Коронавірус сам по собі достатньо швидкозмінний – у нього з’являються, щонайменше, дві нові мутації щотижня і до глобальної мережі мутацій вірусу вже внесено декілька десятків тисяч різновидів. На підставі чого ґрунтує свої припущення щодо появи в Україні нового штаму коронавірусу із подвійною мутацією міністр Степанов, я не знаю. Але, найімовірніше, йде мова про індійський штам коронавірусу.
Адже в Індії зараз фіксується велика хвиля захворюваності – там щодня виявляють близько 270 тисяч нових випадків. Зважаючи на кількість населення в Індії, це не настільки критичний показник, але загалом він впливає на глобальну пандемію. Дійсно, в індійському штамі присутні мутації, які наявні у південноафриканському і британському штамах, а також додалися і нові мутації, що робить природу вірусу оновленою. І найголовніше, що вірус таким чином намагається уникнути контролю з боку імунної системи. Умовно кажучи, це – підтверждення того, що коронавірус з нами надовго (якщо не назавжди).
Читайте такожГолубовська дала тривожний прогноз через новий штам COVID-19Я дуже сподіваюся, що згодом в Україні ми матимемо і свою базу даних по мутованим штамам. Тим паче, що ніхто не виключає у майбутньому і появи українського штаму, зважаючи на те, що Україна за глобальними мірками – далеко не маленька країна.
Що для цього треба зробити? Перш за все, запровадити в Україні глобальний моніторинг за генетичними змінами і вивчати не тільки зміни, але й порівнювати їх з клінічними проявами, які з’являються у пацієнтів. І якщо зростатиме захворюваність, вживати заходів щодо посилення обмежень. Бо поки що це – найбільш дієвий захід в Україні, особливо за умов дуже низького рівня вакцинації.
Володимир Курпіта, лікар-інфекціоніст, епідеміолог, колишній голова Центру громадського здоров'я, спеціально для Главреду