Дослідники виявили, що підлітки, які непопулярні в школі, в більш пізньому віці піддаються ризику серцевого нападу або інсульту.
Дослідження показує, що соціальні відносини та емоційні травми у підлітковому віці мають тривалий вплив на здоров'я, повідомляє The Daily Mail.
Група дослідників зі Стокгольмського університету виявила, що діти, які були маргіналізовані у віці 13 років, на 33% частіше страждали серцево-судинними захворюваннями у дорослому віці. Шведські вчені відстежили 14000 чоловік, що народилися в 1953 році.
У віці 13 років популярність кожного учасника оцінювалася шляхом опитування кожної дитини в класі, з ким вони вважають за краще спілкуватися. Потім учасників відстежували до 2016 року.
Дослідники, які пишуть у медичному журналі BMJ Open, виявили, що ті діти, які відчували себе самотніми, мали проблеми з серцем або кровообігом у більш пізньому віці.
Дослідники заявили: "відносини з однолітками відіграють важливу роль у емоційному та соціальному розвитку дітей і можуть мати значні довгострокові наслідки для їх здоров'я. Існують переконливі докази нейробіології про те, як соціальні відносини модулюють нейроендокринні реакції, які згодом впливають на систему кровообігу, збільшуючи ризик інсульту та серцево-судинних захворювань».
Окреме дослідження, проведене Королівським коледжем Лондона, показало, що у одиноких людей більше шансів захворіти на діабет другого типу в більш пізньому віці.
Разом ці два документи підкреслюють вплив емоційного та психічного здоров'я на фізичні захворювання.
Британські дослідники, які пишуть в журналі Diabetologia, відстежували 4000 осіб у віці старше 50 років протягом 12 років.
Вони виявили, що ті, хто повідомляв про свою самотність на початку дослідження, мали значно більшу ймовірність розвитку діабету, ніж ті, хто цього не робив.