Чому в Кабміні заговорили про локдаун і коли введуть

Прем'єр Денис Шмигаль припустив запровадження чергового локдауну / УНІАН

Україна, вважають фахівці, могла б обійтися без жорсткого локдауну, якби влада змогла налагодити процес відстеження контактних осіб.

Ситуація з COVID-19 в Україні знову виходить з-під контролю влади. Через це, на тлі зростання числа випадків захворюваності COVID-19, у Кабміні заговорили про локдаун, який вже був у нас рік тому.

Експерти, опитані Главредом, переконані, що новий жорсткий локдаун, якщо такий введуть, як і у випадку з попереднім, не знизить захворюваності, а тільки розтягне її в часі. Більш того, якщо уряд не налагодить процес відстеження контактних осіб, то Україні доведеться жити в локдаунах щонайменше, весь поточний рік.

Британський штам розбушувався

Варто зазначити, що за два останні тижні кількість виявлених випадків в Україні стабільно коливається від 5 до 10 тисяч на добу.

Ймовірно, саме на тлі цього прем'єр-міністру Денису Шмигалю довелося піти на радикальні заходи - визнати початок третьої хвилі коронавірусу і оголосити про можливе повторення локдауну зразка 2020 року.

"Швидше за все, доведеться повертатися до моделі локдауну, яка вже була в Україні. Хоча мені б дуже не хотілося", - зазначив прем'єр і уточнив, що на це уряду доведеться піти, якщо в так званій червоній зоні виявиться більше половини областей країни.

Читати такожСтепанов попередив про новий удар COVID-19 І назвав терміниЗараз в країні продовжує діяти адаптивний карантин, який поки посилює обмеження лише в окремих регіонах. Зокрема, в "червоній" зоні карантину з найбільшими обмеженнями вже знаходяться три області - Івано-Франківська, Чернівецька та Житомирська. Ще дві, Вінницька та Закарпатська, впритул наблизилися до «червоної зони» і також ризикують потрапити під жорсткий карантин.

За словами глави МОЗ Максима Степанова, спровокувати підйом захворюваності в цих регіонах міг завезений в Україну британський штам, у якого більш висока швидкість передачі, більш важкий перебіг хвороби і більш складна клінічна картина.

Саме його, якщо вірити словам головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, виявили щонайменше, у двох жителів Івано-Франківська.

Спроба повернути віру до вакцини

Водночас, колишній головний державний санітарний лікар України, старший науковий співробітник Інституту громадського здоров'я імені О. М. Марзєєва НАМН України Святослав Протас звертає увагу на те, що нинішній підйом захворюваності на респіраторні захворювання, серед яких і коронавірус, прогнозувався вже давно.

"Цей підйом - точно не третя хвиля захворюваності, адже в Україні по суті фіксували тільки першу. Підйом захворюваності у весняні місяці - абсолютно природний епідемічний процес", - говорить Главреду Протас.

За його словами, точно говорити про те, чи є в Україні третя хвиля, можна було б за умови працюючої системи протиепідемічного контролю. Зараз же, зважаючи на її відсутність, в медустановах присутня цілковита плутанина, адже часто хворих з симптомами, схожими на ковід, госпіталізують тільки за підозрою, без лабораторного підтвердження, а в негативних випадках і зовсім часто виявляють не ковід, а звичайне ГРВІ.

Тим не менш, експерти не виключають, що введення жорсткого локдауну може відбутися протягом декількох наступних тижнів, а тому готуватися до його впровадження державі варто вже зараз. За словами інфекціоніста і медичного експерта ЮНІСЕФ Катерини Булавінової, нинішня ситуація багато в чому повторює ту, що вже спостерігали в Україні рік тому, оскільки тоді, як і зараз, широке поширення ковіду по країні починалося саме з західних областей.

Читати такожВибрати місце, але не вакцину: як і кому потрібно записуватися на вакцинаціюТим часом, експерти сумніваються в тому, що новий локдаун допоможе зменшити кількість випадків. "Минулого разу багато хто прийшов до висновку, що локдаун просто розтягує захворюваність у часі і він не є настільки ефективним, як від нього того очікували. Але головне - самі люди зневірилися в його дієвості. Ключовий фактор в тому, що сьогодні локдауном вже нікого не налякати. У нас восени був локдаун вихідного дня, в січні - на свята, але всі вони фактично нічим не відрізнялися від звичайного життя, адже фактично обмеження існували тільки на папері», - додає Протас і пояснює, що однією з можливих причин для розмов влади про локдаун є підігрівання інтересу населення країни до вакцинації.

А вона, до слова, в Україні рухається катастрофічно низькими темпами – станом на 5 лютого, першу дозу вакцини отримали трохи більше 12 тисяч осіб.

Низка локдаунів

Але, незалежно від умов, що викликали в уряді припущення про локдаун, навіть якщо його зараз запровадять, то він, переконані інфекціоністи, може виявитися для України далеко не останнім.

"Навіть якщо новий локдаун оголосять навесні, він навряд чи буде останнім. Далі щонайменше один може бути восени, і ще кілька – наступного року. Аж допоки Україна не набуде колективного імунітету шляхом вакцинації», - додає стратег, інфекціоніст, фахівець з управління змінами Вадим Арістов.

А до цього,до речі, нам йти ще довго, бо поки рівень колективного імунітету, за даними Київської школи економіки, в кращому випадку становить близько 20%.

Тому, за словами Арістова, найбільш дієвий спосіб обійтися без крайніх заходів – налагодити систему виявлення контактних осіб, якої в Україні за минулий рік так і не з'явилося.

«Для цього потрібно створити Центр з контролю і профілактики захворювань, який фактично має стати аналогом розформованої раніше Санепідслужби. Тобто вертикаллю, яка на місцях приводить у дію протиепідемічні заходи в інтересах всієї держави. Бо зараз є міністр Степанов і його команда, а це лише близько десятка людей. Вони не мають прямих важелів впливу ні на медичні установи, ні на протиепідемічні заходи, бо цим заправляє місцева влада. Тобто реального впливу з боку МОЗ на обмеження темпів епідемії немає. Без цієї нової вертикалі у нас немає жодної структури, яка б виконувала функції медичних розслідувачів. Епідеміологів в Україні дуже мало і вони не мають достатніх повноважень. Відповідно, потрібен їх масовий замінник - хаби медичних розслідувачів, які би займалися відстеженням контактів хворого, які безсимптомно розповсюджують ковід. Цих контактів і потрібно ізольовувати, замість того, аби в ізоляції під час локдауну сиділи мільйони громадян по всій країні», - резюмує Арістов.

Новини заразКонтакти