Ось і підійшов до кінця виборчий марафон в США. Триває підрахунок голосів у 12 штатах (кожному четвертому!), з яких у восьми вже більше доби зависла магічна цифра – пораховано 99% бюлетенів. У п'яти перемагає Байден, у трьох – Трамп.
Цікаво спостерігати, як так звана "вища ліга" української політики зі щенячим вереском кинулася співати осанну Джо Байдену і постити з ним селфачі і фото з архівів. Зализали цього Байдена до нудоти. До речі, вельми характерний маркер, властивий лицемірним людям. Вони за минулу добу вивернулися навиворіт - можна в фото-альбом збирати.
Але я не про це. Саме час задуматися про більш серйозне – як нам перезавантажити і відбудовувати відносини з США в новій реальності.
Читати такожЧому українцям не варто радіти перемозі БайденаЗа часів президентства Трампа відносини ці були дуже неоднозначними.
Так, нам допомагали зброєю і грошима.
Так, нас називали стратегічним партнером - універсальний дипломатичний прийом, як статус "у відносинах" в ФБ.
Так, паралельно зі своїми власними інтересами, походу допомагали лобіювати і наші, зокрема щодо збереження газотранзитного потенціалу, реалізації Програми інтеграції з НАТО.
Але при цьому відчувався якийсь холод, штучність відносин. Підтримували, але не любили.
Дивувалися, що гроші, виділені на боротьбу з корупцією, можна вкрасти – але продовжували давати.
Дивувалися, чому країна, що має можливість самій виробляти локомотиви і добувати вугілля, чомусь вважає за краще замість цього везти їх з-за океану, даючи робочі місця і зарплату не своїм громадянам, а американцям.
Безумовно, якщо і коли нова адміністрація увійде в Білий дім, акцент відносин зміниться. У Джо Байдена, який неодноразово бував в Україні і більш-менш знає-розуміє так званих українських політиків з шаршавими язиками, що облизали його з усіх боків. У нього є ширші знання про нашу країну, її перспективи і можливості, аніж у Дональда Трампа. Тому було лінь вникати.
Читати такожБайден-новий Троцький, який кине США в пожежу світової революціїАле це не означає, що завтра Байден кинеться з головою вирішувати наші проблеми. У нього як мінімум на перший рік і своїх з головою вистачає - і катастрофічна ситуація з короною і склеювання побитих Трампом горщиків у відносинах з ВООЗ і ЮНЕСКО, і повернення в Паризьку угоду по клімату, і нормалізація відносин з ЄС і Китаєм, про які Трамп час від часу не приховуючи презирливо витирав ноги.
І так, нам самим належить дуже багато чого зробити, щоб зовсім по-іншому відбудувати нові відносини з США.
1. Перш за все, припинити бути гівнометом щодо американських політиків, постачальником брудної білизни в іноземні політичні процеси.
2. Замість будівництва нових і нових, так званих "антикорупційних інституцій" - почати на практиці боротися з корупцією. Приділивши першочергову увагу тим, хто вчора постив фоточки з Байденом - як оберіг від в'язниці і суми. Сподіваюся, Байден виніс урок, хто тут друг, хто клептократ, а з ким довірчі розмови по телефону - це як мінімум неблагонадійно.
3. Почати нарешті будувати свою країну, не з-під палиці, а для себе.
Читати такожЧому Байдену рано святкувати перемогуКраїну, з якою захочеться дружити. Куди захочеться інвестувати. Країну, яка рухається вгору в економічних рейтингах, а не вниз – в рейтингу корупції.
Країну, якій довіряють. Для якої Америці захочеться відкрити безвіз, як для поляків, виділити кратно більше грантів не для активістів-дармоїдів, а для талановитих українських дітей. Але краще без грантів.
Країна, яка сама дає, видає, спонсорує і меценатствує. Якій не так важливо, а чи буде у нас підтримка в Білому домі на цьому шляху. Оскільки більшу частину роботи належить виконати нам самим.