Росія повернеться в 90-ті з талонами на продукти і порожніми полицями - Ліпсіц

Курс рубля в Росії спробують утримати до президентських виборів - Ігор Ліпсіц / Главред

Росія йде стопами Куби і СРСР, але відхід Путіна не змінить режим, переконаний економіст.

Через півтора року після повномасштабного вторгнення в Україну російська економіка, яка перебуває під санкціями Заходу, почала на них реагувати падінням курсу рубля. На даний момент валюта країни-агресора перетнула позначку в 100 рублів за долар і, щоб стримати падіння економіки, Путін вирішив вливати в неї іноземну валюту.

В інтерв'ю Главреду російський економіст, доктор економічних наук Ігор Ліпсіц розповів, за яких умов рубль впаде до 150, чому Росії загрожує дефіцит товарів і продуктові талони, як в СРСР, і як надовго у РФ вистачить ресурсів на продовження війни в Україні.

Низка економістів у своїх прогнозах стверджували, що російська економіка може почати реагувати на війну в Україні ще з кінця минулого року. Розкажіть, будь ласка, для початку, з чим пов'язане таке падіння рубля в даний час, і за рахунок чого раніше вдавалося утримувати курс на колишньому рівні?

Європа запровадила не дуже розумно сконструйовані санкції проти Росії з точки зору покарання Росії за вторгнення в Україну. Історія ж була досить очевидна. Санкції були оголошені, а найсерйозніша їх компонента, ембарго і стеля цін на нафту, були запроваджені лише в грудні, але були оголошені раніше. Тому було зрозуміло, що російська нафта буде йти з ринку і, відповідно, покупці завзято бралися цю нафту закуповувати. І тому був величезний підвищений попит, який згенерував високі ціни, і в підсумку російський бюджет отримав величезний приплив валюти. 2022 рік насправді був "золотим" роком для Росії і замість того, щоб її покарати, її заохотили величезним припливом грошей. Якоюсь мірою це компенсувало втрати золотовалютних ресурсів Росії і вийшло так, що РФ отримала певний валютно-фінансовий подарунок. Цей подарунок дав певний запас, на якому Росія протрималася.

Дивіться інтерв'ю Ігоря Ліпсіца Главреду про перспективи економіки в РФ:

Але в грудні проти РФ запровадили санкції щодо нафти, а з лютого – санкції щодо нафтопродуктів, після чого потік доларів і євро став падати, валюти стало надходити все менше, а російський валютний ринок за обсягами став дуже маленьким. Як кажуть учасники цього ринку – дрібним, тому що за добу торги тривають на суму близько мільярда-півтора мільярдів доларів, що досить мало для російської економіки. Ну і, відповідно, пропозиція валюти теж стала сильно знижуватися після всіх тих санкцій, які набули сили, а ось імпорт розкрутився. Тому що, по-перше, потрібно було більше різного роду компонентів для військової техніки, які завозили через паралельний імпорт. А на це, відповідно, потрібна була валюта. Також виплачувалися чималі гроші тим, хто пішов воювати, сім'ям за загиблих та особам з інвалідністю. Відповідно, ці гроші теж вливалися в економіку, що виплескувалося на споживчий ринок і пред'являвся підвищений попит на імпортну продукцію.

Тому імпорт в Росії досяг таких рівнів, які у нього були в 2021 році, а приплив валюти різко знизився. При цьому ще є і компонента досить великого виведення грошей з Росії. За статистикою, за минулий час з Росії вивели понад 253 мільярди доларів чистого відтоку капіталу. Не всі з цих коштів вивели росіяни, але дуже багато вивів бізнес, погашалися кредити. У підсумку вийшла ситуація, коли валюти приходить усе менше, виводять багато, а для імпорту її потрібно ще більше. Як наслідок, виник страшний дисбаланс валюти і, природно, оскільки валюта стала дефіцитною, її ціна пішла вгору. А зараз, нарешті, кумулятивний (накопичувальний) ефект спрацював, і ми отримали той стрибок девальвації, який зараз спостерігаємо.

А на що впливає падіння рубля? Чи правда, що цим падінням частково нівелюється прибуток від продажу нафти, яка по суті є одним з головних наповнювачів російського бюджету?

Це так. Адже ніхто не платить податки до бюджету Росії валютою. Людям здається, що якщо експортери отримують валюту, то вони ту валюту і віддають до бюджету. Нічого подібного. Бюджет приймає тільки рублі, тому чим вищий курс долара і євро, тим більше рублів вони отримують за свою валютну виручку і, відповідно, більше податків за однієї і тієї ставки отримує з рублевої маси, яка зросла, державний бюджет. Тому міністр фінансів РФ дуже радіє знеціненню рубля – він вже сказав, що особисто на цьому заробив понад трильйон рублів для поповнення бюджету, і що це дуже добре. Хоча, звичайно, негативні наслідки для економіки громадян ми бачимо. Тому так, якоюсь мірою девальвація гасить падіння виручки.

Але є ще один момент – кому і за що Росія продає свою нафту і газ. Раніше РФ продавала її за долар і євро, тобто конвертовані валюти, а тепер – за рупій, дирхам і юань. На юані можна практично все купити в Китаї, але конвертацію юанів в долари і євро банк Китаю не дозволяє. З рупіями там взагалі біда, тому що банк Індії це взагалі дуже жорстко забороняє, і тому виходить, що виручка приблизно в 39 мільярдів доларів у Росії в індійських банках, але в рупіях, які ніяк не можуть надійти на валютний ринок Росії, і не можуть поповнити продажі та стабілізувати рубль.

Не могли б ви на прикладах пояснити, наскільки сильно це впливає? Якщо зменшується нафтова виручка, в чому це проявляється?

Давайте розбирати. До "СВО" картина доходів російського бюджету приблизно була такою, що доходи від експорту нафтогазових ресурсів, природних продуктів і продуктів первинної переробки давали приблизно 60 відсотків усіх доходів бюджету. Тобто Росія жила на багатствах надр. РФ продавала якісь перероблені продукти чорної металургії – алюміній, уран, але не техніку. Технічним експортом, в основному, була якась техніка атомпрому. Це приносило Росії основні доходи, а все інше – це всього лише 40 відсотків. Навіть включно з пшеницею і соняшником.

І ось тепер це основне джерело грошей підрубане. Відповідно, Росія стикнулася з дефіцитом бюджету. А це означає, що виникає проблема з фінансуванням тих чи інших витрат. Тому це падіння вже призвело до того, що Мінфін РФ оголосив про, суворо кажучи, секвестр. Вони не хочуть вживати цього слова, тому що секвестр – це скорочення витрат, вже запланованих у бюджеті. І зараз вони придумали інший евфемізм – фронтальне скорочення витрат бюджету. Тобто мова про те, що через брак грошей вони будуть скорочувати оголошені, здавалося б, гарантовані державою фінансування всіх незахищених статей бюджету. А це все, що стосується оборони, силових відомств, підтримки Пенсійного фонду, виплат біднякам. Все інше вони збираються "різати". Поки оголошено про те, що уріжуть відсотків на 10. Це означає урізання грошей на освіту, охорону здоров'я, науку, культуру, навіть на дорожнє будівництво. І все це тому, що впали доходи від продажу нафти і газу.

Є у Кремля якась надія, що нафтогазові доходи їм якось це компенсують. Але нафтогазові доходи – це прибуток оборонної промисловості, яка сама сформувалася з грошей бюджету. Як ви розумієте, перекладання грошей з кишені в кишеню нікого багатшим не робить.

Сьогоднішня російська економіка позбулася головного стабільного джерела доходів від продажу нафти і газу в Європу, а інших джерел у неї особливо і немає.

А 10 відсотків скорочення в масштабах нинішньої російської економіки наскільки критичні?

Йдеться про скорочення на 10 відсотків витрат за номіналом, без урахування інфляції. Але треба врахувати, що в Росії наростає інфляція, і вона стає вже дуже значущою. Навіть у Центробанку, який дуже акуратно дає інформацію, вже виходить, що за темпами зростання цін в останні місяці Росія вже виходить на річний темп інфляції в 12 відсотків, хоча насправді, звичайно, для громадян це ще більше. 10 відсотків скорочення номінальних грошових сум плюс 10-12 відсотків інфляції означатиме, що фінансування і реальна можливість щось купити за цими статтями складе мінус 20 відсотків. Це дуже серйозний удар. Кожна з цих статей налічує по 2 з чимось трильйона. Відповідно, по 200 мільярдів з кожної статті зріжуть. А це, загалом, досить серйозна втрата для освіти, охорони здоров'я, культури, науки, які і так не процвітали в Росії, а тепер просто будуть гинути, тому що грошей немає.

Як сильно в майбутньому може впасти курс чи є якась критична межа? Умовно кажучи, показник, після якого вже почнуться незворотні процеси?

Це, звичайно, дуже важко оцінити, і ніхто зараз вам такого не скаже. Ми розуміємо, що дуже висока ймовірність, що рубль може провалитися до 130-150 рублів за долар. Зараз його трохи стабілізують, а далі він почне знову обвалюватися, тому що жодних факторів істотного збільшення валютної виручки немає. Тому протиставити попиту на валюту особливо немає чого, і курс рубля до долара може дійти до 130-150.

У те, що рубль знеціниться ще більше, я вірю мало. Просто за загальною логікою за цієї ціни долара і євро імпорт стане непомірно дорогим, і вже ніхто в Росії його купувати не зможе. Він стане настільки дорогим, що просто впаде попит на імпортні товари, і імпортери перестануть завозити імпортні товари для російського ринку. Але це для споживчого ринку вони перестануть завозити, а для виробничого сектора буде відбуватися страшна історія. Тому що цілі галузі економіки в РФ тримаються тільки на імпорті. Скажімо, в сільському господарстві Росії, яке вважається успішною галуззю, як би всі радіють, але більше 60 відсотків техніки – імпортні. Якщо ти не завозиш запчастини до імпортного комбайну, ти не можеш його експлуатувати, відповідно, залишаєшся без сільгосптехніки і урожай зібрати нічим не можеш – руками урожай не скосиш. Тому намагаються їх усіма силами завезти, а на це потрібна валюта. Якщо купувати дуже дорогу імпортну техніку, то зростає вартість врожаю, потрібно підвищувати ціни, і знову зростає ціна вже російського харчового продукту.

І це означає, що, звичайно, споживчий ринок при курсі більше 130-150 за долар почне сжиматися, а виробничий сектор буде змушений купувати валюту за будь-якої ціни. Але тоді буде дуже сильно наростати інфляція. Тому зараз основна загроза російській економіці в тому, що РФ входить в епоху галопуючої інфляції від 20 до 100 відсотків рік, причому з темпами, що стрибкоподібно змінюються. Зазвичай за такої інфляції економіка починає руйнуватися, тому що стає невигідно займатися бізнесом. І тоді розумніше буде просто сидіти на складі з готовою продукцією і нічого не продавати.

Ось такі речі можуть зараз почати відбуватися. Ця загроза серйозна, і якщо дійсно курс піде вище 130-150, то інфляція піде вже за рахунок російського виробництва.

А як скоро це може статися є якісь часові рамки, які можна назвати?

Російська економіка може потрапити в галопуючу інфляцію вже на початку наступного року – така загроза існує. 12 відсотків вже Центробанк РФ дає, а якщо брати незалежні оцінки, то Росія вже живе при дуже високій інфляції. Є таке російське дослідницьке агентство Ромир, яке дуже популярне серед російських економістів. Вони порахували, що з початку "СВО" ціни в Росії виросли майже на 50 відсотків, і з початку цього року ще більш ніж на 16 відсотків. Тож Росія вже живе за дуже високої інфляції, хоча люди в Росії наполегливо намагаються мені писати, що нічого не змінилося і ціни такі, якими і були. Все це неправда – вже триває дуже велике зростання. Навіть зараз тваринницька частина російського сільського господарства вже оголосила про підвищення цін практично на всі види м'ясних продуктів на 15-20 відсотків.

Якщо ви уявляєте собі, як живе небагата російська сім'я, то це означає, що її бюджет летить в тартарари, тому що за такого подорожчання продуктів харчування вже незрозуміло, як звести кінці з кінцями.

Тому в майбутньому році ми очікуємо дуже нехороших процесів – можливо, почнеться серйозне руйнування економіки.

Держава протримається – у неї є якісь фінансові ресурси, і вона може обирати населення, а ось російський бізнес може почати сипатися.

І, на жаль, з'являється загроза опустіння магазинів, тобто того, чого дуже сильно побоюються російські громадяни. Їм здається, що цього не буде ні за що і ніколи, але якщо буде такий дорогий імпорт, то його просто не буде сенсу завозити. Наприклад, ти привіз телевізор, поставив його на полицю, а продати не можеш. У вас немає повернення грошей, і тоді полиця стає порожньою. І тоді порожніють спочатку магазини побутової техніки, електроніки, потім магазини інших продуктів, в тому числі харчових. І, звичайно, ця загроза неприємна для російських громадян.

Якщо мова йде, наприклад, про військове виробництво, чи можливі тут якісь дефіцити? І чи зможе Росія за такої ситуації в економіці продовжувати війну?

На жаль для громадян України, я вважаю, що Україна ще довго може стикатися з необхідністю захищатися і тримати удар. Тому що Росія звичайно (це вже всім відомо і зрозуміло) відчуває проблеми з отриманням електроніки, але може робити якісь більш прості види озброєнь. Ось нещодавно вийшов один з керівників військово-промислового комплексу і гордо сказав, що вони придумали російський аналог "Хаймарсу". Мовляв, ми візьмемо ще радянські гармати конструкції 1960-х років, поставимо їх на якесь мотошассі, щоб вони їздити могли по дорогах, і це буде наша гаубиця у відповідь на "Хаймарс". Тобто будуть, мабуть, спрощуватися якісь види зброї, будуть виготовлятися більш застарілі, але вони все одно будуть нести смерть. На жаль, така картина для України цілком реальна.

Тобто на це у РФ гроші будуть. Населення біднітиме, виробництво товарів народного споживання буде скорочуватися, магазини будуть порожніти, але зброю будуть робити. Це як було в Радянському Союзі – ви по молодості цього не пам'ятаєте, а ми так і жили. Магазини були порожніми, зброя виготовлялася в безмірній кількості – були заповнені цілі полігони, звідки зараз і беруть танки для війни і всілякого роду військових операцій.

Як на ситуацію з падінням рубля вплине вливання іноземної валюти, яке зараз почали обговорювати? Наскільки це заспокоїть маховик інфляції, і як надовго вистачить цього запасу?

Я думаю, що завдання поставлене дуже просте – дещо заспокоїти економіку до президентських виборів. Треба пам'ятати, що ще чекають вибори, а народ в Росії реагує всього на три економічних індикатори: курс рубля, динаміку цін в споживчих магазинах і порожні полиці. Зараз завдання полягає в тому, щоб до виборів не допустити якоїсь критичної ситуації за цими трьома параметрами. Тому зараз стався такий страхітливий казус, коли просто викликали людей, у яких була законно залишена за кордоном валюта. Їм сказали: "Вези валюту, бо інакше податки підвищу". Цей шантаж – модель сьогоднішнього російського держуправління в чистому вигляді. Щоб люди розуміли, що таке бізнес в Росії, і наочно показали, що таке приватна власність і ринковий механізм в РФ. А то мені весь час народ каже, що ні, у нас все, як було, так і є. Але все руйнується і деградує.

Валюту змусять віддати, а інакше їх усіх покарають. А куди подінешся, якщо, наприклад, ти власник фірми з виробництва мінеральних добрив, і у тебе комбінат на Кольському півострові? Ти заручник уряду Росії і нічого зробити не можеш. Що він тобі скаже, те ти і будеш робити, а інакше втратиш усе. Тому вони всі будуть віддавати валюту. Але, звичайно, це буде призводити до того, що їм самим буде важко щось закуповувати, і тоді почнуть валитися їхні власні виробництва. Тому мій прогноз такий: в Росії будуть намагатися стабілізувати курс рубля, мабуть, до рівня 90. Якщо вдасться, то до президентських виборів. А коли вибори минуть, то далі можуть пуститися у всі тяжкі, і тут вже, що називається, плакати буде пізно.

Чи існують ще якісь варіанти, до яких Росія може вдатися, щоб стримати падіння економіки? Деякі підприємства Росії вже потихеньку почали переводити на військові рейки. Як це вплине і чи допоможе якось заспокоїти ситуацію?

Ми це бачимо вже навіть за статистикою динаміки по галузях – по більшості з них негативні цифри. Виробництво знижується, як і перевезення залізницею в Росії. Але що стосується якихось галузей, пов'язаних з оборонним комплексом, то там зростання може бути і 30, і 40 відсотків. Але тільки треба пам'ятати, що це держоборонзамовлення, тобто гроші з того ж бюджету. А в бюджет потрібно звідкись ці гроші взяти. Тому ось це зростання відбувається за рахунок того, що віднімаються гроші у цивільної економіки, а далі – у населення. Тому картина буде, мабуть, наступною: можливе формальне зростання валового продукту за рахунок військового виробництва, але на тлі збіднення населення.

І ось знову ми повертаємося до СРСР. Та сама картина – гігантська військова промисловість, гігантські запаси зброї, дуже бідне населення, порожні магазини і досить безрадісне життя.

Тому що весь час залежиш від того, здобуде тобі профком цього тижня якісь продукти харчування в п'ятничне замовлення чи ні, і з четверга починаєш питати, що чутно. Знаєте, це була така дуже велика розважальна тема, щотижня, коли ти чекаєш, що тобі привезе профком.

Тобто видача купонів на продукти, як це було за радянських часів, в нинішній Росії цілком імовірна?

На жаль, так. У РФ, правда, система профспілок зруйнована, тому не дуже зрозуміло, через кого це будуть робити. Раніше в кожній організації був профком, і він був таким каналом постачання для працівників. Але всяке може бути. Повторюся, під загрозою навіть сільське господарство. Всі кажуть, що в РФ видатне сільське господарство, але воно дуже залежить від імпорту.

Виробництва птиці залежать від поставок яєць, яловичини – від поставок ліків. Насіння для осіменіння корів в РФ завозять з-за кордону. Альтернативні джерела теж не дуже хороші, тому виникає ціла проблема. І якщо почнуться якісь проблеми тут, то просто моментально стиснеться саме виробництво продуктів харчування. І на все це потрібна валюта, якої немає.

До речі, з приводу агросфери. Наскільки зернова угода відбилася на російській економічній ситуації?

Слабо. Усі говорять про величезне російське сільське господарство, чорноземи. У валовому продукті Росії сільське господарство – це два відсотки. Росія – промислово-сировинна країна. А сільське господарство – це крихітний сегмент. Трохи більше його або трохи менше – це на країну сильно не впливає. Але це впливає на тих, хто працює в сільському господарстві, тобто на людей, які там отримують доходи. Ось їм, звичайно, стає важко і безрадісно. Але на всю економіку сільське господарство не впливає, це не така значуща галузь. Це для України сьогодні була одна з найважливіших галузей, але не для РФ. Росія, в основному, промислова держава, що живе в містах, продає нафту, газ та інші ресурси. Для неї сільське господарство – це якась продовольча безпека, але не серйозний ресурс економіки.

Якщо говорити про падіння економіки, чи можлива ситуація, при якій на тлі галопуючої інфляції, в Росії по суті не буде якихось певних сфер економіки і вони просто самі по собі зникнуть?

Все може бути. Спробую навести вам простий приклад. Якщо ми беремо сільське господарство, то частка імпортної техніки в ньому становить 60 відсотків. І замінити її нічим. Абсолютно вражаюча картина цього року – триває божевільна кампанія імпортозаміщення, чиновники кричать на всіх кутах, що ми зараз все імпортозамістимо. За перші чотири роки імпорт іноземної сільгосптехніки в Росії виріс на 43 відсотки. Агрокомпанії з останніх сил, на останні гроші завозять імпортну техніку, бо інакше просто їм загрожує кінець бізнесу.

Якщо ми беремо таку гігантську галузь як видобувну промисловість, то там практично 80 відсотків всієї техніки імпортні. І замінити це неможливо, оскільки організувати виробництво машин для добувної промисловості в Росії неможливо. Це настільки величезні гроші – є навіть розрахунки, за якими це близько 27 трильйонів рублів. Тобто приблизно весь річний бюджет Росії. Таких грошей просто немає. Якщо, відповідно, техніка виходить з ладу, то як буде працювати видобувна промисловість? Та ніяк. Якщо у тебе зламався екскаватор, і "на приколі" стоять зламані вантажівки, то що ти можеш вдіяти?

Зараз це відбувається в російській цивільній авіації. Вона сиплеться – ви, напевно, знаєте, що скасовують рейси, йдуть затримки. Все це відбувається, тому що немає запчастин. А своїх літаків немає – за минулий рік в Росії зібрали два великих пасажирських літака. Два! Усе це – катастрофа, до якої РФ сама себе загнала.

Що, по-вашому, може відбуватися в Росії, якщо, умовно, кажучи холодильник переможе телевізор? Які процеси в суспільстві це може запустити?

Нічого. Якщо зламається холодильник, росіяни викопають льох і будуть там зберігати продукти харчування. Зникнуть продукти в магазинах – скопають землю на садовій ділянці, будуть садити картоплю і кабачки. На жаль, такий варіант цілком резонний. Хоча здається, що Росія – надзвичайно урбанізована країна і основна маса населення, більше 70 відсотків, живе в містах, але при необхідності всі згадують, що можна картопельку посадити. Сіл покинутих багато, тож у цьому сенсі буде відбуватися зубожіння. І це, на жаль, вже буде не збіднення, але все одно народ буде терпіти.

Тому це тільки красиве гасло про те, що холодильник переможе телевізор. Нічого не станеться – російський народ буде терпіти, страждати, мучитися. Пишатися тим, що він страждає і мучиться, хвалити себе за те, як він добре страждає і мучиться, як він витримує всі ці болісні ситуації, але нічого не буде відбуватися. Просто буде якась ситуація безперервного погіршення життя. І це може тривати дуже довго, десятиліттями.

Я завжди кажу – подивіться на Кубу і те, як вона живе з 1959 року. Куба безперервно бідніє. Її підтримував Радянський Союз, але потім перестав, коли розпався. І що толку? Куба – убога, злиденна країна. Якщо ви коли-небудь бачили зйомки з вулиць Гавани, то це досить безрадісна картина – обшарпані старі американські автомобілі, старі будинки, які дивом ще не розвалилися, картки на продукти харчування. Все розвалилося – злидні, убозтво, проституція. Більше нічим жити не можна, але живе. І режим зберігається той же. 64 роки режим живе, і він не розвалився після смерті Кастро. Всі говорили, що Кастро помре, почнуться реформи, Куба рушить до союзу з США. Але нічого не сталося.

Так що населення в РФ буде бідніти – життя буде важким. Ще, звичайно, страшна історія в тому, що Росія буде дуже швидко порожніти від населення. Демографічні перспективи жахливі, а зараз вони стали ще гіршими. Тому що ми вже бачимо сильний спад народжуваності. Вона і так-то була не сильно високою на тлі смертності, а тепер і поготів. При цьому смертність буде зростати, тому що, знову ж таки, починаються проблеми з ліками і медициною. У літньому віці, знаєте, без ліків знайти довго не протягнеш. Ліки зникають – одна за одною компанії йдуть з Росії, перестають розробляти ліки. Завозити ліки теж стає все важче і дорожче, ламається потихеньку медична імпортна техніка, яку в Росію в рясні роки завезли в чималій кількості, всі ці знамениті томографи. Ось це все, звичайно, буде вести до зростання смертності при падінні народжуваності. Тому, на жаль, прогнози, які були до цього, будуть перевищені. Раніше, коли я давав ці прогнози, народ в Росії дуже на мене сердився – мовляв, ви даєте якісь найстрашніші прогнози. А в демографічних прогнозах один з варіантів, самий песимістичний, був в тому, що до кінця століття в Росії залишиться від 90 до 100 мільйонів населення. Але громадяни говорили, що такого бути не може, мовляв, до нас приїдуть люди з республік Центральної Азії, ми ще як-небудь піднесемося, діти почнуть народжуватися пачками. Нічого цього не буде, тому що зараз картина така, що людям з Центральної Азії не дуже цікаво їхати в Росію при такому знецінився рублі. Який сенс приїжджати працювати в Росію – краще поїхати працювати в Дубай, Катар, Пакистан, Індію (якщо знайдуть роботу) або в Китай. Тому в цьому сенсі Росії зіткнеться з несподіваною для себе проблемою, що і працівників не особливо з Центральної Азії привезеш. А своїх немає – в Росії вже виник дефіцит робочих рук і безробіття. Тому що хтось пішов воювати, хтось втік з країни, хтось пішов у тіньову економіку і сховався в лісах – чого тільки зараз не наслухаєшся від людей. Тому буде тривати довге, сумне і невпинне збіднення. Це жахлива картина, але звернути цей процес практично нереально – ресурсів вже немає.

Якщо все буде йти за таким сценарієм, то в принципі, як це сталося свого часу з Радянським Союзом, розвал Росії можливий за таких умов?

Розпад Росії як розпад СРСР? Всяке може бути, але це залежить від грошової ситуації. Все-таки коли розпадався СРСР, головних факторів було два. Перший – бажання багатьох народів вийти з-під гніту Москви. Це був такий національно-визвольний мотив, і він був сильний. А другий мотив був грошовий. Радянський Союз часів Горбачова – це дуже злиденна країна в прямому сенсі слова, у неї було дуже погано з грошима. Якщо пам'ятаєте, саме тому свого часу відібрали всі гроші Ощадбанку, тому що був непокривний дефіцит бюджету. Тобто країна була банкрутом, і тому підтримувати союзні республіки без цього вже не виходило. І якою тоді була вигода залишатися в складі СРСР? Тому країна розпалася на шматочки і стала однією Росією замість великого СРСР.

Зараз, звичайно, немає таких національно-визвольних мотивів в Росії. Але що буде, якщо зникнуть трансферти з центрального бюджету (а дуже багато російських регіонів дефіцитні, тобто їх регіональний бюджет з дефіцитом). Там не вистачає грошей на те, щоб жити і оплачувати комуналку, щоб будинки опалювалися, вулиці висвітлювалися, щоб можна було прибирати сніг і сміття. Грошей не вистачає і йдуть перекази з федерального бюджету. Якщо буде дуже важка ситуація федерального бюджету, чи зможе він давати гроші в регіональні – невідомо. Ось тоді може бути все, що завгодно. Не буде національних мотивів – буде ідея. Мовляв, навіщо ми взагалі в Москві хоч якісь гроші віддаємо, краще нам всі гроші залишити у себе і розвиватися самим. Але розпад країни з ядерною зброєю на її території – це страшна картина не тільки для Росії, але і для всього світу. І наскільки я так розумію, і США, і Європа не хотіли б цього варіанту.

Тобто вони, все-таки, звичайно, придавлюють Росію, але не до кінця. Тому що всі бояться, що якщо впаде Центральний режим і Росія розпадеться на регіони з регіональними кримінальними угрупованнями, то хто буде контролювати бази стратегічних ракет з ядерними боєголовками – нікому невідомо. Шанси, звичайно, існують, але я їх поки оцінюю не дуже високо – для цього Росія повинна повністю збанкрутувати. Принаймні, на найближчі пару років запас фінансової міцності у російської держави є. Що буде з 2026 року – сказати не може ніхто.

Уточню - поки у Росії зберігається цей запас, то вона також зможе війну проти України?

На жаль, так. Ці варіанти розглядав. Я, як і багато економістів і політологів вважаю, що найбільш реальний варіант – корейський. Тобто припинення активних бойових дій по якійсь лінії поділу з можливими перестрілками, періодичними військовими конфліктами, з неможливістю мирно жити уздовж цієї лінії поділу кордонів. Всі інші варіанти – це бойові дії, військові зіткнення на довгі роки, з величезними жертвами до зникнення всіх молодих чоловіків. Це страшна історія, і я думаю, що швидше за все буде реалізований корейський варіант. Він безрадісний для України, я розумію, але він безрадісний і для Росії теж.

Це застійний конфлікт, в результаті якого і Росія назавжди стане убогою країною, і Білорусь стане злиденною країною. І на жаль, і Україна не зможе рости, тому що вона буде витрачати занадто багато сил на підтримку військового балансу. На жаль, з 24 лютого минулого року всі три слов'янські народи потрапили у величезну біду. І те, як вони з цієї біди вийдуть, поки що вам ніхто не скаже.

Ви навели приклад Куби, де навіть після смерті Кастро режим продовжує йти за колишнім сценарієм. У Росії теж така ситуація можлива після смерті Путіна?

Думаю, що так. Тому що я як економіст увесь час намагаюся зрозуміти, чи можуть з'явитися якісь інші сили угруповання, які виберуть якусь іншу зовнішню політику, економічну політику. Я не можу стверджувати, що я знаю Росію до кожної клітинки і до кожної людини, але те знання, яке у мене є за 70 років життя в Росії та її вивчення, як професійного економіста, я не бачу сил, здатних істотно змінити політику Росії. Я бачу загрозу кримінально-громадянської війни в Росії. Тобто переділ власності, як у 90-ті роки, коли різні угруповання намагатимуться одне в одного забирати якісь вигідні активи. Ось ця історія можлива. А щодо того, чи з'явиться якась світла сила, яка вирішить змінити економічну політику, відновити відносини зі світом, виплатити якісь компенсації Україні, то мені поки важко це уявити. Тому що я не бачу ніяких угруповань – якихось соціальних сил, які могли б це зробити.

Хто такий Ігор Ліпсіц

Ігор Володимирович Ліпсіц (нар. 18 березня 1950) - російський вчений, доктор економічних наук. Є одним із засновників вищої школи економіки, повідомляє Вікіпедія.

На сьогоднішній день один з найавторитетніших фахівців в області маркетингу і ціноутворення в Росії. Веде канал на YouTube з лекціями з економіки та маркетингу.

Новини заразКонтакти