Україна використовуватиме свою газотранспортну систему навіть у разі відсутності транзиту газу з Росії до Європи, заявили в ГТС.
Обіцянок Москви щодо прокачування газу через українську ГТС недостатньо для Києва. Україна враховуватиме гарантії тільки США і Євросоюзу, а не держави-агресора. Якщо транзит припиниться, українська держава використовуватиме газотранспортну систему для потреб власного енергетичного ринку. Про це заявила директорка Оператора ГТС України з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями Ольга Белькова.
У ефірі телеканалу Україна 24 вона розповіла про те, що у Києва немає будь-якого додаткового плану щодо роботи газотранспортної системи. Планом Б для Києва є відновлення територіальної цілісності української держави і здатності вирішення державою своїх проблем як з військової, так і економічної точки зору. Україна сприйме гарантії щодо прокачування газу виключно з боку США і Євросоюзу.
"Ми вважаємо, що виключно підписані контракти, які мають гарантії, як зазначив президент, не тільки однієї сторони, а таких шанованих партнерів, як Європейський Союз і Сполучені Штати Америки. Враховуючи надзвичайну важливість цього питання, ми вважаємо абсолютно правильним сьогодні казати тільки про ті гарантії, які можуть надати тільки наші справжні стратегічні партнери, а не тільки обіцянки країни-агресора", - зазначила Бєлькова.
"Українська ГТС використовуватиметься і надалі для забезпечення першочергових потреб українського ринку", - підкреслила Ольга Белькова.
Нагадаємо, раніше спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що у Росії і України є контракт на постачання газу до Європи. Однак після завершення договору і запуску Північного потоку-2 Москва не має наміру відмовлятися від транзиту палива через українську ГТС.
Транзит газу через Україну і запуск Північного потоку-2
Спорудження газопроводу СП-2 йде в обхід України з 2018 року. Трубопровід прокладається дном Балтійського моря з Росії до Німеччини. Вартість проекту оцінюється в 9,5 мільярдів євро.
Радниця глави Нафтогазу Лана Зеркаль казала, що якщо Північний потік-2 все ж таки запрацює, по транзиту газу через Україну буде завдано серйозного удару. У Києві сподіваються, що США заблокують добудову російського газопроводу.
Німецький журналіст Райнхард Фезер стверджував, що Росія після запуску СП-2 більше не залежатиме від транзиту газу через Україну. З цієї причини Москва може піти на нову дестабілізацію ситуації в українській державі.
20 травня США відмовилися від санкцій проти Nord Stream 2 AG і гендиректора компанії Матіаса Варніга. Відмову від обмежень проти оператора Північного потоку-2 у Вашингтоні пояснили національними інтересами Штатів.
Верховна Рада у зв'язку з цим інцидентом звернулася до Конгресу США з проханням зупинити проект СП-2 і вдарити санкціями по всіх компаніях, які пов'язані з будівництвом газопроводу.