Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект, який передбачає створення механізму захисту позичальників від колекторів. Законодавчу ініціативу підтримали 274 парламентарії. Відтепер документ повинні відправити на підпис главі парламенту і президенту України. Головні норми закону, згідно з якими колектори більше не зможуть відкрито погрожувати позичальникам, набудуть чинності через три місяці.
Норми прийнятого законопроекту №4241 повинні забезпечити захист позичальників від колекторів, які у своїй роботі змушені будуть керуватися "етичним кодексом". Порушення кодексу може призвести до відповідальності.
Буде створено реєстр колекторських компаній, керувати яким буде НБУ. Колектори, які не зареєструються в такому реєстрі, працювати не зможуть. Згідно з планами, база даних стане публічною - перевірити компанії можна буде в будь-який момент.
З'явиться кодекс поведінки колекторів, його дотримання контролюватиме Нацбанк. Таким чином, колекторам заборонять прямо погрожувати позичальникам, шантажувати їх, дзвонити ночами і т.п. Під час телефонного дзвінка колектор зобов'язаний буде представитися, назвати причину дзвінка і розповісти про ситуацію із заборгованістю. На вимогу позичальника або боржника фахівець повинен буде надати усі підтверджуючі інформацію документи протягом 7 днів. Якщо колектор порушуватиме закон, на нього можна буде поскаржитися до НБУ, який застосує санкції до таких фахівців.
Порушення законодавства колекторами призведе до штрафів на суму від 51 до 102 тисяч гривень з подальшим виключенням з реєстру колекторських компаній.
Банк або фінансова організацій повинні будуть публікувати відомості про те, з яким колекторськими компаніями вони співпрацють.