Нудоту і блювоту можуть провокувати багато факторів, серед яких харчове та алкогольне отруєння, хвороби печінки, пухлини, захворювання мозку. Причиною може бути і фізіологічний стан організму – блювота іноді виникає в першому триместрі вагітності. Главред розібрався, що робити при нудоті і блювоті і коли потрібно звертатися до лікаря.
Як зупинити нудоту
У легких випадках з нудотою може впоратися самостійно. Однак не варто нехтувати зверненням до лікаря. Регулярні напади нудоти можуть свідчити про серйозні неполадки в роботі організму. "Мутити" може як від простого хвилювання і переїдання, так і від серйозних станів: струсу мозку, хвороб печінки, внутрішнього вуха і низького артеріального тиску.
Зняти нудоту в домашніх умовах допоможе глибоке дихання. Воно допоможе якщо напад був викликаний хвилюванням. Потрібно зробити глибокий вдих і, затримавши дихання на три секунди, повільно видихнути. Повторити кілька разів.
Холодний компрес допоможе впоратися з нудотою, яка супроводжується підвищенням температури. Ззаду на шию на кілька хвилин потрібно прикласти рушник, змочений холодною водою. Це допоможе збити температуру і привести до тями.
Дотримуватися баланс рідини в організмі. Зневоднення може викликати нудоту і щоб її уникнути, необхідно пити чисту воду невеликими кількостями. Не менше 1,5 літра води в день. Можна чергувати з ромашковим чаєм.
При гострому нападі нудоти понюхайте лимон. Ефірні масла цитруса відмінно справляються з цим неприємним симптомом.
Ще один народний засіб, який допомагає впоратися з нудотою – імбир. Шматочок імбиру або чай зможуть вгамувати блювотні позиви.
При проблемі кислотного рефлюксу не варто лягати відразу після їжі. Піднімаючись по стравоходу, шлунковий сік може провокувати нудоту. В цьому випадку потрібно сісти і якомога менше рухатися.
Що робити при блювоті в домашніх умовах
Блювота, яка виникає при харчовому і алкогольному отруєнні проходить сама, коли організм повністю очищається від токсинів. Щоб полегшити стан можна:
Пити більше води - в ідеалі чиста вода, але можна приготувати ромашковий, м'ятний і імбирний чай. Щоб уникнути зневоднення можна використовувати спеціальні сольові розчини для дегідратації.
Є легку їжу - тости або сухарики з хліба, рисову кашу без масла або білкові продукти. Гострого, жирного і солоного краще уникати.
Уникати запахів і подразників, які можуть спровокувати напад.
Як зупинити блювоту у дітей
У дітей до року блювота може викликати небезпечний стан зневоднення організму, тому не намагайтеся зупинити її в домашніх умовах. Дітей выд року до двох потрібно показати лікарю якщо блювота не припиняється протягом 24 годин.
Викликайте швидку допомогу, якщо блювота супроводжується:
сильним болем і спазмами в животі;
болем у грудях;
високою температурою;
зеленими блювотними масами з домішкою крові і калу;
порушенням зору;
сильним головним болем;
зневодненням з рідким сечовипусканням і темною сечею.