Ви дізнаєтеся:
Багато господинь ставлять собі питання: в яку воду потрібно опускати картоплю під час варіння - в холодну чи гарячу?
Главред розбирався, який спосіб приготування збереже більше вітамінів і смаку.
З картоплі можна приготувати безліч смачних страв, але багато господинь досі точно не знають, у яку воду під час варіння потрібно опускати бульби - в холодну чи гарячу. Спробуємо розібратися разом із вами.
Багато хто з нас звик опускати картоплю в холодну воду і ставити каструлю на вогонь. Однак досвідчені господині стверджують, що це не найкращий спосіб приготування, пише портал На пенсії.
Збереження вітамінів: Під час різкого занурення в киплячу воду картопля зберігає більше корисних речовин, таких як вітаміни групи B, C, а також калій, фосфор і залізо.
Збереження смаку: Картопля, зварена в гарячій воді, виходить більш розсипчастою і смачною. Вона не розварюється й ідеально підходить для приготування пюре або гарнірів.
Менша втрата крохмалю: У гарячій воді картопля втрачає менше крохмалю, що робить її більш корисною.
При тривалому нагріванні в холодній воді картопля втрачає більше вітамінів і поживних речовин. Крім того, вона може розваритися і стати менш смачною.
Оптимальні строки посадки картоплі передбачаються за настання в ґрунті на глибині 10 см середньодобової температури +6+8ºС. Для південного і центрального Полісся це перша-друга декада, для північних і західних районів - друга-третя декада квітня. У лісостеповій зоні оптимальні строки посадки картоплі припадають на другу-початок третьої декади квітня. У степовій зоні оптимальні строки посадки картоплі - третя декада березня - перша декада квітня, повідомляє Інститут картоплярства.
Підготовка картоплі: Ретельно промийте картоплю й очистіть її від шкірки.
Закип'ятіть воду: Налийте воду в каструлю, додайте трохи солі та доведіть до кипіння.
Опустіть картоплю: Акуратно опустіть картоплю в киплячу воду.
Варіння: Варіть картоплю на середньому вогні до готовності. Час варіння залежить від сорту картоплі та її розміру.
Вам може бути цікаво: