У четвер, 28 січня, у непідконтрольному українській владі Донецьку почався організований бойовиками дводенний форум «Російський Донбас».
Офіційності заходу надавав десант російських пропагандистів першої величини - глава Russia Today Маргарита Симоньян з чоловіком, режисером Тиграном Кеосаяном, телеведучий НТВ Роман Бабаян і низка російських політиків, включаючи депутатів Держдуми. Сама Симоньян, що ділилася на шляху з Москви до Донецька в соцмережах кадрами розрухи на непідконтрольному Донбасі, під час виступу на форумі, попросила РФ забрати Донбас до себе.
"Люди Донбасу хочуть жити у себе вдома і хочуть бути частиною своєї величезної, великої, нашої щедрої Батьківщини. І ми зобов'язані їм це забезпечити. Росія-матінка, забери Донбас додому", – заявила Симоньян.
Підсумком гучних висловлювань на "форумі" стало прийняття однойменної доктрини, якою "глава ДНР" Денис Пушилін озвучив бажання бойовиків "повернутися до своїх історичних коренів". А саме - не тільки максимально інтегруватися в РФ, а й отримати контроль над усією територією Донецької та Луганської областей.
Експерти розділяють думку, що і Пушилін, і журналісти повністю підконтрольні Кремлю, і такі ініціативи самостійно, без високої відмашки висувати ні за що б не стали. А це означає, що ідея даного форуму народилася не на місцях, а виходила з Москви.
Чому Росія запустила черговий виток просування на Донбасі російських порядків - дізнавався Главред.
"Цей форум - певний імпульс для проросійськи налаштованих громадян Донбасу, які хочуть бачити окуповані території у складі РФ, але не як незалежні «республіки». Саме тому там звучали заяви про подальшу паспортизацію, гармонізацію податкового законодавства, загальний культурний простір тощо», - пояснив Главреду колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, колишній голова Луганської ВЦА Георгій Тука.
Паспортизація на непідконтрольній частині Донбасу дійсно набрала обертів: згідно МВС Росії, тільки за минулий рік російське громадянство отримали 409,5 тисяч громадян. Велика частина з них, зрозуміло - жителі Донбасу.
Читати такожБойовики вирішили захопити весь Донбас: опублікована доктрина " ЛДНР"Примітно, однак, що, незважаючи на гучні заяви і заклики, у самій доктрині про входження Донбасу до складу РФ не йдеться. Іншими словами, у розумінні Кремля, територія всього Донбасу повинна являти собою окремі республіки, які продовжать фактично залишатися під російським контролем, але, як і раніше, юридично перебуватимуть за межами РФ.
Представник Донецька в ТКГ (Тристоронній контактній групі) Сергій Гармаш зазначив, що проведення форуму - демонстрація того, що Росія «не збирається вирішувати конфлікт, а має намір розвивати його за абхазьким сценарієм», тобто визнати обидві "республіки", Луганську і Донецьку, в односторонньому порядку.
У той же час, за інформацією Східної правозахисної групи, форум у Донецьку може бути неформальною зустріччю, що стосується спроби впровадити план по об'єднанню двох республік в одну.
«Це питання буде винесено на так званий "референдум Донбасу". У якій саме формі буде об'єднання - не вирішено (або союз, або повне злиття)», - сказано на сторінці організації у Фейсбуці.
У організації вважають, що об'єднання республік цілком вкладається в концепцію "Троянського коня" - більш потужної підтримки суспільно-політичних проектів Росією на території України.
Іншими словами, форум і доктрина ясно демонструють, що Росія в принципі не має наміру вирішувати проблему війни на Донбасі.
"Українська державна політика щодо Донбасу дуже слабка - як щодо людей, що живуть там, так і щодо західних партнерів, які закрили на нас очі. Ми пливемо за течією - військове рішення відставлено в сторону, а дипломатичні поступки ні до чого не призводять», - зазначає волонтер і блогер Юрій Касьянов.
Варто зазначити, що новий переговорний рік для обох країн не задався. Вже в січні контакти в рамках ТКГ за погодженням "дорожньої карти" закінчилися скандалом між главами делегацій Леонідом Кравчуком і Дмитром Козаком.
Читати такожКрах переговорів щодо Донбасу: експерт зробив заяву про військову операцію ЗСУЯк результат - відсутність будь-якого прогресу, що в гуманітарних питаннях, що в політичних. Як наслідок, і переговори у Нормандському форматі на рівні радників глав держав не просунулися ні на крок, оскільки сторони зуміли лише прийти до домовленості про продовження переговорів.
"Форум - це один із способів тиску на керівництво України. РФ буде посилатися на результати форуму, на якому були присутні "авторитетні" представники Росії, і наполягати на "позиції громадськості" як в переговорах між двома країнами на рівні контактних груп і на рівні представників президентів, так і з міжнародними партнерами в рамках Нормандського", - вважає екс-глава Служби зовнішньої розвідки України, генерал армії України Микола Маломуж.
Та серед причин масового "туризму" роспропагандистів на форум може бути ще один мотив – відвернути росіян від запланованих на 31 січня мітингів на підтримку Олексія Навального.
"Кремлю потрібно якомога швидше перебити тему виступу проти путінської влади в інформаційному просторі. Зазвичай найбільш ефективний спосіб-маленька переможна війна. Але, сподіваюся, що у відносинах між Україною і РФ до ескалації не дійде, але подати тезу про «Велику Росію» і «русский мир» необхідно, бо вона добре діє на тих росіян, які ще підтримують політику Путіна», - вважає Георгій Тука.
Читайте такожАрестович пояснив, чому плани Кремля щодо Донбасу призведуть до удару по РосіїТієї ж думки дотримується і радник з інформаційної політики української делегації в ТКГ Олексій Арестович. На своїй сторінці у Фейсбуці він заявив, що Росії доводиться згодовувати "ходульні казки про"...глибоку історичну спадкоємність народів Донбасу "на тлі погіршення економічного становища і протестів в самій РФ".
"Усередині самої РФ не все так добре - зростання внутрішнього невдоволення там велике і російська влада прагне показати всіма силами, що ніякі палаци, про які розповідав Навальний, не мають значення - тому путінський режим зараз усіма силами намагається згуртувати шовіністично налаштовану громадськість навколо влади за рахунок Донбасу", - резюмував Юрій Касьянов.