Вживання алкоголю може викликати у людини відчуття сп'яніння. Саме тому, питання про те, як підготуватися до алкогольної вечірки, є дуже актуальним.
Людина може зробити кроки, щоб знизити ймовірність сп'яніння під час нічного відпочинку.
Коли людина п'є алкоголь, її організм безпосередньо всмоктує його в кров, частково через шлунок, але в основному з тонкого кишечника. Це призводить до підвищення вмісту алкоголю в крові людини (BAC).
Як пити і не п'яніти:
Коли рівень BAC підвищується занадто сильно, людина стає сп'янілою або п'яною. Кілька різних факторів можуть впливати на те, як швидко підвищується рівень BAC у людини, пише Medical News Today.
У цій статті подано поради про те, як не напитися і коли слід звернутися до лікаря.
Найефективніший спосіб запобігти сп'янінню - взагалі не вживати алкоголь. Однак людина може не захотіти повністю відмовитися від вживання алкоголю. У цьому випадку може допомогти відмова від додаткових напоїв.
Печінка окислює або розщеплює алкоголь із крові зі швидкістю приблизно 0,5 унції на годину. Вживання тільки одного напою або перерви в прийомі алкоголю протягом декількох годин або під час їжі може дати печінці можливість очистити кров від алкоголю.
Певні фактори ризику відіграють роль у тому, наскільки швидко організм людини засвоює і відфільтровує алкоголь із крові.
Вони включають:
Якщо людина розуміє, як на неї впливає алкоголь, це може допомогти їй ухвалити правильніше рішення про те, скільки напоїв вона може випити, не сп'янівши.
Крім того, в Дієтичних рекомендаціях для американців на 2020-2025 роки вживання алкоголю в помірних кількостях визначається як вживання приблизно 2 або менше порцій напою на день для чоловіків і 1 або менше порцій напою на день для жінок. Дотримання цих обмежень може допомогти людині уникнути сп'яніння під час вживання алкоголю.
Одним зі способів знизити ймовірність сп'яніння є чергування алкогольних напоїв з безалкогольними напоями, такими як вода або фруктовий сік. Важливо зазначити, що вживання води або інших безалкогольних напоїв не прискорить процес розщеплення алкоголю.
Однак перерва у вживанні алкоголю під час вживання алкоголю може допомогти запобігти потраплянню більшої кількості цієї речовини в кровотік людини. Деякі експерти зазначають, що вживання алкоголю з водою або соком допомагає сповільнити швидкість всмоктування, тоді як вживання його з газованими або газованими напоями може збільшити швидкість всмоктування.
Повільне вживання алкоголю може мати ефект, аналогічний чергуванню з безалкогольними напоями. Коли людина п'є повільно, у печінки з'являється більше часу на переробку алкоголю в організмі. Це також може означати, що людина загалом п'є менше алкогольних напоїв.
Вживання алкоголю натщесерце дає змогу алкоголю швидко потрапити безпосередньо в кровотік, а вживання їжі перед вживанням уповільнює швидкість всмоктування алкоголю. Тому людині слід подумати про те, щоб поїсти, перш ніж вживати алкоголь.
У дослідженні 2022 року дослідники вивчили сприйняття їжі та алкоголю як на вебсайтах, що фінансуються алкогольною промисловістю, так і на вебсайтах, що фінансуються неалкогольною промисловістю. Метою дослідження було з'ясувати, як різні організації поширюють серед населення інформацію про вживання їжі під час вживання алкоголю.
Вони знайшли обмежені, надійні докази того, що додавання їжі в шлунок обмежує потенційний негативний вплив алкоголю.
Хоча вживання їжі може допомогти сповільнити всмоктування алкоголю, людині не слід використовувати їжу як засіб або виправдання для того, щоб продовжувати пити понад рекомендований рівень, особливо якщо вона хоче не напитися.
Шлунок і тонкий кишечник не перетравлюють алкоголь. Замість цього алкоголь всмоктується безпосередньо в кровотік через ці органи.
Шоти можуть швидко підвищити рівень BAC у людини. Це пов'язано з тим, що спиртні напої мають високий вміст алкоголю: багато дистильованих спиртних напоїв містять 40% алкоголю. Крім того, люди швидко п'ють шоти, тому це також може швидше підвищити рівень BAC.
Вас також може зацікавити: