Не пов'язано з вугіллям: звідки насправді взялась назва Донбас і що вона означає

Історія Донбасу - звідки взялась назва Донбас і що вона означає / Колаж Главред, фото: armyinform.com.ua, УНІАН

Попри поширене уявлення, назва "Донбас" зовсім не пов’язана з вугіллям — її справжнє походження криється у географії та давній історії краю.

Про що йдеться у матеріалі:

Попри поширене уявлення, що Донбас — це синонім Донецького вугільного басейну, насправді історичне коріння цієї назви зовсім не пов’язане з вугіллям. Про це в ефірі програми "Параграф" розповів краєзнавець і збирач старовини Дмитро Піркл.

Главред з'ясував, хто дав назву Донбасу.

Походження назви Донбас - чому Донбас так назвали

За його словами справжній зміст терміна "Донбас" набагато ширший і глибший.

«Насправді Донбас, як свідчать документи, це басейн річки Донець», — зазначає Піркл.

Саме від слова "Донець" і походить географічне позначення «Донбас», тобто басейн Сіверського Дінця — річки, що протікає через нинішню Харківську, Донецьку та Луганську області.

Що було на Донбасі до СРСР

Краєзнавець зазначає, ще задовго до радянської індустріалізації територія Донбасу вже мала економічне значення в європейському просторі.

«Тут досягають найкращих результатів бізнеси європейські. І тому і на Паризькій біржі, і на Брюссельській біржі маркувалися підприємства саме як Донбас», — пояснює краєзнавець.

Дивіться відео про те, звідки пішла назва Донбас:

Уже пізніше, коли російська імперія почала активно формувати міфологію про «велику індустріалізацію», назва Донбасу була штучно прив’язана до вугільної промисловості.

«А пізніше росіяни, коли створювали свою легенду індустріалізації Донбаса, вони вже підсунули свій сенс, що це Донецький вугільний басейн», — додає Дмитро Піркл.

Хто такий Дмитро Піркл

Піркл Дмитро Олександрович (1968, Дніпропетровськ) — український громадський та культурний діяч, учасник Революції Гідності, поранений під час подій на вулиці Грушевського 18 січня 2014 року, медальєр, збирач старовини, краєзнавець та благодійник. Автор і фундатор проєкту «Іноземні інвестиції в Україні. Кінець ХІХ початок ХХ ст.», передає Вікіпедія.

Кому належав Донбас історично

Про давнє життя на території Донбасу розповідає й український художник Сергій Захаров, родом із Донецька. Він нагадує, що до приходу європейських інвесторів і промисловців тут велося звичайне сільське життя.

«Це було сільське господарство і села, які, ну, навіть я пам'ятаю, на своїй пам'яті ще зберегали ту автентичну архітектуру — це солом'яні дахи і мазані стіни», — згадує Захаров.

«Що на Полтавщині, що на Донеччині — це було однаково», — каже художник, підкреслюючи, що колонізація й індустріалізація регіону були частиною глобальних процесів, а не виняткових явищ.

Він також нагадує, що передусім на цих землях жили прості селяни й козаки, особливо після знищення Запорозької Січі. Саме вони першими могли відкривати корисні копалини — хай навіть на побутовому рівні.

«Це було якесь там побутові копання, які могли забезпечувати тепло взимку для людей, які там жили», — говорить Захаров.

Згодом ці процеси дали поштовх до появи промисловості, міст і потужного індустріального регіону, який ми сьогодні знаємо як Донбас. Але важливо пам’ятати, що цей край має значно глибшу історію, ніж міфи про виключно вугільне минуле.

Вам також може бути цікаво:

Хто такий Сергій Захаров

Сергій Захаров — український художник, арт-перформер і громадський діяч, відомий своєю мистецькою та антивоєнною діяльністю під час окупації Донецька.

Народився 27 лютого 1967 року в Донецьку. Закінчив Донецьке художнє училище та Слов’янський інститут бізнесу і права, також навчався на архітектурному факультеті Макіївського інженерно-будівельного інституту. Працює в галузі живопису, графіки, дизайну інтер’єру та меблів.

У 2014 році, під час окупації Донецька, Захаров створив «Myrzilka Art Group» і розміщував на вулицях міста стріт-арт роботи, що висміювали бойовиків так званої «ДНР». За цю діяльність був заарештований, підданий тортурам і інсценуванням розстрілу. Після звільнення переїхав до Києва.

Свої переживання в полоні він описав у графічному романі «Діра», створеному у співпраці з письменником Сергієм Мазуркевичем.

У 2022 році його робота «Повітряна тривога» була представлена на позафестивальній програмі Венеційського бієнале.
LIGA.life

Новини заразКонтакти