Важливо:
Читайте наш матеріал "4 найкращі методи, як прибрати запах м'яса з холодильника: і сліду не залишиться".
Під час постійного використання мультиварки неминуче стикаєшся з проблемою її забруднення. Залишки їжі, розводи і плями жиру рано чи пізно з'являються на будь-якій електричній каструлі для автоматичної теплової обробки їжі.
Цей побутовий прилад хоча і зроблений максимально безпечним для використання, проте має деякі свої особливості в експлуатації. За умови правильного догляду та дотримання заходів, прописаних в інструкції, мультиварка тішитиме своєю безвідмовною роботою довгий час, пише Главред.
Як і будь-який інший електроприлад, мультиварка боїться прямого потрапляння води, тому не можна її мити поряд із посудом у раковині або в посудомийній машині цілком. Перед тим, як почати мити мультиварку, необхідно:
Якщо накопичилися засохлі частинки їжі на внутрішніх елементах, для очищення чаші мультиварки в неї додають трохи води і кладуть половину лимона. Потім вмикають режим "на пару" до 15-20 хвилин. Після цього дістають чашу мультиварки, і ретельно протирають електроприлад і кришку зсередини.
З міркувань безпеки не варто заливати нагрівальний елемент мультиварки водою, адже це може призвести до поломки електроприладу. Необхідно акуратно очистити нагрівальний елемент за допомогою звичайних засобів - наприклад соди. Можна використовувати при цьому ганчірку, злегка змочену у воді.
Професіонали радять ефективний метод очищення чаші мультиварки.
Оцтова суміш:
Більше новин:
Гідрокарбонат натрію - це неорганічна речовина, натрієва кисла сіль вугільної кислоти з хімічною формулою NaHCO3. У звичайному вигляді - дрібнокристалічний порошок білого кольору. Використовується в промисловості, харчовій промисловості, в медицині як нейтралізатор хімічних опіків шкіри та слизових оболонок концентрованими кислотами і для зниження кислотності шлункового соку. Також застосовується в буферних розчинах, пише Вікіпедія.