Для багатьох кава - їх улюблена, а деякі навіть незамінна частина кожного дня. Тим не менш, існує також постійний потік часто суперечливих один одному досліджень, що пропонують докази як переваг, так і ризиків, пов'язаних з кавою.
Нове велике дослідження показало, що кава всіх видів знижує ризик хронічних захворювань печінки, ожиріння печінки, раку печінки і смерті від хронічних захворювань печінки.
Найбільшу користь приносить вживання 3-4 чашок кави, навіть без кофеїну, в день. Кава з меленої трохи корисніше розчинної, пише Medical News Today.
Читати такожВчені розповіли, коли найкраще пити каву
Дослідження, проведене вченими з університетів Саутгемптона і Единбурга в Сполученому Королівстві, опубліковано в журналі BMC Public Health.
Щорічно в усьому світі від хвороб печінки помирає 2 мільйони людей, причому 1 мільйон людей помирає від ускладнень цирозу, а ще один - від вірусного гепатиту і гепатоцелюлярної карциноми.
Згідно з дослідженням, Регіон, найбільш сильно уражений захворюваннями печінки, - це країни Африки на південь від Сахари. Далі йдуть Центральна і Південна Америка, Східна Європа і Південно-Східна Азія.
Фактори ризику захворювання печінки включають вживання алкоголю, надмірна вага і діабет.
Медичні новини сьогодні розмовляли з гепатологом клініки Клівленда з трансплантології д-ром Талалом Адхамі, який назвав дослідження "абсолютно приголомшливим" завдяки його розмаху.
«Були невеликі дослідження, і існував зв'язок між здоров'ям печінки та кавою, але це дослідження насправді привернуло набагато більшу асоціацію лише через величезну кількість пацієнтів", - сказав він.
Автори дослідження проаналізували дані британського біобанку про здоров'я 494 585 осіб, які стежили за ними в середньому 10,7 років.
З когорти 384 818 пили каву, а 109 767 не пили, що склало контрольну групу дослідження. Любителі кави вживали каву з кофеїном, без кофеїну, мелену і розчинну каву.
Протягом періоду дослідження зразок містив 3600 діагнозів хронічного захворювання печінки, 5439 випадків хронічного захворювання печінки або жирової хвороби печінки і 184 випадки гепатоцелюлярної карциноми. 301 людина померла від хронічного захворювання печінки.
У порівнянні з учасниками, які не вживали каву, ризик хронічних захворювань печінки у тих, хто п'є каву був на 21% нижче.
У них також на 19% знизився ризик розвитку хронічної або жирової хвороби печінки, і вони знизили ризик гепатоцелюлярної карциноми на 21%. У любителів кави також на 49% менше шансів померти від хвороб печінки.
Для людей, які пили каву з мелених зерен, зниження ризику було ще більшим.
У них ризик розвитку хронічного захворювання печінки або хронічної або жирової хвороби печінки був знижений на 35%, гепатоцелюлярної карциноми - на 34% і смерті від хвороби печінки - на 61%.
Доктор Адхамі пояснив «що» ліки дійсно можуть допомогти на ранніх стадіях захворювання печінки", оскільки печінка запалюється у відповідь на патоген.
"Це також може вплинути на процес рубцювання тканини, а також пізніше у пацієнтів з цирозом або пацієнтів з розвиненою рубцевою тканиною, які схильні до первинного раку печінки. Кава корисна і на цьому рівні", - додав він.
Обмеженням дослідження є те, що його вибірка складалася з білих людей з більш високого соціально-економічного становища, тому його результати не можуть бути універсально застосовні.
Біохімік професор Натан Девіс з Інституту печінки та травлення Лондонського університетського коледжу попередив MNT, що дослідження не доводить, що кава є «суперпродуктом проти хвороб печінки». Він зазначив, що інші дослідження навіть "вказують на зворотне".
За словами професора Девіса, довгостроковий ризик і користь в дослідженні були настільки малі, - сказав професор Девіс - всього 4 на 1000 питущих кави, у яких не розвиваються захворювання печінки, в порівнянні з 5 на 1000 тих, хто не п'є каву. ніж кава".
Однак доктор Адхамі залишився сповнений ентузіазму, сказавши, що було б одна справа, якби у нас вже були ефективні засоби від усіх захворювань печінки: «на даний момент, при відсутності альтернативи, випити напій, який насправді є найбільш споживаним напоєм в світі".
Слід зазначити, що дослідження не заглиблюється в механіку того, чому кава настільки корисна для печінки.
Доктор Адхамі сказав, що в результаті цього дослідження він очікує рандомізованих контрольованих клінічних випробувань, в яких перевіряються різні молекули кави проти захворювань печінки. "Повірте, це найбільш хвилююча новина про хворобу печінки", - прокоментував він.
Провідний автор доктор Олівер Кеннеді підсумовує:
"Кава широко доступна, і переваги, які ми бачимо в нашому дослідженні, можуть означати, що вона може запропонувати потенційне профілактичне лікування хронічних захворювань печінки. Це було б особливо корисним у країнах з нижчим рівнем доходів та гіршим доступом до охорони здоров'я, а також найбільшим тягарем хронічних захворювань печінки".