Українці "попали" двічі: що не так із новими тарифами і планом Вітренка

Українці з тарифами попали двічі / УНІАН

Єдина перевага плану, запропонованого Вітренко, полягає в тому, що папір, на якому він написаний, можна зім'яти і викинути.

В. о. міністра енергетики Юрій Вітренко розповів про план, підготовлений Кабміном, який покликаний врегулювати кризу з енергоносіями. Один із пунктів цього плану – відновлення постачання газу з Росії – вже наробив багато галасу.

Втім, у документах цього пункту немає – Вітренко запустив цю тему, щоб промацати ґрунт і протестувати реакцію на подібний крок. Та й зробити це абсолютно нереально. Просто Вітренко – інвестиційний банкір, і йому все одно, на чому дерибанити гроші.

Що не так з ідеєю відновлення поставок газу з Росії:

Шлях вирішення питання – один: нарешті розібратися зі зловживаннями Нафтогазу монопольним становищем і з тим, що він творив останні п'ять років. Однак цього Вітренко робити точно не буде, тому що головне під час слідства – не вийти на самих себе. Адже якраз у період, про який йдеться, він був у Нафтогазі і разом з Коболєвим провертав усі ці схеми, в тому числі схему з перепродажем російського газу через невідомі європейські компанії трейдерів.

Читати такожЗ новою кабалою! Які тарифи зростуть у 2021 роціВсі промови Вітренко обумовлені його великими амбіціями, які не відповідають його біографії: він розраховує стати прем'єр-міністром, проте навряд чи набереться достатня кількість голосів навіть за призначення його міністром енергетики.

Насправді, ми і так користуємося російським газом, тільки купуємо його по реверсу – продаємо віртуально і купуємо віртуально через європейські фірми-«прокладки» невідомого походження. Безпосередньо купувати газ у Росії зараз не представляється можливим із простої причини – триває війна, і РФ залишається країною-агресором для нас.

Вітренко говорив, що Кабмін встановить граничну ціну на газ для побутових споживачів у розмірі 6,9 гривень за кубометр, але – тільки на період карантину. Відповідно, після карантину на нас знову чекає зростання цін на газ, електроенергію і все інше.

Єдина перевага плану, запропонованого Вітренком, полягає в тому, що папір, на якому він написаний, можна зім'яти і викинути в сміття. Нафтогаз купував газ за зниженими цінами цього року і виставляв влітку цей же газ за ціною 3,5 гривень за кубометр. "Червона" ціна газу в сховищах, купленого за низькою ціною – 4 грн за кубометр. А нам його хочуть продати з накруткою 200%! Це здирництво і спекуляція в розпал опалювального сезону.

Вже давно потрібно визначитися з тарифоутворенням, повинні бути обмежені норми рентабельності – не 300% і не 200%, а слід поставити 15% рентабельності, і цього буде достатньо для того, щоб функціонувало підприємство. Держава абсолютно самоусунулася від нагляду, і замість ринку ми отримали змову монополістів, які водночас задирають ціни.

Те ж саме стосується Нафтогазу: потрібно визначити йому рентабельність, а так звану, «незалежну наглядову раду» розігнати до чортової матері.

Читати такожУкраїнців ще ніколи не грабували так, як при ЗеленськомуВтім, якщо українці отримають платіжки за січень із більш високими тарифами, ніж 6,9 гривень за кубометр, не дивно. І найгірше буде тим, хто живе в сільській місцевості, тому що їм просто відріжуть газ за несплату, і вони замерзнуть. Тому вони просто змушені будуть платити за тим тарифом, який їм напишуть.

Тарифи уряд не збирається опускати в січні – в цьому місяці вони вже "влупили" високу ціну. Причому подорожчав не тільки газ, але й електроенергія (той же «великий реформатор» і «ринковик» Вітренко скасував усі пільги).

Єзуїтство ситуації полягає ще й у тому, що після того, як влада почала шалено піднімати ціну на газ, багато міст перейшли на опалення електрикою, оскільки були «нічні тарифи» і тощо. Тепер же на газ субсидії ще дають, а на електрику – вже немає. Тож українці скрізь попали подвійно! Більше того, Вітренко обіцяє ще підняти ціни на електрику.

Все це говорить про те, що "слуги народу" взагалі нічим не збираються займатися і втратили контроль над ситуацією. Але розплата не змусить на себе довго чекати. Особисто я здивувався, що люди так рано вийшли на протест – на зимові свята у нас такої активності зазвичай не спостерігається. Це означає, що шок був таким, що люди навіть у святкові дні не змогли залишитися байдужими і вийшли на вулиці. Саме ця активність злякала владу.

Тарас Загородній, політичний та економічний експерт, спеціально для Главреду

Новини заразКонтакти