Ви дізнаєтеся:
Останнім часом в Україні активізувалася сарана. Ми звикли вважати її загрозою виключно для сільського господарства.
У багатьох виникає логічне запитання: а що буде, якщо сарана вкусить людину? І взагалі, чим вона небезпечна для людини? І чому, здавалося б, шкідливу комаху не можна просто взяти і знищити?
Главред розбирався разом з експертами, наскільки ця комаха дійсно небезпечна.
Сарана - це не один конкретний вид, а ціле сімейство рослиноїдних комах із загону прямокрилих. В Україні можна зустріти до 20 видів, серед яких найвідоміші перелітна сарана та італійський прус.
Чим харчується сарана? Вона поїдає листя, стебла, квіти рослин - і якщо популяція надто велика, може буквально за лічені дні знищити цілі поля соняшнику, буряка, бобових, овочів і баштанних. І хоча основної шкоди сарана завдає саме рослинам, людей все ж таки хвилює - а чи не становить вона загрозу і для нас?
Хороша новина - сарана не кусається. У неї немає ні зубів, ні жала, ні інших інструментів для атаки на людину. Це строго травоїдна комаха. Але це не означає, що контакту з нею варто зовсім не боятися.
Чим небезпечна сарана для людини?
Незважаючи на свою "нешкідливість", сарана може стати причиною деяких неприємних симптомів:
Але важливо зазначити: в Україні сарана не переносить небезпечних захворювань, на відміну від деяких країн Азії та Африки, де вона може бути переносником вірусів або паразитів.
На перший погляд здається: шкідлива комаха - значить, знищувати! Але все не так однозначно.
По-перше, масове застосування отрут може вдарити не тільки по сарані, а й по корисних комахах, птахах і ґрунті.
По-друге, в деяких культурах сарана - частина природного балансу, і її повне знищення може спричинити інші проблеми в екосистемі.
І нарешті, існують більш щадні методи боротьби: сітки, репеленти, біопрепарати, які не шкодять навколишньому середовищу і здоров'ю людини.
Якщо ви працюєте з рослинами - використовуйте дозволені інсектициди та захисні сітки.
Якщо у вас алергія або чутлива шкіра - надягайте закритий одяг, головний убір і окуляри під час виходу на природу.
При появі висипань або інших симптомів - одразу зверніться до лікаря.