Президент Володимир Зеленський у п'ятницю, 13 березня, підписав скандальний закон про середню освіту, який Верховна Рада ухвалила 16 січня. Документ передбачає навчання дітей у школах українською мовою.
Згідно з документом, приватні навчальні заклади можуть самостійно обирати мову навчального процесу. При цьому пропонується три мовні моделі для отримання освіти в закладах середньої освіти.
Перша модель - для корінних народів України, які не проживають в своєму мовному середовищі і не мають власної держави. Вони можуть навчатися рідною мовою з першого класу і до кінця навчання в школі поряд з вивченням української мови.
Друга модель - для шкіл з навчанням мовою національних меншин, які належать до мов ЄС. Передбачається, що діти будуть навчатися материнською мовою в початковій школі поряд з вивченням державного. Вже починаючи з п'ятого класу не менше 20% річного обсягу навчального часу буде здійснюватися українською мовою зі збільшенням до 40% в дев'ятому класі. При цьому в старшій школі українською мовою повинні проводити не менше 60% навчального часу.
Третя модель - для національних громад і нацменшин, мова яких відноситься до однієї мовної сім'ї з українською, а також проживають переважно в середовищі власної мови. Передбачається, що з п'ятого класу не менше 80% навчального часу викладання буде здійснюватися державною мовою.
Крім того, закон гарантує рівний доступ до освіти для учнів, забезпечує педагогічну автономію вчителів і передбачає більше можливостей для шкіл у використанні власних коштів.
Так, учні отримують можливість будувати індивідуальні освітні програми, вибирати навчальні предмети, а також отримають більше прав для учнівського самоврядування. Водночас батькам надаються гарантії безпечного середовища для дітей і право ініціювати позаплановий інституційний аудит в школі.
У свою чергу, вчителі отримають автономію у створенні програм, розробці систем оцінки, широкі можливості для підвищення кваліфікації та зростання зарплати. Також документ встановлює нові правила призначення директорів шкіл, надає більше можливостей для шкіл і запроваджує педагогічну інтернатуру.
Як раніше повідомляв Главред, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто передав міністру освіти України Ганні Новосад свої пропозиції щодо закону про освіти. Так, глава угорського МЗС запропонував прирівняти угорську мову до мов корінних народів Закарпаття.
Крім того, невдоволення новим законом про освіту висловила і Румунія. Також в МЗС РФ закликали ООН, ОБСЄ і Раду Європи звернути увагу на прийнятий нещодавно в Україні закон Про загальну середню освіту, який нібито порушує права російськомовних учнів.