Про що йдеться у матеріалі:
Попри поширене уявлення, що Донбас — це синонім Донецького вугільного басейну, насправді історичне коріння цієї назви зовсім не пов’язане з вугіллям. Про це в ефірі програми "Параграф" розповів краєзнавець і збирач старовини Дмитро Піркл.
Главред з'ясував, хто дав назву Донбасу.
За його словами справжній зміст терміна "Донбас" набагато ширший і глибший.
«Насправді Донбас, як свідчать документи, це басейн річки Донець», — зазначає Піркл.
Саме від слова "Донець" і походить географічне позначення «Донбас», тобто басейн Сіверського Дінця — річки, що протікає через нинішню Харківську, Донецьку та Луганську області.
Краєзнавець зазначає, ще задовго до радянської індустріалізації територія Донбасу вже мала економічне значення в європейському просторі.
«Тут досягають найкращих результатів бізнеси європейські. І тому і на Паризькій біржі, і на Брюссельській біржі маркувалися підприємства саме як Донбас», — пояснює краєзнавець.
Дивіться відео про те, звідки пішла назва Донбас:
«А пізніше росіяни, коли створювали свою легенду індустріалізації Донбаса, вони вже підсунули свій сенс, що це Донецький вугільний басейн», — додає Дмитро Піркл.
Піркл Дмитро Олександрович (1968, Дніпропетровськ) — український громадський та культурний діяч, учасник Революції Гідності, поранений під час подій на вулиці Грушевського 18 січня 2014 року, медальєр, збирач старовини, краєзнавець та благодійник. Автор і фундатор проєкту «Іноземні інвестиції в Україні. Кінець ХІХ початок ХХ ст.», передає Вікіпедія.
Про давнє життя на території Донбасу розповідає й український художник Сергій Захаров, родом із Донецька. Він нагадує, що до приходу європейських інвесторів і промисловців тут велося звичайне сільське життя.
«Це було сільське господарство і села, які, ну, навіть я пам'ятаю, на своїй пам'яті ще зберегали ту автентичну архітектуру — це солом'яні дахи і мазані стіни», — згадує Захаров.
«Що на Полтавщині, що на Донеччині — це було однаково», — каже художник, підкреслюючи, що колонізація й індустріалізація регіону були частиною глобальних процесів, а не виняткових явищ.
Він також нагадує, що передусім на цих землях жили прості селяни й козаки, особливо після знищення Запорозької Січі. Саме вони першими могли відкривати корисні копалини — хай навіть на побутовому рівні.
«Це було якесь там побутові копання, які могли забезпечувати тепло взимку для людей, які там жили», — говорить Захаров.
Згодом ці процеси дали поштовх до появи промисловості, міст і потужного індустріального регіону, який ми сьогодні знаємо як Донбас. Але важливо пам’ятати, що цей край має значно глибшу історію, ніж міфи про виключно вугільне минуле.
Вам також може бути цікаво:
Сергій Захаров — український художник, арт-перформер і громадський діяч, відомий своєю мистецькою та антивоєнною діяльністю під час окупації Донецька.
Народився 27 лютого 1967 року в Донецьку. Закінчив Донецьке художнє училище та Слов’янський інститут бізнесу і права, також навчався на архітектурному факультеті Макіївського інженерно-будівельного інституту. Працює в галузі живопису, графіки, дизайну інтер’єру та меблів.
У 2014 році, під час окупації Донецька, Захаров створив «Myrzilka Art Group» і розміщував на вулицях міста стріт-арт роботи, що висміювали бойовиків так званої «ДНР». За цю діяльність був заарештований, підданий тортурам і інсценуванням розстрілу. Після звільнення переїхав до Києва.
Свої переживання в полоні він описав у графічному романі «Діра», створеному у співпраці з письменником Сергієм Мазуркевичем.
У 2022 році його робота «Повітряна тривога» була представлена на позафестивальній програмі Венеційського бієнале.
LIGA.life