Дежавю: лікар пояснив, що означає це почуття

Дежавю підпадає під загальний термін дисоціативних переживань / Pixabay

Дежавю підпадає під загальний термін дисоціативних переживань.

Ви "пригощаєте" свою найкращу подругу останнім скандалом, сидячи на її дивані. Вона вибухає гуркотом сміху, і у вас виникає це дивне, тремтяче почуття, схоже на збій в матриці, яке ви точно пережили в цей момент раніше. Це і є те саме почуття дежавю, що в перекладі з французької означає "вже бачив".

Отже, що ж відбувається насправді, коли трапляється почуття "дежавю"?

Сигнал мозку

Коли спалахує спалах "це сталося раніше": "це спрацьовує відповідальна за знайомство область мозку, коли вона насправді цього робити не повинна», - говорить доктор Акіра О'коннор, старший викладач психології в університеті Сент-Ендрюс. «Це змушує вас повірити, що те, з чим ви стикаєтеся, знайоме, навіть якщо з цим не пов'язано ніяких спогадів».

Дежавю підпадає під загальний термін дисоціативних переживань-поряд з переживаннями поза тілом-хоча жодне дослідження не припускає, що ці два явища зазвичай пов'язані.

Ваші нейрони починають сіпатися

Що насправді відбувається під час цього «сигналу знайомства»? Доктор О'коннор пояснює, що, хоча неможливо сканувати мозок людини, коли він відчуває дежавю, можна викликати аналогічний досвід в мозку людей за допомогою простої гри на пам'ять, а потім сканувати мозок.

Його дослідження показують, що нейрони скроневої частки вашого мозку (частина, яка допомагає вам розуміти мову, зберігати зорові спогади і обробляти - а потім запам'ятовувати - емоції) випадковим чином сіпаються, що викликає попередження «ми були тут раніше».

Ви розумієте, що це була помилка

Точно так само, як галасливі політики змушують втомлених прес-секретарів відмовлятися від своїх химерних обіцянок, захоплена, але рідко точна скронева частка вашого мозку виграє від посередницької функції лобової області. "Сканування показує, що фронтальні системи, ймовірно, будуть активними, коли люди повідомляють про дежавю», - говорить О'коннор. Як тільки він визначає, що ні, ви насправді не чули цього раніше, він сигналізує решті частини мозку, що цей нервовий імпульс стався помилково і що це була помилкова тривога.

Це може бути викликано втомою

Ви знаєте, коли вам не вистачає сну, і ваше ліве око смикається, і ви не можете це контролювати? Доктор О'коннор вважає, що втома має аналогічний вплив на ваші нейрони, роблячи їх більш схильними до помилкової активації. Ось чому, на його думку, молоді батьки та змінні працівники - це дві групи, які, як відомо, піддаються стресу і виснажені, з більшою ймовірністю, ніж більшість людей, що зазнають дежавю.

«У вас також більше шансів відчути це, якщо ви багато подорожуєте або маєте більш високий рівень освіти, але ми ще не впевнені, чому», додає він.

Вік

Молодість - від 15 до 25 років - підвищує ймовірність того, що ви відчуєте дежавю. Чому? "Можливо, це пов'язано з підвищеним рівнем збудливості мозку молодих людей", - пояснює доктор О'коннор. "Це означає, що нейрони в областях мозку, пов'язаних із звичкою, частіше спрацьовують спонтанно, навіть коли вони не повинні цього робити».

Новини заразКонтакти