Повне зникнення Середземного моря: вчені повідомили про небезпеку

Чи справді Середземне море може зникнути / Колаж: Главред, фото ua.depositphotos.com

Головною загрозою для Середземного моря є зближення двох тектонічних плит.

Найголовніше:

Середземне море, як і багато природних чудес, не є вічним. У далекому майбутньому воно може повністю зникнути через геологічні процеси, спричинені рухом тектонічних плит, пише видання Главред з посиланням на IFL science.

До Європи активно рухається Африка

Земна кора складається з тектонічних плит, які плавають на верхній мантії. Ці плити постійно рухаються, що змінює контури континентів та формує нові геологічні структури. Африка, Євразія та Америка – лише тимчасові конфігурації, які продовжать змінюватися.

Головною загрозою для Середземного моря є зближення Африканської (Нубійської) плити та Євразійської. Цей процес розпочався близько 100 мільйонів років тому. Він вже створив Альпи, і з часом може повністю закрити простір, де нині знаходиться Середземне море.

Майбутнє суперконтиненту - криза чи новий початок?

Науковці припускають, що з часом Африка просунеться під Євразійську плиту, і море опиниться затиснутим між ними. Це стане частиною формування нового суперконтиненту. Проте передбачити точну конфігурацію майбутньої Землі складно через тривалі часові рамки та складність геологічних процесів.

Історія Середземного моря показує, що воно неодноразово перебувало у критичному стані. Близько 6 мільйонів років тому, під час Мессінської кризи солоності, море перетворилося на величезний солоний басейн. Через підняття рівня земної кори Атлантичний океан перестав поповнювати його води, що призвело до різкого висихання.

Незважаючи на вразливість регіону, через швидке випаровування та рух плит, Середземне море зникне не раніше, ніж через багато мільйонів років. Тож немає потреби відмовлятися від планів на відпустку в цьому прекрасному куточку планети.

Що цікаво, нещодавно стало відомо, що вчені знайшли на Марсі океани води. Науковці виявили, що обсяг підземних вод може покривати всю планету на глибину від 1 до 2 кілометрів, або близько 1,6 кілометрів.

Ще більше цікавих новин:

Цікавий факт про Середземне море

Приблизно 5-6 мільйонів років тому Середземне море несподівано і майже повністю висохло (Мессінський пік солоності). Причому, висихання відбулося вісім разів — частково або практично повністю (в кінці міоцену, 5,96–5,33 млн років тому — Мессінський ярус). Дослідники з Університету Отаго (Нова Зеландія) з'ясували, що обміління Середземного моря відбувалося одночасно зі зростанням льодової шапки в Антарктиці, пише Вікіпедія.

В серпні 2023 року в Середземному морі зафіксували рекордну температуру води. Середня температура води на поверхні Середземного моря підвищилася до рекордного рівня і становить 28,4 градуса за Цельсієм. Такий висновок було зроблено за результатами дослідження Турецького фонду морських досліджень

Новини заразКонтакти