Головне:
Численні дослідження підтверджують: відчуття частої потреби в сечовипусканні - звичайна реакція організму на сильне психічне напруження або тривогу.
Психолог Дженні Шилдс пояснює своїм пацієнтам: сечовий міхур - свого роду "гучномовець" стресу. За її словами, щойно мозок сприймає ситуацію як загрозливу або невизначену, може активуватися рефлекс сечовипускання, пише Нuffpost.
Це пояснює, чому в моменти хвилювання або занепокоєння з'являється непереборне бажання терміново сходити до туалету - і як можна навчитися контролювати такі позиви в стресових обставинах.
Фахівці кажуть, що коли людина відчуває тривогу, надниркові залози викидають у кров адреналін - гормон, що активує механізми "бий або біжи". Цей гормон активує рецептори в сечовидільній системі, що відповідають за скорочення і спорожнення сечового міхура. Як результат - посилюються позиви до сечовипускання. Іноді це може навіть призвести до мимовільного виділення невеликої кількості сечі.
Крім того, за словами Шилдс, стрес посилює кровотік через нирки, прискорюючи вироблення сечі. Одночасно тіло напружене, зокрема м'язи тазового дна, що створює додатковий тиск на сечовий міхур і посилює відчуття наповненості. Адреналін, за висловом Шилдс, немов "відкриває кран" - організм заливає сечовий міхур, вмикає тривожний сигнал і стискає його одночасно.
Хороша новина в тому, що з цими реакціями можна справлятися. Один із методів - це "сечовипускання за розкладом". Суть у тому, щоб привчити себе ходити до туалету строго за часом, наприклад, кожні дві години, і поступово збільшувати інтервали, щоб навчити сечовий міхур терпінню і знизити його чутливість до стресу.
Другий ефективний спосіб - регулярне виконання вправ Кегеля, які зміцнюють м'язи тазового дна, а також допомагають контролювати позиви і запобігають мимовільним скороченням сечового міхура.
Шилдс також рекомендує техніку придушення терміновості: у разі виникнення сильного позиву - зупиніться, глибоко вдихніть двічі, потім кілька разів швидко напружте і розслабте м'язи тазового дна. Після цього спокійно прямуйте до туалету. Цей підхід допомагає мозку сприймати сигнал від сечового міхура не як сигнал тривоги, а як звичайне нагадування.
Якщо ви знаєте, що на вас чекає стресова ситуація - співбесіда, важлива розмова тощо. - стежте за тим, як і скільки ви п'єте. Краще розподілити споживання води рівномірно протягом дня, а не випивати відразу багато. Це допоможе уникнути різкого переповнення сечового міхура. Також варто обмежити продукти та напої, що подразнюють сечовий міхур - такі як кава, газована вода та алкоголь, - оскільки вони можуть посилити позиви.
І нарешті, якщо попри всі зусилля проблема залишається, варто звернутися до лікаря. Причиною можуть бути не тільки стрес, а й фізіологічні порушення, як-от інфекції, гіперактивний сечовий міхур або проблеми з тазовим дном. Що раніше почнеться діагностика і лікування, то швидше настане поліпшення.
Психологиня Анна Кушнерук в ефірі Сніданку з 1+1 поділилася практичними порадами щодо того, як навчитися керувати стресом.
Експертка наголосила, що якщо ви належите до людей, для яких понеділок - поганий день, бо потрібно йти на роботу, або якщо робота для вас - стрес і повсякденна гонитва, зберегти витримку і працездатність допоможуть психологічні прийоми. З ними впорається практично кожен, а користь для самопочуття можна буде відчути вже незабаром.
Більше новин:
«Сніданок з 1+1» — ранкове шоу телеканалу 1+1 виробництва 1+1 Media. Програма триває три години і є найдовшим в Україні ранковим шоу у прямому ефірі. «Сніданок з 1+1» подає новини, розваги, корисні поради та інтерв'ю з цікавими гостями у прямому ефірі. Програма містить декілька ранкових випусків ТСН, повідомляє Вікіпедія.
«Сніданок з 1+1» має власну музичну студію, тому в програмі звучить жива музика. На YouTube канал "Сніданку з 1+1" підписано понад 500 тисяч користувачів.