Про що сказав Пендзин:
В умовах інфляції та коливань валютного курсу питання збереження заощаджень в Україні стає особливо актуальним. Економіст, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин під час чату на Главреді розповів, у чому краще тримати заощадження українцям.
Економіст Олег Пензин пояснює, що інфляція впливає як на гривню, так і на долар. Наприклад, долари 1991, 2000 і 2025 років — це зовсім різні за купівельною спроможністю гроші. Той, хто зберігав долари «під матрацом» протягом десятиліть, фактично втратив щонайменше половину їхньої вартості.
Він наголошує, що заощадження потрібно розміщувати з урахуванням надійності та прибутковості. Завжди слід аналізувати альтернативи: тримати в доларах, євро чи гривні — і порівнювати, що вигідніше з точки зору доходу й безпеки.
"Сьогодні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), номіновані в гривні, вам дадуть близько 16% річних. Долар, якщо ви його понесете в банк, дасть вам 5% річних, по суті, нічого не дасть. Євро дасть ще менше. Якщо вкласти в ОВДП, то долар вам дасть 2,5% річних. Припустимо, за 4 тисячі гривень ви купуєте 100 доларів, або 70-80 євро. Гривню при цьому ви вклали в ОВДП. Ви прожили рік. За гривню ви отримали 17%, за долар - 3%, за євро - 1%. А потім усі ці купи перерахуйте в гривню і подивіться, що у вас вийде. А вийде у вас, що ОВДП за того рівня динаміки зростання курсу гривні щодо долара, який є сьогодні, набагато вигідніші", - радить він.
Економіст Олег Пенздин наголосив, що з початку року курс долара знизився з 42,5 до 41 гривні. Ті, хто купував валюту у січні, нині несуть збитки.
Тим часом, за його словами, якби ці кошти вклали в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), то за пів року отримали б 8% чистого прибутку, на відміну від банківських депозитів, які оподатковуються. ОВДП не обкладаються податками, що дає суттєву перевагу — різниця в ефективності може сягати 23%.
Дивіться відео, в якому економіст Олег Пендзин розповів, ціни на які продукти харчування в Україні стають захмарними, та чому в Росії повертаються продуктові картки та дефіцит товарів:
Нагадаємо, як раніше повідомляв Главред, в Україні можливе зростання курсу долара до 55 гривень — такий сценарій передбачає Національний банк.
За словами директора департаменту фінансових ринків та інвестиційної діяльності Глобус Банку Тараса Лєсового, офіційний курс долара може сягнути 41,6–42 гривень уже до кінця травня.
У макроекономічному прогнозі Dragon Capital зазначається, що НБУ, ймовірно, у другому півріччі 2025 року повернеться до поступового ослаблення гривні, коли темпи інфляції почнуть спадати.
Інші новини:
Олег Володимирович Пендзин - економіст, керівник громадської спілки "Економічний дискусійний клуб". Виступає в якості економічного експерта на телебаченні, а також автора матеріалів для низки українських медіа на фінансову та споживчу тематику.