Яке друге ім'я Володимира Великого - історик розкрив маловідомий факт

Яке друге ім'я Володимира Великого - як виглядав Володимир Великий / Колаж Главред, фото: УНІАН

Чому Володимир Великий обрав собі християнське ім’я Василь - що воно означає і чи справді він мав бороду, розповів професійний історик Алфьоров.

Про що йдеться у матеріалі:

Володимир Великий міг мати різні християнські імена, але обрав собі своє друге (хрестильне) ім'я Василь не випадково. Про це розповів у відео на YouTube професійний історик і голова Інституту національної пам’яті Олександр Алфьоров.

Главред з'ясував, яким було друге ім'я Володимира Великого.

Яке хрестильне ім'я Володимира Великого

«А ви знаєте, чому Володимир Святий обрав собі хрестильне ім’я саме Василь? Зараз я вам все розповім», — каже історик.

Ім’я Володимир було не християнським, а династичним, як наголошує Алфьоров.

«Всього-на-всього Володимир міг бути і Димитрієм, і Феодором хрещеним, бо ім’я Володимир було не хрестильне, це було династичне ім’я», — пояснює він.

Дивіться відео про хрещення Володимира Великого:

Що означає ім'я Василь

За словами історика, вибір був цілком свідомим і навіть стратегічним.

«Але став він Василем не просто так. А, тому що ім’я Василеус (Василь) означає монарх, правитель, імператор», — підкреслює Алфьоров.

Таким чином, Володимир Великий підкреслив свій державний статус і владу через ім’я, яке символізувало імператорську велич.

«Тож, друзі, навіть в цьому розумінні Володимир підійшов дуже ретельно до вибору свого хрестильного імені», — підсумував історик.

Як виглядав Володимир Великий насправді

Крім того, у відео на YouTube історик розвіює популярний міф про зовнішність Володимира Великого.

«Володимир Святославович ніколи бороди не носив. Очевидно, що він носив чуб оселедець, але точно вуса», — зазначає Алфьоров.

Це можна побачити на автентичних джерелах, таких як монета срібник, яку карбували за його правління.

Дивіться відео про те, як виглядав Володимир Святий:

«До речі, ось він сидить на троні з жезлом на своїй монеті срібнику, які карбувались за часи правління Володимиром. Ми це бачимо на його монетах, срібниках — бачите, які вуса на обличчі Володимира», — додає історик у відео.

Звідки взявся образ бородатого князя Володимира Великого

Після канонізації Володимира образ князя змінили під релігійні канони візантійської іконографії.

«Після його канонізації, тобто визнання святим, з нього почали малювати ікони. Ікони, згідно з православною візантійською традицією — юнаки зображались з голеним обличчям, а люди старшого віку — з бородою. Вусатих не знали в Греції», — пояснює Алфьоров.

Саме тому образ бородатого Володимира з часом переходить до московської традиції, яка використала це у власних цілях.

«І от цей образ бородатого Володимира поступово перекочовує до образів московських царів, які цим скористалися, визнаючи, що Володимир був бородатий, як і московський цар. А це не відповідає дійсності. Відповідно, йде маніпуляція з образом нашого князя», — наголошує історик.

Вам також може бути цікаво:

Про персону: Олександр Алфьоров

Олександр Анатолійович Алфьоров (нар. 30 листопада 1983, Київ) — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Голова Інституту національної пам’яті України, майор запасу ЗСУ, передає Вікіпедія.

Новини заразКонтакти