В українській владі відсутній чіткий курс, спрямований на створення умов для реінтеграції окупованих Росією територій Донбасу.
Про це йдеться в опублікованій доповіді Мир в Україні: ціна війни на Донбасі Міжнародної кризової групи (International Crisis Group).
При цьому експерти рекомендували три напрямки для поліпшення економічної ситуації на сході України, які можуть сприяти в майбутньому реінтеграції окупованих територій.
Перший крок - початок повної виплати пенсій громадянам України, які проживають на неконтрольованих Києвом територіях. Зараз для отримання пенсій їм доводиться приїжджати туди, де управління здійснює українська влада. Така подорож не для всіх є можливою.
Експерти нагадують, що потрібно виплатити заморожені пенсії (загальний борг Києва перед пенсіонерами самопроголошених республік вже в кінці 2018 року оцінювався в $1,3 млрд), і рішення буде складно сприйнято в українському суспільстві, але у виплатах міг би допомогти Всесвітній банк, в тому числі шляхом створення відповідних механізмів на неконтрольованих територіях.
Читати такожРозведення сил і розмінування: ТКГ прийняла важливі рішення Ще двома заходами експерти назвали прийняття спеціального законодавства, в якому було б принципово зафіксована відмова від кримінального переслідування стосовно чиновників «ЛНР» і «ДНР» середньої ланки, а також стимуляція торгівлі через лінію дотику.
Крім того, експерти рекомендують Україні оцінити ефект введеної в 2017 році торгової блокади Донбасу і відновити торгівлю промисловими товарами.
Автори доповіді додають, що в разі збереження існуючого підходу варто чекати слабо тліючої війни, коли жодна зі сторін не працює наполегливо над завершенням конфлікту, ослаблення економік двох новоутворень і занепад інфраструктури, що викличе ще більший відтік працездатного населення до Росії та ЄС.
Якщо після цього Київ якось вирішить повернути території, він отримає такий рівень демографічного і економічного занепаду, що на його тлі зблякне сьогоднішня картина, резюмують автори.
Читати такожВ ТКГ розповіли, як готується черговий обмін полоненими на Донбасі
Нагадаємо, раніше в Україні спалахнув скандал після заяви заступника голови української делегації в ТКГ Вітольда Фокіна про те, що особливий статус необхідно надати всій території Донбасу, а не тільки окупуваним районам Донецької і Луганської областей.
За його словами, щоб припинити війну потрібно оголосити загальну амністію.