Ви дізнаєтеся:
Усі, хто користується громадським транспортом щодня, хотіли б зробити ці поїздки приємнішими. І допоможуть у цьому правила етикету.
Главред розібрався, які є правила поведінки в громадському транспорті та що робити пасажирам не дозволяється.
1. Якщо у вас задзвонив телефон або вам потрібно терміново зателефонувати, подумайте про людей навколо вас і про те, наскільки їм цікаво те, що ви говорите. Більшості з них байдуже, як пройшло ваше побачення, як сильно вас дратує начальник або що ви збираєтеся приготувати сьогодні на вечерю. Якщо вам потрібно зателефонувати або відповісти на дзвінок, говоріть коротко і найголовніше - тихо.
2. Досить незручно їхати в автобусі в годину пік, особливо якщо чийсь того рюкзак тисне вам у спину. Якщо у вас із собою велика сумка, тримайте її перед собою або покладіть на підлогу. Якщо ви сидите, то сумка або рюкзак мають лежати у вас на колінах, а не в проході або на сидінні поруч із вами.
3 Громадський транспорт - це не дискотека і не кінотеатр. Якщо ви хочете послухати музику або подивитися останній епізод улюбленого серіалу дорогою на роботу, використовуйте навушники.
4. Не соромтеся поступитися місцем у транспорті. Прикидатися, що ви надто зайняті телефоном, щоб помітити літню людину, вагітну жінку чи інваліда, не є виправданням.
5. Не товпіться біля дверей. Пройдіть далі в салон, так ви максимально збільшите простір біля входу.
6. Хоч би як ви були голодні після роботи, це не привід їсти на зупинці чи в салоні громадського транспорту. Адже ви згодні, що немає нічого неприємнішого, ніж перебувати в замкнутому просторі з кимось, хто їсть консервований тунець або копчену ковбасу?
7. Користуйтеся дезодорантом, але не наносьте на себе забагато парфумів. З вами в салоні можуть перебувати люди з алергією.
8. Громадський транспорт - це не місце для особистої гігієни. Не варто стригти нігті, розчісуватися або наносити макіяж у громадському транспорті.
9. З транспорту потрібно виходити по одному, не варто товпитися і штовхатися. Навіть якщо ваша зупинка - наступна, будьте терплячі та виходьте, коли відчиняться двері.
10. Класти ноги на сидіння - дуже грубо і неввічливо. Вони мають стояти на підлозі, як і в усіх інших пасажирів.
11 Якщо ви бачите вільне місце, але не сідаєте на нього, то заважаєте проходу інших пасажирів.
12. Завчасно дістаньте свій проїзний або квиток, щоб не створювати затор біля турнікета.
До слова, ці ж правила поведінки в громадському транспорті поширюються і на дітей. Варто з самого дитинства навчати їх етикету. Відповідальність за поведінку дітей повністю лежить на батьках. І якщо вони заважають комфортно їхати іншим пасажирам, то дорослі, які їх супроводжують, мають забезпечити гідну поведінку в транспорті.
Нагадаємо, існує ще й авіаетикет. Він являє собою правила поведінки під час перебування в аеропорту та на борту літака. Детальніше читайте в матеріалі: Етикет в аеропортах і літаках: що вдягнути і як правильно поводитися.
Термін "етикет" має французьке коріння (étiquette - етикетка, напис).
По суті це звід норм і правил поведінки людини в суспільстві, норми тактовності та ввічливості.
Знання чи незнання етикету свідчить про загальний культурний рівень, вихованість і освіченість людини та про ставлення її до себе й оточуючих.
Види етикету:
Загальногромадянський етикет має кілька підвидів: діловий, світський, столовий, обрядовий тощо. Столовий етикет є одним із найважливіших.
Вам також може бути цікаво: