Президент США Дональд Трамп зробив низку заяв щодо обсягів допомоги Україні, яку надали Сполучені Штати під час повномасштабного вторгнення Росії. Причому американський лідер постійно називає нові цифри, тому Главред вирішив провести фактчекінг його заяв.
За словами Дональда Трампа, американська допомога Україні під час війни склала близько 350 млрд доларів і закликав провести аудит витрачених коштів.
"Президент Зеленський минулого тижня заявив, що не отримав і половини коштів, які США передали Україні. Ми надали Києву, здається, 350 мільярдів доларів. Ну, можливо, трохи менше, але це значна сума. Але де всі ці гроші? Куди вони йдуть? Я ніколи не бачив жодного звіту про це», – заявив Трамп.
У відповідь на заяву Трампа, 19 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна і США мають "абсолютно різні цифри", коли йдеться про обсяги наданої допомоги.
«Витрати України на війну становлять $320 млрд. Із них $120 млрд – це кошти українських платників податків, а $200 млрд – допомога від США та Європейського Союзу. Уся ця сума спрямована на військові потреби. Загалом Сполучені Штати надали $67 млрд на озброєння, а ще $31,5 млрд – у вигляді прямої фінансової підтримки бюджету», – заявив президент.
Нагадаємо, що коментар Трампа щодо витрачання Україною виділених США коштів пов'язаний із нещодавнім інтерв'ю Володимира Зеленського, у якому український лідер сказав, що чув від політиків у Сполучених Штатах, що американці "дали Україні 177 мільярдів доларів допомоги".
"Я не знаю, де всі ці гроші, може правда на папері, може є сотні різних програм, ми не сперечаємося, ми вдячні за все. Але як президент говорю, ми отримали, я це фіксую, понад 70 мільярдів, і це велика допомога, але це не 200 мільярдів", - зазначав Зеленський.
Варто зауважити, що заяву американського лідера розкритикували у Євросоюзі. Як заявила посол ЄС в Україні Катеріна Матернова, Євросоюз має змогу відслідковувати всю допомогу, яку отримує Україна.
"Ми надаємо значну частину коштів у вигляді бюджетної підтримки, яка надходить до Міністерства фінансів, а також надаємо гроші через різні гранти — наприклад, організаціям громадянського суспільства. І ми також працюємо, не хочу використовувати жаргон, це називається непрямим управлінням, в основному, коли ми співпрацюємо з агентствами ООН або з іншими організаціями. Я не можу говорити за США або їхнього президента. Я можу сказати, що в рамках всієї нашої підтримки України ми мали дуже надійні процеси, які дозволяли дивитися, куди йдуть гроші", — зазначила Матернова.
Примітно, що суми, які публічно озвучує Дональд Трамп, далекі від реальних показників. За даними Міністерства оборони США та міжвідомчої наглядової групи, яка відстежує асигнування США для України, реальна сума надходжень майже вдвічі менша. Зокрема, після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Конгрес США виділив Україні близько 183 мільярди доларів.
Аналогічні підрахунки наводять і в Кільському інституті світової економіки у Німеччині – на думку дослідників, загальна допомога від США за майже три роки війни становила 114, 2 мільярди євро (близько 121,9 мільярди доларів), з яких гуманітарна частина склала 3,7 мільярди доларів, фінансова підтримка – 49,7 мільярдів доларів і військова допомога – 68,5 мільярдів доларів.
Причому, за інформацією інституту, країни Європи стали основними донорами допомоги Україні – зокрема, Європа з 2022 року виділила Україні 70 мільярдів євро фінансової та гуманітарної допомоги, а також 62 мільярди євро військової допомоги, тобто сумарно близько 132 мільярдів євро. А це, у свою чергу, суперечить заявам Трампа про те, що США нібито надали Україні більше допомоги, ніж країни ЄС.
Як зазначив директор програми "Європа і світ" Міжнародного фонду "Відродження" Дмитро Шульга, коли Трамп говорить про 350 мільярдів допомоги, то помиляється у 7 разів.
«За всі останні 3 роки Україна отримала не 350, а лише приблизно 54 млрд доларів від США. А саме, за 2022-24 рр. Україна отримала 31 млрд (точніше, 31,240 млрд) дол. бюджетної допомоги (у державний бюджет). Ще +19 млрд. кредитів США вже надали (Світовому банку) у 2024, але Україна їх ще не отримала (від Світового банку) - має отримати вже у 2025. Тобто загалом США виділили Україні трохи більше 50 млрд бюджетної підтримки», - уточнив експерт.
І додав, що окрім фінансової допомоги, решта коштів – це військова допомога.
«Кошти отримують американські підрядники Пентагону - на виготовлення нової зброї - або для надання Україні або для надання американській армії на поповнення запасів замість старої зброї, переданої Україні зі складів. Тобто зброя надходила Україні, але кошти - американським компаніям-виробникам. Навряд це можна рахувати як "надані Україні гроші" у тому сенсі, як це вкладає Трамп», - сказав Шульга.