Криза середнього віку - це період у житті дорослої людини, який може виникнути близько 40-50 років і характеризується переосмисленням життя, цілей та досягнень. У цей період людина може почувати стрес, невпевненість у собі, тривогу щодо майбутнього, а також прагнення змінити своє життя. Це може бути часом розвитку та самовдосконалення, але також може викликати психологічну напругу і потребу в підтримці та допомозі. Про це в ефірі "Сніданку з 1+1" розповів психолог Вадим Колесніков.
Психолог Вадим Колесніков вказує, що в першій половині життя людина вкрай амбітна, марнославна і честолюбна.
Якщо вам цікаво дізнатись більше про те, для яких знаків зодіаку 2024 рік буде особливо щасливим, рекомендуємо наш матеріал: Стане кращим в житті: для 3 знаків Зодіаку 2024 рік приготував щастя і удачу.
"І ми весь час доводимо комусь ось людина років у 30, їй здається, що вона живе своє життя, що вона закінчила інститут і пішла на роботу. А насправді вона татові доводить або мамі, тому що якби не тато і не мама, так не було в її житті цього інституту. А ось уже десь до середини свого життя людина розуміє, що жити треба для себе. І ось це і є, власне, феномен середнього віку", - вказує психолог.
Психолог наголошує, що остерігатися кризи або феномену середнього віку не треба, до цього треба бути готовим. За його словами, для того, аби вирахувати цей вік є просте правило.
"Той вік, у якому ми починаємо самостійно ухвалювати рішення і починаємо в підлітковому віці відчувати себе окремими від сім'ї. У когось це 15, у когось 16, у когось 17. Цей вік потрібно помножити на два", - наголошує лікар.
Він додає, що саме тоді в людей виникає так звана криза середнього віку.
Психолог вказує на те, що криза середнього віку в чоловіків та жінок проходить по різному, ось у чому річ. Річ у тім, що в основі цього феномена середини життя лежить відчуття людина для себе.
"Я не кажу про егоїзм, звичайно, доросла людина продовжує піклуватися про своїх близьких. Ключове слово своїх. Я дбаю про своїх близьких, я займаюся своїми справами, мені цікаві мої друзі. Тобто ключове слово мій, моя, мої. Тобто, що називається, людина для себе. Але ось жінка як істота більш відповідальна і обов'язкова, звісно, переживає цю кризу важче", - робить висновок психолог Вадим Колесніков.
Дивіться відео про те, як побороти кризу середнього віку:
Він пояснює це тим, що в дитинстві дівчаток "гіпнотизують" більше. Їм кажуть ти виростеш, вивчишся, зустрінеш свого принца, вийдеш за нього заміж, народиш діток і буде в тебе щастя.
"Все це зазвичай до середини в жінки є, а щастя немає. Тому жінки цей стан переживають ніби гостріше, але не можуть у ньому зізнатися", каже експерт із психології.
Психолог акцентує на тому, що так чи інакше цей феномен може проявлятись майже у всіх.
"Ті, яким зараз 35, 40, 45, зверніть увагу, що вони дуже молодяться. Вже дуже не хочуть зізнаватися, що їм 40 років, і грають вони в ті самі комп'ютерні іграшки на тих самих гаджетах, що їхні діти підлітки, і одягаються в той самий підлітковий одяг. Чому? Хоч відчувають, відчуваючи наближення цієї кризи, цього стану, але не хочуть собі зізнатися, тому поводяться як підлітки", - резюмує психолог Вадим Колесніков.
Вадим Колесніков – психолог, бізнес-консультант, ведучий ТВ- та радіопрограм, автор психологічних та бізнес-тренінгів з особистісного розвитку, креативності та стресостійкості, консультант у сфері медійного просування бренду, автор ТВ-форматів.
Криза середнього віку може проявлятися різними способами у різних людей, але деякі загальні симптоми включають:
Лікарі вказують на те, що ці симптоми можуть бути важливими для самопізнання та вирішення проблем, але важливо пам'ятати, що криза середнього віку - це нормальний етап життя, який може відбутися у будь-якого, і є можливістю для розвитку та росту.
Вам також може бути цікаво: