Часник - продукт невибагливий і дуже корисний в домашньому господарстві. Він виконує роль ароматної спеції і ефективного засобу від застуд з антибактеріальним ефектом. Однак, при неправильному зберіганні він може втратити свої корисні властивості і цінні речовини.
Про вплив часнику на організм людини, читайте в нашому матеріалі: Експерт пояснив, що буде c тілом, якщо кожен день їсти часник.
На прилавках супермаркетів і ринків найчастіше продається вже висушений часник. Якщо ви самі вирощуєте спецію, перед тим як відправити її на зберігання, необхідно просушити продукт. Потрібно залишити викопані овочі під впливом відкритих сонячних променів на кілька годин, потім зібрати їх і зв'язати по кілька головок. У сухому темному приміщенні потрібно вертикально підвісити часник і так його зберігати протягом 10-15 днів, аж до місяця – лушпиння повинна легко відходити. Після цього необхідно підрізати сухі стебла і очистити часник від верхнього лушпиння.
Ідеальними умовами для зберігання часнику буде сухе затемнене і не дуже холодне місце. Овоч добре зберігається при кімнатній температурі. Термін його зберігання при температурі +16 градусів становить 5-6 місяців.
Очищені зубчики часнику можна зберігати 7-10 днів. Для цього їх потрібно залити рослинною олією - соняшниковою або оливковою. Термін зберігання натертих або порізаних зубчиків – не більше 2 діб.
Читайте такожЯк правильно зберігати моркву, щоб вона не втратила свою користь - дієві способи
Варто пам'ятати, що часник погано уживається з іншими овочами на полиці холодильника. Тому продукт не рекомендується зберігати в холодильнику, тим більше в поліетиленовому пакеті – крапельки рідини всередині пакета або недостача кисню спровокують процеси гниття.
Якщо ви придбали продукт, які вже зберігався в холодильнику, зберігати в домашніх умовах його не вийде. Він почне швидко псуватися через перепад температур.
Читайте також: