У понеділок, 10 січня, відбулися перші перемовини щодо безпеки США та РФ. Американську делегацію представляла заступниця держсекретаря Венді Шерман, а Москву – заступник голови МЗС Сергій Рябков. Штати попередили Росію про жорсткі санкції у разі військового вторгнення в Україну, а також не гарантували росіянам невступ Києва до НАТО і скорочення чисельності своїх військ у Європі. Втім, американці готові вести з росіянами подальшу розмову з питань розміщення ракет, озброєнь і обмеження військових навчань. Однак обговорюватимуться ці аспекти тільки у разі дзеркальних поступок з боку Росії.
Заяви про позицію Штатів за підсумками американо-російських перемовин у Женеві зробила під час свого брифінгу заступниця держсекретаря Венді Шерман. Її цитувало американське видання The New York Times.
Шерман розповіла про те, що американці не мають наміру на догоду Росії відмовлятися від співпраці з суверенними державами. Жодних рішень щодо України, Європи та НАТО не прийматиметься без Києва, Брюсселя і Північноатлантичного альянсу.
"Ми не відмовимося від двосторонньої співпраці з суверенними державами, які хочуть працювати зі Сполученими Штатами. І ми не прийматимемо рішення ані щодо Україні без України, ані щодо Європи без Європи, ані щодо НАТО без НАТО", - зазначила вона.
Вона підкреслила, що США не обговорюватимуть перспективи вступу України до НАТО без участі Києва і не дозволять нікому закрити двері до Альянсу.
За словами дипломатки, у Вашингтоні вважатимуть сигналом до деескалації ситуації відведення російських військ від кордонів України до їх попередніх пунктів дислокації. Також вона засумнівалася у заяві росіян про те, що їхні війська знаходяться біля українських кордонів, мовляв, тільки з метою проведення навчань.
Читати такожУ Женеві завершилися важливі перемовини США та Росії: перші подробиці"Як правило, ви не посилаєте 100 тисяч солдатів до кордону тільки для того, щоб провести навчання", - зазначила Шерман.
Шерман заявила, що Вашингтон впровадить фінансові обмеження проти ключових російських інститутів у разі військового вторгнення Росії в Україну.
Причому санкції будуть набагато серйознішими, ніж у 2014 році, про що Америка вже поінформувала Росію.
"Якщо Росія вторгнеться в Україну, це спричинить за собою значні витрати і наслідки, що виходять далеко за рамки того, що сталося у 2014 році. Ми готові і узгодили (дії) з нашими партнерами і союзниками. Ми ефективно узгодили фінансові санкції щодо Росії", - сказала Шерман.
Втім, Шерман не виключає, що американцям і росіянам вдасться знайти компроміс. Але для цього Росія повинна зробити крок до зниження напруженості.
"Якщо Росія залишиться за столом перемовин і зробить конкретні кроки до деескалації, ми віримо, що зможемо досягти прогресу", - вважає заступниця державного секретаря.
Американці не підуть на скорочення своєї військової присутності у Європі. Планів щодо таких поступок не передбачається. Причому це питання навіть не обговорювалося.
"У нас не було дискусій про чисельність американських військ під час наших перемовин. Я не думаю, що це те, що знаходиться на столі перемовин. Це не тема для перемовин", - уточнила Шерман.
Американська і російська сторони також обговорили питання розміщення ракет і проведення військових навчань. Вашингтон готовий говорити з Москвою про ситуацію з ракетами у Європі, але тільки на взаємних умовах. При цьому американці можуть переглянути і масштаби військових маневрів, які США та НАТО проводять у Європі.
Також вона додала, що і у Вашингтоні, і у Москві, згодні з тим, що ядерну війну виграти неможливо.
"США та Росія погодилися, що ядерну війну ніколи не можна виграти і не можна вести", - підкреслила Венді Шерман.