Як Лукашенка покарають за зухвале затримання блогера Протасевича

Романа Протасевича затримали в Мінську / Reuters

Проти режиму Лукашенка можуть запровадити нові санкції, проте вони навряд будуть аж надто тривалими.

У неділю, 23 травня, літак компанії Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса, здійснив екстрену посадку в аеропорту Мінська через нібито закладену бомбу. Серед пасажирів рейсу перебував блогер і колишній головний редактор білоруського опозиційного телеграм-каналу NEXTA 26-річний Роман Протасевич. Саме цей телеграм-канал висвітлював і координував акції протесту проти режиму Лукашенка. Блогера затримали прямо в аеропорту разом із його дівчиною, росіянкою Софією Сапега.

Безпрецедентний випадок спровокував критику західних країн - у Європі Лукашенку погрожують новими санкціями, а небо над Білоруссю закликають зробити безпольотною зоною. Опитані Главредом експерти зазначають, що проти режиму Лукашенка можуть запровадити нові санкції, однак і вони навряд будуть аж надто тривалими.

"Мінськ створюватиме інформаційну бульбашку"

Незадовго до інциденту, згідно з опублікованим у мережі листуванням, Протасевич встиг повідомити, що ще в аеропорту Афін помітив за собою стеження – російськомовний чоловік середніх років намагався зняти на камеру його документи.

Як тільки борт потрапив на територію повітряного простору Білорусі, білоруські диспетчери стали змушувати його пілотів екстрено посадити літак, мотивуючи тим, що на борту літака може бути закладена бомба.

У той же час близький до Адміністрації президента Білорусі Олександра Лукашенка телеграм-канал "Пул Першого" повідомив, що ситуація з літаком була на контролі глави держави – саме за його дорученням "для супроводу" у небо був піднятий винищувач МіГ-29.

У результаті борт більш ніж 5 годин перевіряли білоруські правоохоронці, протягом яких пасажирів кілька разів виводили з літака, але вибухівки так і не знайшли. Після цього рейс знову вилетів з мінського аеропорту, але вже без Протасевича і його дівчини - громадянки РФ білоруського походження Софії Сапега.

Режим Лукашенка звинувачує Протасевича в умисному розпалюванні соціальної ворожнечі, організації масових заворушень і організації групових дій, що порушують громадський порядок і максимальна санкція за ці злочини не перевищує 15 років.

У той же час Протасевича разом з екс-колегою Степаном Путило влада Білорусі в листопаді минулого року внесли в список терористів – згідно із законодавством, тероризм належить до категорії злочинів, за яку можуть призначати вищу міру покарання – смертну кару.

Як розповів Главреду експерт програми "Міжнародна і внутрішня політика" Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич, на даний момент смертна кара для Протасевича - не більше, ніж фантазія.

"Білоруська влада буде максимально обмежувати інформаційний простір. Ядро протестів всередині країни нікуди не поділося. Протасевич цікавий владі, тому що він заявляв про те, що хоче запускати медіа для широкої аудиторії - для тих, хто підтримує владу або сумнівається. Тому влада намагатиметься створити для опонентів інформаційну бульбашку. Єдине, що загрожує самому Протасевичу - тривалий тюремний термін. Ну і, звичайно, білоруській владі потрібна інформація, тому її від Протасевича будуть намагатися отримати всілякими шляхами", - вважає Тишкевич.

Санкції посилять, але ненадовго

Розворот літака владою Білорусі викликав шквал критики від західних країн. Генсек НАТО Єнс Столтенберг назвав екстрену посадку "серйозним і небезпечним інцидентом, що вимагає міжнародного розслідування".

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен назвала дії Мінська найвищою мірою неприйнятними, а глава МЗС Німеччини Хайко Маас заявив, що посадка літака в Мінську є серйозним втручанням у цивільне авіасполучення. Також послідувала і реакція найближчих сусідів РБ.

Так, президент Литви Гітанас Науседа зажадав від Білорусі звільнити Протасевича і зазначив, що рейс примусово посадили в Мінську.

"Міжнародне співтовариство має зробити негайні кроки до того, щоб таке не повторилося", - заявив литовський президент.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький назвав дії білоруської влади "актом державного тероризму".

Речник МЗС України Олег Ніколенко написав у соцмережах, що Україна вимагає негайного звільнення Протасевича. При цьому реакції особисто ні президента Зеленського, ні глави МЗС Дмитра Кулеби досі не послідувало.

Разом з тим, радник глави офісу президента Михайло Подоляк в коментарі ЗМІ повідомив, що головним організатором і бенефіціаром інциденту є Росія. "Зараз вже абсолютно очевидно, що саме РФ свого часу готувала щось подібне для України. У вигляді неіснуючої "спецоперації» з точно таким же примусовим сценарієм і подальшої максимальної дискредитації нашої країни«, - заявив Подоляк, натякаючи на історію із затриманням в Мінську бійців ПВК» Вагнер" і зазначив, що проти авторів інциденту слід ввести санкції.

Крім того, глава міжфракційного депутатського об'єднання "за демократичну Білорусь" у Верховній Раді Олексій Гончаренко опублікував заяву, в якій депутати зажадали припинити будь-які дипломатичні відносини України з Білоруссю, крім тих, які стосуються питань біженців і політв'язнів.

У правозахисній організації Amnesty International посадку літака назвали "актом повітряного піратства".

"Немає сумнівів у тому, що білоруські власті використовували хибну загрозу вибуху і винищувач Міг-29, щоб змусити приземлитися літак, що летів з однієї країни Європейського союзу в іншу, причому це було зроблено з єдиною очевидною метою - затримати виїхав з країни критично налаштованого журналіста, якого вони дуже хотіли змусити замовкнути", - йдеться в заяві.

Відреагували на затримання Протасевича і представники білоруської опозиції.

Зокрема, Світлана Тихановська заявила, що режим Лукашенка поставив під загрозу безпеку пасажирів на борту і всієї цивільної авіації заради розправи над людиною, яка була редактором найбільших білоруських незалежних телеграм-каналів і звинуватила владу Білорусі в тому, що вони зловживають правилами повітряного сполучення "заради того, щоб захоплювати незгодних".

Крім того, радник Тихановської Франак Вячорка заявив, що тиждень тому тим же способом, що був спійманий Протасевич могли зловити саму Тихановську, бо як вона теж пролітала тим же рейсом по дорозі до Вільнюса.

Читати також"Захоплення" літака із засновником Nexta: у Тихановської загрожують Лукашенку жорсткою відповіддюУ свою чергу, в Росії нічого крамольного в події не помітили – зокрема, депутат Держдуми РФ В'ячеслав Лисаков назвав затримання Романа Протасевича "блискучою операцією" спецслужб. "Безсумнівно, КДБ Білорусі провів блискучу з оперативної точки зору спецоперацію. І відстежили "об'єкт", і його супроводили, і розіграли можливий теракт, і фактично примусили літак сісти, і, нарешті,"взяли" в надійні руки", - сказав він.

У самій Білорусі усі звинувачення на свою адресу заперечують. Як повідомив прес-секретар МЗС Білорусі Анатолій Глаз, дії влади повністю відповідали встановленим міжнародним правилам.

«На цьому тлі, звичайно, вражає поспішність відверто войовничих заяв з боку низки країн і європейських структур. Ситуація прямо і явно нагнітається. Відбувається її навмисна політизація, звучать нічим не підтверджені звинувачення, клеяться ярлики. При цьому немає ніякого видимого бажання в ній об'єктивно розібратися", - повідомили у МЗС Білорусі.

Історію з посадкою рейсу з Афін планують обговорювати на саміті ЄС.

"Однозначно, санкції проти Білорусі посилять. Четвертий пакет санкцій, який збиралися вводити-це одна з причин, чому офіційний Мінськ не вибирав методів. Там розуміли, що санкції підуть у будь - якому випадку", - говорить Тишкевич.

За його словами, влада Білорусі йде шляхом ескалації з ЄС. Але восени вони почнуть торгуватися головами - в обмін на звільнення частини політв'язнів, Білорусь вимагатиме пом'якшення санкційної політики. У білоруській історії це вже звична практика - вони вже двічі виходили з-під санкцій Євросоюзу без виконання жодної з ключових умов. У даному випадку Лукашенко навряд чи стане діяти інакше, бо в іншому випадку його поступки будуть виглядати слабкістю", - зазначив Тишкевич.

Безпольотна зона над Білоруссю: імовірність - 50 на 50

Варто зазначити, що в Ryanair спочатку досить сухо відреагували на екстрену посадку свого рейсу, максимально повторюючи заяви влади РБ. Однак пізніше глава Ryanair Майкл О'лірі назвав вимушену посадку "державним викраденням" літака і "повітряним піратством" з боку білоруської влади.

Після інциденту в аеропорту Мінська, Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) заявила, що ця ситуація суперечить Чиказькій Конвенції.

"ICAO серйозно стурбована явною вимушеною посадкою рейсу Ryanair і його пасажирів, що може суперечити Чиказькій Конвенції", - йдеться в повідомленні організації в Twitter.

У свою чергу, відразу вісім західних країн - у США, Чехії, Латвії, Німеччині, Литві, Ірландії, Польщі та Великобританії засудили перехоплення рейсу і зажадали від ICAO негайно провести розслідування інциденту, а до його завершення заборонити всі авіаперельоти над Білоруссю і в країну.

"Цей акт державного терору і викрадення людей становить загрозу для всіх, хто подорожує по Європі і за її межами. Ми закликаємо держави НАТО і Європейського Союзу ввести санкції проти режиму Лукашенка", - сказано у спільній заяві голів комітетів з міжнародних відносин у законодавчих органах восьми країн.

Крім того, прем'єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо також закликав розглянути можливість заборони літакам "Белавіа" сідати в аеропортах країн ЄС.

Не чекаючи відповіді організації, першими від польотів відмовилася латвійська авіакомпанія AirBaltic - як зазначив міністр повідомлення Латвії Таліс Лінкайтс, Латвія поки не ввела заборону на польоти білоруських літаків, в першу чергу національного авіаперевізника "Белавіа".

При цьому прем'єр-міністр Бельгії Олександр де Кроо закликав розглянути можливість заборони літакам білоруської авіакомпанії "Белавіа" сідати в аеропортах країн ЄС через ситуацію з примусовою посадкою пасажирського літака Ryanair.

Як розповів Главреду заслужений штурман-випробувач СРСР Олег Коршунов, для того, щоб розвернути літак з маршруту і посадити його на іншому аеродромі і, тим більше, в іншій державі повинні бути вагомі підстави – наприклад, загроза загибелі для пасажирів. Як уточнює експерт, теоретично підкласти вибуховий пристрій в літак можливо: "Глибоку перевірку неможливо здійснити – є маса варіантів для того, щоб замінувати літак. Скажімо, це могли б зробити під час прибирання літака перед вильотом".

У цьому випадку, на думку експерта, у пілотів рейсу не залишалося інших варіантів, окрім як посадити літак після попереджень диспетчерів.

"Екіпаж правильно вчинив, виконавши команду диспетчера. Але це допустимо тільки в разі достовірної інформації. Однак з боку білоруської влади-це обман і за міжнародними правилами це карається", - сказав Коршунов. І уточнив, що закриття ІКАО неба над РБ для польотів – адекватна міра, провести яку досить легко за допомогою поширення повідомлення для авіакомпаній про заборону польотів.

Незалежний російський авіаексперт Вадим Лукашевич звертає увагу на те, пілоти Ryanair до останнього тягнули літак до Вільнюса. «Їм довелося повернути назад під загрозою винищувача, коли до Вільнюського аеропорту залишалося всього 10 хвилин льоту (73 км), а до литовської границі 30 км... Візьмуся стверджувати, що у винищувача був дозвіл на застосування зброї, і абсолютно впевнений, що екіпаж пасажирського лайнера розвернувся тільки після отримання від білоруського винищувача повідомлення, що в разі непокори той відкриє вогонь до виходу пасажирського літака з повітряного простору Білорусі», - переконаний експерт.

На дивацтві поведінки авіакомпанії акцентує увагу і експерт громадської кампанії "Євро-Патруль" В'ячеслав Коновалов.

Читати такожБілорусі оголосили повітряний бойкот, Мінськ відповів на звинувачення через рейс Ryanair"Викликає питання те, чому Ryanair надав доступ до DCS (Departure control system - система управління вильотами). Отримати до них доступ дуже складно, так як у неї багаторівнева система захисту. Це вказує на те, що рівень проникнення спецслужб в цю систему був дуже високий, так як потрібно було отримати офіційне підтвердження про те, що конкретна персона знаходиться на борту. Крім того, цей лоукостер економить на всьому, а витрати на «зліт-посадку» плюс оборот судна дуже великі. І тому робити такі маневри заради одного пасажира вони б явно не стали", - говорить Коновалов.

За словами Коновалова, у ІКАО є повноваження для рекомендації щодо заборони польотів над Білоруссю-зараз організація може піти тим же шляхом, що і раніше в Криму і на Донбасі, так як там заборона польотів сталася саме після "указки" ІКАО.

Однак є ймовірність того, що в Європі не стануть забороняти польоти, бо обліт не тільки України, але і Білорусі буде загрожувати європейським авіакомпаніям величезними збитками.

"Через Білорусь йде один з основних коридорів на Транссибірський маршрут. Якщо її закриють, то авіакомпаніям доведеться летіти через Прибалтику. Але і тут є ризик, що Росія може підтримати Білорусь і заборонити польоти європейських компаній по своїй території, що також негативно позначиться на авіасполученні», - зазначив Коновалов.

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник також зазначив, що на даний момент ймовірність закриття неба над Білоруссю - 50 на 50.

"Все залежатиме від того, як себе поведуть США і ЄС. Однак окремі країни можуть зробити це за власною ініціативою, бо кожна країна відповідає Зе безпеку в повітряному просторі", - вважає експерт.

Новини заразКонтакти