Міжнародна група вчених спростувала міф, згідно з яким молодість і життя людини можна продовжувати майже необмежено за рахунок зміни способу життя. Згідно з результатами, опублікованими в журналі Nature Communications, у людей і споріднених їм тварин рівень смертності в пізньому віці строго визначається біологічними властивостями організму.
Відомо, що максимальна тривалість життя людини зростала з середини XIX століття приблизно на три місяці на рік. Подальше збільшення тривалості життя залежить від того, чи можливо будь-яким чином знизити смертність в пізньому віці. Однак кореляції між швидкістю старіння і іншими характеристиками життєвого циклу (смертність до дозрівання, вік першого розмноження, рівень народжуваності) у різних видів тварин вказують на те, що швидкість старіння фіксована, а смерть при виключенні факторів зовнішнього середовища буде наступати приблизно в одному і тому ж пізньому віці.
Читати такожЛікарі назвали заняття, яке продовжить ваше життя на 8 років
ля перевірки гіпотези інваріантної швидкості старіння вчені зібрали великий набір даних за повіковими показниками смертності декількох популяцій різних родів приматів, включаючи африканських мавп (два роди), центральноамериканських і південноамериканських мавп (один рід), людиноподібних мавп (два роди) і індріїдів (мадагаскарські лемури). Також дослідники вивчили дані про народження та смерть у дев'яти різних людських популяціях Європи, Карибського басейну та України XVII-XX століть, а також двох груп мисливців-збирачів у 1900-2000 роках.
У всіх випадках автори виявили одну і ту ж загальну картину: високий ризик смерті в дитинстві, який швидко знижується в незрілому і підлітковому віці, залишається низьким до раннього дорослішання, а потім постійно збільшується в літньому віці. При цьому всі спостережувані відмінності в очікуваній тривалості життя і рівності тривалості життя пояснюється варіаціями в смертності молодих особин, а не неоднорідною смертністю протягом усього життя.
Читати такожВчені дізналися, як потрібно ходити, щоб продовжити своє життя
Нагадаємо, раніше шотландські вчені з Абердинського університету з'ясували, що низькокалорійні дієти можуть продовжити життя.
На думку вчених, низькокалорійні програми харчування дозволяють на 18% знизити ризик ранньої смерті у людей з надлишком маси тіла.
Як заявила співавтор даного дослідження Елісон Авенель, найбільш корисні дієти з низьким вмістом жиру, цукру і рафінованих вуглеводів.