Чистка твердопаливного котла від нагару — важливий етап його експлуатації, який впливає на продуктивність та тривалість роботи системи опалення. Максим Яковець, автор YouTube-каналу "Котли ТТСК", детально пояснює, чим прибрати нагар у твердопаливному котлі.
Якщо вам цікаво дізнатись більше про те, як правильно запалювати дрова, рекомендуємо наш матеріал: Приємний звук, але погані наслідки: що означає, якщо дрова тріщать у вогні.
Основна причина появи смоли — це використання низькоякісного палива або палива з високим вмістом вологи. Також на утворення смоли впливає неправильний температурний режим роботи котла.
За словами Максима Яковця, "твердопаливний котел повинен працювати при температурі подаючого теплоносія від 60 до 80 градусів Цельсія". Якщо температура падає нижче 60 градусів, це створює сприятливі умови для накопичення смоли на стінках котла.
Якщо ви користуєтеся вологим або низькоякісним паливом, експерт радить процедуру очищення котла доведеться проводити кожні 3 дні, тоді як для сухих дров цей інтервал може бути раз на тиждень.
Дивіться відео про те, як чистити котел від сажі:
Максим Яковець наголошує на тому, що надмірна кількість смоли на стінках котла призводить до зниження його ефективності, зменшується коефіцієнт корисної дії, збільшується час прогріву будинку, і зменшується загальна температура повітря в приміщенні. У перспективі це може зменшити термін експлуатації котла та вимагати серйозного ремонту.
Експерт виділяє два основних методи очищення: механічний та хімічний.
Механічне очищення включає видалення нагару та смоли з використанням спеціальних інструментів. Максим Яковець рекомендує використовувати набір інструментів, до якого входять:
Підігріти котел до 80°C, щоб смола пом'якшилася.Відключити котел, дати йому охолонути та залишити відкритою заслінку.За допомогою інструментів ретельно видалити всі нарости нагару та смоли.Розтопити котел знову, щоб залишки смоли повністю вигоріли.
"Механічне чищення слід проводити регулярно, і чим частіше, тим краще", — підкреслює Максим.
Хімічний метод передбачає використання спеціальних засобів для очищення котлів від смоли, сажі та дьогтю. Як зазначає експерт, цей спосіб є менш трудомістким і не потребує значних фізичних зусиль.
Додайте хімічний засіб на паливо. Найчастіше використовують адипінову або сульфамінову кислоту. Засіб вступає в реакцію зі смолою та сажою, руйнуючи їх.Під час горіння кристали засобу розщеплюють відкладення, які виводяться через димохід.
"При роботі з хімікатами важливо дотримуватися правил безпеки, використовувати рукавички, маску та захисні окуляри", — застерігає Максим.
Щоб зменшити утворення смоли та полегшити чищення, Максим Яковець радить дотримуватися таких правил:
Дотримання цих простих рекомендацій допоможе підтримувати ваш твердопаливний котел у належному стані та значно продовжить термін його служби.
YouTube канал "Котли ТТСК" спеціалізується на оглядах твердопаливних котлів, техніці обслуговування, порадах щодо ефективного використання опалювальних систем та оглядах новинок у сфері опалення. Автор каналу Максим Яковець ділиться професійними порадами, демонструє процеси очищення котлів від нагару, аналізує помилки користувачів і надає рекомендації для забезпечення максимальної продуктивності обладнання. Аудиторія каналу - майже 20 тисяч користувачів.
Вам також може бути цікаво: