Первинну допомогу українцям повинні надавати в медичному закладі. Якщо людині задалеко їхати до поліклініки або ж у нього немає коштів на проїзд, лікар не обов'язково приїде на виклик додому. Сімейний лікар може проконсультувати пацієнта через відеозв'язок або за телефоном. При спілкуванні з лікарем телефону або в месенджерах слід чітко формулювати своє питання і дотримуватися правил етикету.
Згідно з затвердженим Міністерством охорони здоров'я Порядком надання первинної медичної допомоги, пацієнта приймають у медзакладі. Іноді сімейний лікар може приїхати додому.
Читати такожЯк лікувати COVID-19 без сімейного лікаря - пояснення МОЗУ Національній службі здоров'я України (НСЗУ) вказують, що лікар не обов'язково може приїхати за викликом додому, якщо у людини немає грошей на проїзд, або ж їй далеко добиратися до поліклініки.
Сімейний лікар може надати консультацію телефоном або через месенджери. Однак допомога надається відповідно до графіка роботи медичного закладу, де він працює.
Лікар самостійно вирішує, який номер телефону надається пацієнту. Це може бути власний номер, рецепція або ж контакт-центр медустанови.
Необхідно не забувати про етичні аспекти спілкування з лікарем. Потрібно заздалегідь домовитися, в яких випадках, і щодо яких питань слід звертатися. Не можна дзвонити або писати рано вранці, пізно ввечері, на вихідних, або у той час, коли йде прийом пацієнтів.Читати такожЩо робити у разі звільнення або хвороби сімейного лікаря: відповідь МОЗ
Під час розмови з лікарем слід відразу представитися і говорити по суті. Не треба надсилати відео - або аудіоповідомлення, оскільки їх не завжди зручно переглядати.
Якщо у сімейного лікаря вихідний, можна звернутися до чергового кабінету, який зазвичай працює у вихідні дні в більшості амбулаторій.
Якщо трапився невідкладний, екстрений випадок, треба телефонувати не сімейному лікарю, а за номером 103 і викликати швидку допомогу.
Главред рекомендує: