Польський премʼєр Дональд Туск допустив можливість збиття російських ракет над територією України, якщо ті летять у напрямку Польщі. Про розробку відповідного механізму ішлося на пресконференції з президентом Володимиром Зеленським у Варшаві, 8 липня.
Зеленський зауважив, що цей пункт міститься у підписаних з Польщею спеціальних домовленостях. Однак який саме формат матиме цей механізм — не уточнив.
«Особливо ми вдячні щодо спеціальних домовленостей. У безпековій угоді передбачено положення про розробку механізму щодо збиття у повітряному просторі України російських ракет і дронів, випущених у напрямку Польщі», — сказав Зеленський.
Також зі слів Зеленського випливає, що сторони іще не обговорили терміни реалізації цього механізму — все поки тільки на рівні розмов команд обох політиків.
Своєю чергою, премʼєр Туск уточнив, що ідеться про ракети і снаряди, які прямують до Польщі, але ще знаходяться в українському повітряному просторі.
Цю ідею, вважає Туск, мають підтримати й інші члени НАТО.
«З такою думкою, щоб пробувати їх збити, не чекаючи, коли вони влетять на територію натівську. І це здається абсолютно логічним. Ми потребуємо однозначної співпраці з НАТО, бо такі акції вимагатимуть спільної натівської відповідальності. Це і в інтересах Польщі, і в інтересах України. У документі ми вказали, що вимагатимемо розмов щодо цього, зокрема розмов з союзниками з держав НАТО», — пояснив глава польського уряду.
Він додав, що це — справа серйозна, але ще не завершена.
«Будемо розмовляти з союзниками, як такі дії організувати», — зазначив Туск.
Водночас Польща не може «так просто» передати МіГ, бо вони виконують завдання на території Польщі, виконуючи й натівські місії. Але як тільки країни НАТО дозволять замінити ці літаки іншою авіацією, Польща якнайшвидше реалізує таке рішення, погодився Туск.
За період повномасштабного вторгнення російські ракети неодноразово порушували повітряний простір Польщі і поверталися на територію України, таким чином обдурюючи своїми маршрутами ППО ЗСУ.
Однак Варшава відмовлялася збивати російські цілі, оскільки це нібито загрожувало ескалацією й втягненням у війну країн НАТО. Збройні сили Польщі лише піднімали авіацію і фактично «проводжали» ракети, які прямували атакувати українські міста.
За словами Зеленського, Україна була готова підписати всі необхідні документи, які вберегли б інші країни від відповідальності в разі руйнування чи пошкодження якихось об'єктів.
Збройні сили Республіки Польща - війська і сили Польщі, мета яких полягає в захисті свободи, демократії, незалежності та територіальної цілісності польської держави.
Війська Польщі складаються із сухопутних військ, військово-морських, військово-повітряних сил, спеціальних військ і військ територіальної оборони.
Головнокомандувач - президент Анджей Дуда.
Загальна чисельність армії Польщі - 193 тисячі осіб.
Вас також можуть зацікавити новини: