Різдво Пресвятої Богородиці - двунадесяте церковне свято, яке щорічно відзначається 21 вересня. У цей день християни "відзначають" день народження Божої Матері, шануючи її праведність, заступництво і цнотливість. У церкві відбуваються урочисті молебні.
Про те, які релігійні свята церква відзначає в перший місяць осені, читайте в нашому матеріалі: Православний календар на вересень 2021: Різдво Богородиці і Воздвиження Хреста Господнього - дати.
Офіційне введення свята Народження Пресвятої Богородиці у Візантійській імперії приписують імовірно імператору Маврикію в кінці VI або на початку VII століття.
Згідно з переказами, у пари Іоакима і Анни з Назарету довгий час не було дітей. Після того, як первосвященик відмовив Іоакиму в жертвопринесенні на славу Господа, він відправився в пустелю для молитви. Там йому з'явився архангел Гавриїл, який сповістив чоловіка про те, що незабаром відбудеться зачаття. Після цього Анна зачала. У Протоєвангелії Якова сказано, що "пройшли покладені їй місяці, і Анна в дев'ятий місяць народила".
Іоаким і Анна, після новини про зачаття, дали обітницю присвятити свою дитину Богу. Вони віддали дочку Марію в Єрусалимський храм, де вона служила до повноліття.
Читайте такожКоли Покрова Пресвятої Богородиці 2021: значення свята, традиції, заборони і магія дня
Вважається, що образ ікони Різдва Пресвятої Богородиці охороняє будинок від бід, хвороб, згубних пристрастей і нещасть. Крім того, ікона має силу проти людей з недобрими намірами.
У свято Різдва Богородиці можна читати молитву про захист дітей:
"О, Пресвята Владичице Діво Богородице, спаси і збережи під дахом твоїм моїх чад (імена), всіх Отроків, отроковиц і немовлят, хрещених і безіменних і в утробі матері носяться. Сховай їх ризою твого материнства, дотримай їх в страху Божому і в послуху батькам, умоли Господа мого і Сина Твого, нехай дарує їм корисне для спасіння їх. Вручаю їх материнському смотрению твоєму, яко Ти єси божественний Покров рабам Твоїм. Матір Божа, введи мене в образ твого Небесного материнства. Уврачуй душевні і тілесні рани Чад моїх (імена), моїми гріхами нанесені. Вручаю дитя моє цілком Господу моєму Ісусу Христу і твоєму, Пречиста, небесному заступництву. Амінь».
Традиції дня
У народі свято Різдва Богородиці символізує прихід осені. Його також називали мала Пречиста. Наші предки в цей день відзначали також Свято врожаю. У цей день слов'яни підносили подяки Божої Матері за щедрий урожай і просили її допомоги на наступний рік. Богородиця вважалася покровителькою землеробства і родючості. Якщо в цей день хороша погода - осінь буде теплою.
Читайте такожКоли Великдень 2022: дата, традиції і заборони свята
У цей день рано-вранці жінки і дівчата йшли до берегів річок з вівсяним хлібом і киселем, щоб зустріти Осеніну. До неї вони зверталися так: "Богородиця Пречиста, визволи від маэти, надсади, від інших відведи, моє Житіє-буття освіти".