’язково треба, щоб срібло торкалося фольги. Якщо срібло не буде торкатися фольги, а буде плавати там десь окремо, реакція не відбудеться. Коли почнеться реакція, фольга почне розчинятися. Алюмінієва фольга "приносить себе у жертву" для того, щоб відновити срібло з його сульфіду, з ось цього чорного. Це реальний метод, яким користуються реставратори під час реставрації різних прикрас", – пояснив Репіч.
Срібні прикраси повинні покипіти у воді кілька хвилин – чим більше забруднення, тим більшим повинен бути термін перебування прикрас у воді. Якщо вони дуже забруднені, то можна прокип’ятити їх 5 хвилин. Далі дістати їх, сполоснути чистою водою й охолодити.
Дивіться відео про те, як очистити срібло від чорноти:
Репіч Гліб - український біохімік, кандидат хімічних наук. Фіналіст премії Global Teacher Prize Ukraine. Займається популяризацією науки через власні соціальні мережі.
Вас також може зацікавити: