Про що йдеться у матеріалі:
Історія Києва розпочинається задовго до часів Київської Русі, археологи ще у 1970-х роках на Подолі знайшли докази, які свідчать, що столиця України має глибші історичні корені, ніж вважалося раніше. Розкопки на Старокиївській горі, що проводилися для обґрунтування 1500-річного ювілею Києва, стали справжньою археологічною сенсацією.
Главред з'ясував, коли було засновано Київ.
Як пояснює науковий співробітник Інституту археології НАН України Віталій Козюба в ефірі програми "Параграф", на Старокиївській горі у 1970-х роках знайшли житла, що датуються кінцем V – початком VI століття.
«Крім того, там були знайдені певні артефакти, які відносяться до рубежу 5–6 століття. І цією знахідкою скористалися для того, щоб обґрунтувати таку дату початку Києва», — розповідає археолог.
Однак йшлося не про місто у сучасному розумінні, а про ранній осередок заселення.
«Про місто тоді ще не казали, власне. Річ в тім, що давно відомо, що в історичній частині Києва є кілька таких містоутворюючих центрів давніх», — додає Козюба.
Йдеться про Поділ, Старокиївську гору та Замкову гору — місця, звідки і почалася розбудова Києва.
За словами археолога, на території Києва існували археологічні пам’ятки ще з палеоліту, зокрема, Кирилівська стоянка віком близько 20 тисяч років. Але на думку фахівця, для визначення дати заснування міста важливо бачити «хронологічну лінійку безперервності існування археологічних пам'яток у центральній частині».
Дивіться відео про те, що було в Києві до Київської Русі:
Існує й інша версія заснування міста — дендрохронологічна. За нею, Києву не 1500, а 1136 років.
«Під час розкопок на Житньому ринку на Подолі по кількості кілець на дереві було встановлено, що Київ заснований у 887 році», — каже Віталій Козюба.
Принцип дендрохронології полягає у вивченні річних кілець деревини. За словами експерта:«Будується певний графік, а потім це порівнюється з якимись зразками дерев, де є абсолютно точне датування».
У випадку Києва було встановлено, що найдавніший зруб датується 887 роком, але під ним виявили ще щонайменше метр культурного шару, що свідчить: поселення на Подолі існувало і раніше.
«Під час розкопок на Подолі 3 1970-х роках, коли було знайдено цей зруб виявили, що давні культурні нашарування розташовуються ще глибше під ним — щонайменше на один метр. Це свідчить про те, що Поділ вже існував деякий час до спорудження зрубу. Товщина культурних нашарувань як над зрубом, так і під ним — приблизно однакова. Тобто, з певною обережністю можна припустити, що до вказаної дати можна додати ще принаймні 30–50 років. Хоча деревина не збереглася, культурні нашарування свідчать, що люди жили на цьому місці і раніше. Навіть якщо вважати за правильну дату (заснування Києва - ред.) 887 рік, нижні шари свідчать, що заселення Подолу в цій частині (в районі Житнього ринку - ред.) розпочалося ще у середині IX століття. Тобто Поділ з’явився раніше за 887 рік. Але варто пам’ятати, що в ті часи люди спершу селилися на горі», - вказує він
На жаль, через високий рівень ґрунтових вод археологи не можуть дістатися до найдавніших шарів Подолу.
«Навіть коли там будували метро, їм доводилось відкачувати воду. А зараз, коли побудували метро, ця труба стала своєрідною греблею, яка підняла рівень ґрунтових вод», — пояснює Козюба.
Саме тому встановити точну дату перших поселень у цій частині міста досі технічно складно.
Отже, згідно з археологічними знахідками 1970-х років, Київ як протомісто починає свою історію ще у VI столітті. Дендрохронологія натомість надає дату 887 рік, що підтверджує активне життя на Подолі.
«Ці міркування свідчать, що Поділ з'явився раніше, ніж в 887 році», — підсумовує археолог.
Якою б не була точна дата, очевидно одне: історія Києва почалася задовго до Київської Русі, і сучасні археологічні дослідження лише поглиблюють наше розуміння давнини української столиці.
Вам також може бути цікаво:
Віталій Констянтинович Козюба (нар. 23 травня 1967, м. Київ) — український археолог, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології НАН України. Учений секретар відділу археології Києва ІА НАН України. Фахівець у вивченні історичної топографії Києва Х–XVIII ст., археології та історії Київської землі доби середньовіччя та раннього нового часу, архітектурної археології давньоруських монументальних споруд, історичної демографії, садибної забудови Південної Русі, передає Вікіпедія.