Утримувати частину зарплати або інших дохідних виплат починають у тому випадку, якщо немає інших засобів для покриття боргу.
Борги українців - штрафи, відсотки за кредитами і податкову заборгованість - можна списувати з зарплати, стипендії або пенсії боржників і без їхньої згоди. Однак є певні обмеження і правила.
Для початку відзначимо, що утримувати частину зарплати або інших дохідних виплат починають у тому випадку, якщо немає інших засобів для покриття боргу (рахунків у банку, майна на потрібну суму тощо). Робиться це лише за рішенням суду.
При цьому не можна, щоб після утримання у людини залишалася сума доходу:
менше 50% – при відшкодуванні шкоди через каліцтво, стягнення аліментів, відшкодування шкоди через смерть особи, у зв'язку з втратою годувальника, майнової або моральної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням;
менше 80% – за іншими видами стягнень (якщо інше не передбачено законом).
Причому більше 50% від зарплати можуть утримати – лише якщо людина відбуває покарання у в'язниці. Але і в цьому випадку розмір відрахувань із зарплати не може перевищувати 70%.
Максимальний відсоток утримання з пенсії:
не більше 50% - на виплату аліментів, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим пошкодженням здоров'я, на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств, установ і організацій, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках;
не більше 20% - з інших видів стягнень.
З яких доходів не можна утримувати:
допомога по вагітності та пологах;
допомога по догляду за дитиною;
вихідна допомога у разі звільнення;
допомога особам, які зайняті доглядом за трьома і більше дітьми віком до 16 років, по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з доглядом за хворою дитиною, по догляду за дитиною-інвалідом, а також на іншу допомогу на дітей, що передбачена законом;
У квітні 2021 року експерти прогнозували, які продукти в Україні сильно подорожчають. Експерт очікує, що протягом 2021 року ціни на продовольство можуть зрости в середньому на 50%.